10 důvodů pro studenou sprchu

Sprchování studenou vodou má řadu příznivých dopadů na naše zdraví a je dobré nad ním začít uvažovat.

Podle vědeckých výzkumu je mnoho přínosů pro zdraví spojováno s nápory chladu – otužováním se. Otužování není jen pro blázny a je celkem jednoduché s ním začít. Nemusíte se vrhat do ledových řek, ale stačí doma ve sprše.

Každým dnem ubírejte teplou vodu a pomalu začněte více kroutit kohoutkem se studenou vodou. Postupem času zjistíte, že jste si už zvykli a otužování vás baví. Je třeba začínat pomalu a postupně. Začněte aplikováním vody na nohy a přejděte přes loket na zátylek, kde budete cítit asi největší odpor a šok. Po chvilce už to bude příjemné a můžete snadno pokračovat na ostatní části těla.

Proč postupovat tuto torturu?

1. Posílení imunity

Nejčastěji udávány přínos je celkové zvýšení šancí v boji s chorobami/nemocemi a infekcemi. Lidem, kteří si dopřávají pravidelnou  studenou sprchu, bylo prokázáno, že mají menší šanci dostat nemoci jako běžné nachlazení, rýmu, hemeroidy či dokonce rakovinu.

2. Zlepšení krevního oběhu

Vystavováním se chladu zlepšujete průtok krve po celém těle a zlepšujete i váš krevní tlak.

3. Hubnutí

Hnědý tuk, jako opak k tomu bílému tuku, je silně zainteresován ve spalování energie. Vystavení ke chladu přirozeně stimuluje produkci tohoto hnědého tuku. Tyto buňky spalují glukózu (cukry a bílý tuk) a produkují tolik tepelné energie jak je jen možné. Mít vyšší množství hnědého tuku vede k více spálené energie a ztrátě váhy.

4. Pomáhá usnout

Další skvělý důvod začít se studenou sprchou je, že pomáhá usnout. Nespavcům radím zkusit to, fyzický stres a šok z chladu opravdu pomáhá uklidnit se po pocitu extra osvěžení. Možná obdobně jako káva…

5. Regulování teploty

Sprchování se studenou vodou ukázalo, že pomáhá normalizovat zdravou lidskou teplotu. To znamená, že pokud trpíte chronickými studenými dlaněmi a nohama, nebo cítíte, že se abnormálně potíte, studená sprcha pomůže.

6. Zmírňuje deprese

Deprese je další věc, které studená sprcha pomůže a zabrání. Je to způsobeno stimulujícím efektem, chlad má na mozku “modrý flek”, hlavní zdroj noradrenalinu pro naše těla, chemikálie, která může být použitá k pomoci zmírnit deprese.

7. Zrychluje metabolismus

Výsledkem nárůstu úrovně hnědého tuku a zlepšeného krevního tlaku a tělesné teploty, chemické reakce ve vašem těle se stanou rychlejšími než by byly bez pravidelné studené sprchy. Zrychlený metabolismus je to, co spousta lidí hledá protože, znamená, že jakýkoliv proces v těle se stane efektivnějším, větší úbytek váhy a větší nárůst svalů či jejich regenerace.

8. Zlepšuje lymfatický systém

Lymfatický systém  pomáhá bojovat s patogeny (chorobami). Lymfatický systém nemá krev, má lymfu, která odvádí zbytkové produkty a bílé krvinky, které zvládají infekce. Rozdílné od krevních tepen je, že srdce nepumpuje lymfu do celého těla jako je tomu u krve. Lymfa spoléhá na kontrakce svalů.

Studená sprcha způsobuje celotělové kontrakce a to pracuje skvěle se systémem lymfy.

Pokud je lymfatický systém ohrožen a neefektivní, pak tekutina ukládá na vzdálená místa (obvykle nohy). Výsledky jsou známy jako lymfedém (typ otoku).

9. Detoxikuje vaše tělo

Dalším výsledkem celotělových kontrakcí je, že tlačí toxiny a zbytkové produkty ven z pokožky. To znamená, že nezůstávají uvnitř těla, aby zapříčinily infekci nebo nechaly namáhat orgány odpovědné za jejich rozkládání.

Tato detoxikace může vám zapříčinit lepší pocity a více “svěžesti”. To má dobrý účinek na pokožku, která se jeví čistější a mladší. Také vlasy vypadají lépe.

10. Prohlubuje dýchání

Co poznáte jako efekt sprch okamžitě je, že začnete dýchat velmi hluboce. Tělo začne bojovat se “stresem” a zvyšuje spotřebu kyslíku.

Studená sprcha zvětší i kapacitu vašich plic právě díky hlubším nádechům a pomůže vám k lepším výkonům ve sportu.

Na konec

Aplikování studené sprchy je jednoduchý proces. Ze začátku je třeba trochu protrpět, pak už vás to začne bavit. Chodit v létě v tričku, v zimě pouze v bundě bez svetru z důvodu, že je vám teplo je jen takový bonus, který si zaslouží jen ti, co vytrvají. On pocit otočit kohoutek na teplou sprchu se někdy opravdu objeví, ale pak si řeknete, že vám je v té studené stejně dobře…

Po ráno je to skvělá nakopávačka a po sportu osvěžení a znovuzrození šampiona…

Leave a Comment:

8 comments
Karlinho says 19.6.2013

A jak je to s otužováním po sportovní aktivitě? Za jak dlouho můžu dát ledovou sprchu? Ptám se kvůli obavě z možného nachlazení.

Reply
  Jana Tomanová says 19.6.2013

  Myslím, že tam není důvod se bát nachlazení. To pochází z něčeho jiného než ze studené sprchy… Ale pokud je venku vedro a jdeš hned na ledovou sprchu, pak to může být možná problém.

  Reply
  Tarmin says 10.7.2013

  Z důvodu týdenní odstávky teplé vody jsem se musel začít otužovat :-D. Běhám ráno a někdy večer, tak jsem si odzkoušel, že je dobrý tak 10-20 minut vychladnout( je to individuální, já nejsem zrovna hubeňour, takže se zahřívám víc, trvá mi déle vychladnout. Ale rovnou skočit rozpálený do sprchy bych neriskoval. To může být obrovský šok

  Reply
   Benito says 24.2.2014

   Ešte v časoch keď som nepraktikoval studene sprchy, iba kazdu zimu som si skocil do jazera alebo raz za par mesiacov si dal studenu sprchu. Som bol úplne rozpaleny po thajskom boxe a dal som si hneď studenu sprchu a nebol to žiadny šok napriek nepripravenosti som sa cítil vyborne. Ale neodporúčam to, svoje telo poznám, kazdý musi poznat sám seba. A momentálne už pol roka idem iba studené sprchy a neplánujem to už meniť 🙂

   Reply
    Jana Tomanová says 24.2.2014

    Díky za zkušenost

    Reply
sprchové vany says 9.7.2013

ahoj, škoda, že na jsem nenarazila na podobný článek, který by se týkal výhod koupele ve vaně:) chystáme se s přítelem totiž rekonstruovat naší koupelnu a já jsem pro, abysme si pořídili sprchu. takhle mám aspoň další pár důvodů proč ano:)
mějte se, zuzka

Reply
David says 20.11.2015

Studená sprcha je asi to nejlepší, co člověk může zdarma pro své tělo udělat.

Palec nahoru

PS: Můj příspěvek na toto téma si můžete přečíst zde: http://www.primulus.cz/9-duvodu-proc-byste-meli-zacit-se-studenou-sprchou-jeste-dnes

Reply
Add Your Reply