Jízda na kole má řadu benefitů pro naše zdraví, lze jej užívat jako kardio aktivitu a využít sílu jízdy na kole i pro hubnutí nebo tvarování postavy.
Ztráta tělesné váhy je pozitivní pro zdraví člověka, sníží riziko vzniku různých chorob či nemocí, ale také zvýší sebevědomí. Ztratit váhu můžete pomocí řady metod a zařazení kardia může být jednou z nich. Kardio je pro řadu lidí nepříliš vábivé, vybaví si totiž jen pot a zadýchání se.
Místo tradičního běhání, které možná u řady lidí způsobuje pupínky, je možné klidně zvolit jízdu na kole, které může být méně fyzicky náročné a často i zábavnější, za to s podobnými účinky jako běh.
Jízda na kole je kardio aktivita, při které se přirozeně zvýší srdeční tep a samozřejmě i frekvence dýchání, zvětšuje se kapacita plic, zlepšujete se postupně fyzicky i psychicky. Tyto aspekty mají dopad na výdej kalorií, který hraje roli při ztrátě kilogramů. Dá se zjednodušeně říct, že čím více budete jezdit na kole, tím více zhubnete. (Tato teorie nemusí však být úplně přesná).
Kolo nám krom kilogramů osekává i postavu, která bude pevnější, jak se zvětšuje dávka kilometrů, které jsme již spolknuli. Jízdou na kole se dají posílit hlavně nohy, ale určitě nebudou zahálet ani ruce, na kterých leží také podstatná váha.
Jízda na kole v sobě kloubí cvičení, aerobní aktivitu (kardio) a silový trénink. Samozřejmě každá z těchto funkcí bude mít lepší výsledky při samotné aktivitě – cvičení s vlastní váhou, posilování se závažím.
Stačí jezdit. Nic víc nepotřebujete vědět. Každá jízda znamená krok k lepší postavě, ke spáleným kaloriím a k lepší náladě. Zařaďte jízdu na kole pětkrát týdně po dobu 45 – 60 minut a musíte tím jednoznačně zlepšit vaši postavu i kondici.
Můžete klidně řešit alchymii okolo tepové frekvence, můžete začít přemýšlet o sporttesteru či cyklooblečení. Můžete toto vše zatím přeskočit a začít skutečně na kole jezdit. To je nejdůležitější!
Aby byl článek pojatý komplexněji, přikládám i doporučenou tepovou frekvenci, při které je doporučeno jezdit.
220 – věk x 0.5 = nižší hranice a 220 – věk x 0.75 = vyšší hranice
Mezi těmito hranicemi byste se měli držet při vaši kardio aktivitě.
Realita však může být jiná a těžko udržitelná mezi těmito hodnotami, proto berte je jen jako orientaci. Jízda do kopce bude náročnější a klidně dosáhnete i 90%, jeďte dále a nestaňte se otroky sporttesterů a nějakých hranic. (Jiná situace je však tehdy, kdy máte nařízeno držet se pod XXX tepů od lékaře! Těchto rad se skutečně držte, tam je to úplně o něčem jiném)
Asi ano. Pro člověka s větší nadváhou může být samotný běh velmi nebezpečný. Trpět budou klouby, kolena či kotníky, navíc běh nebude tak super, protože člověk z gauče moc neuběhne. Kolo likviduje všechny tyto negativa běhu – je často doporučován lékaři pro redukci váhy a hlavně na kole ujedete víc. Netrénovaný člověk zvládne na kole hodinu, v běhu zvládne možná pět minut. Což je znatelný rozdíl při přepočtu na kalorie… (Při 8km/h běhání spalíte cca 450-500kcal/hod., při 20km/h na kole spálíte podobně kalorií).
Běhání má své výhody, ale je lepší s ním začít s nějakou fyzickou kondici než z nuly a také s ne příliš velkou nadváhou s výše uvedených důvodů. Kolo je zdravější a hlavně zábavnější kardio aktivita pro začátek a prvotní redukci váhy.
Jakou kardio aktivitu volíte ve svém programu a proč?