• You are here:
  • Home »
  • Hubnutí »
jak se zbavit tělesného tuku

Na tělesný tuk jednoduše. Co musíte udělat, abyste nastartovali účinné spalování tuků?

Nikdo ve skutečnosti nechce zhubnout váhu, ale spíše nám jde o zbavení se tělesného tuku. Nebo se pletu? Jak spálit tělesný tuk a tím pádem dosahovat svého cíle?

“Jak zhubnout rychle 10 kg” není nebo nemělo by být tím správným cílem či dotazem. Zhubnout 10 kg není těžké, za pár dnů můžete být o 10 kg lehčí. Dosáhnete však cíle, pokud vám obvod pasu zůstane stejný a nic se moc nezmění kromě váhy? Tedy změní se to, že snížíte aktivní svalovou hmotu a tím pádem zpomalíte metabolismus a budete se cítit ještě hůře.

Zhubnout 10 kg tuku už je těžký cíl a je to ten, kterého bychom měli chtít dosáhnout a měli bychom hledat řešení. Když zhubneme 10 kg tuku, zřejmě neztratíte 10kg váhy – přiberete svalovou hmotu, ale to nevadí, budete mít více energie, bude se vám lépe žít, orgány budou méně trpět a pas se vám zúží, stejně jako jiné části těla.

Takže máme jasno, co chceme (velmi pravděpodobně)? Zbavit se tuku, ne váhy.

Změňte životní styl

Chcete-li se zbavit tuku, musíte přejít na program jménem “zdravý životní styl” a zůstat tam již na pořád, pokud nechcete opět nabrat zpět svá kila tuku. Aby byla změna trvalá, snažte se vybrat správný cvičební plán, který vám umožní růst a bude vás bavit, a stravu, která není příliš o omezování kalorií, ale je udržitelná déle než měsíc.

Pijte hodně vody

Voda je takový transportér v těle. Pomáhá i při spalování tuku a je dobré pít tuto 0 kalorií hodnotnou tekutinu. Zhruba pijte tolik denně: 30ml na kg.

Omezte sacharidy

Je to stará pohádka, kterou píši určitě ne poprvé a ne naposled. Sacharidy jsou strůjcem tělesného tuku, který vzniká jejich přílišnou konzumací. Nebojte se “říznout” do své porce příloh jako rýže, brambory či těstoviny. Tělo nepotřebuje tolik, kolik mu dáváte.

Kardio aktivity pro zničení tuku

Kardio aktivity mohou být přínosem pro boj s tukem, pokud se dělá rozumně. Určitě mějte soudnost a přizpůsobte kardio aktivity aktuálnímu stavu a váze. Pro lidi s nadváhou je lepší začít pořádně chodit než běhání. Více k tomuto pak níže ke stažení.

Kardio byste si neměli udělat nikdy nudné. Měňte jej, soupeřte sami se sebou. Pokud již máte kondici, vrhněte se na intervaly, které jsou to pravé. Když zkusíte HIIT, pak ještě lépe.

Cvičení

Cvičení je významnou položkou, která může zlepšit vaše výsledky. Nezapomeňte pracovat na svalové hmotě a zlepšovat svou kondici prostřednictvím cvičení s vlastní váhou či klasického činkového tréninku.

Snídaně

Noc je dlouhá doba, kdy je tělo bez živin. Snídaně by měla být hodnotná jako celé jídlo, ne pouze rychlovka o kelímku jogurtu. Zkuste zapojit bílkoviny, komplexní sacharidy a třeba kus ovoce.

Kofein před cvičením

Kofein pomáhá spalování tuků a je to také často užívána ingredience pro spalovače či různé nakopávače před tréninkem. Zelený čaj nebo káva by mohla být dobrá volba.

Vláknina

Vláknina pomáhá s pocitem nasycení – nasává vodu a déle vydrží v žaludku. Nezapomeňte kontrolovat etikety. Příjem by měl být mezi 30-40 gramy. Významné zdroje jsou třeba fazole či ovesné vločky.

Konec cukru

Trocha cukru po cvičení může být užitečná, ale jinak je pro tělo jako jed. Snažte se limitovat cukr pouze na ten, který je v ovoci.

Spalovače tuku, ale…

Spalovače tuku mohou být významným pomocníkem pro váš boj, podobně jako jiní pomocníci (CLA, L-carnitin). Určitě mohou pomoci.

ALE nespoléhejte pouze na ně. Spalovač za vás neodběhne, neodcvičí ani nebude jíst správně. Jezte správně a cvičte a spalovače se vám odmění.

Proteiny a tuky

Příjem bílkovin dodržujte na úrovni 2 gramy na kg váhy.

Tuku se nemusíte až tak bát. Je dobré je omezit, ale ne vynechat úplně. Mezi skvělé zdroje zdravého tuku patří avokádo, rybí tuk, olivový olej, ořechy či semínka.

Cheat meal

Občas si dopřejte i podváděcí jídlo. Nechoďte do extrému, že sníte celou pizzu, ale pár dílků si dejte. Můžete klidně i hamburger. Proč? Vyvedete trochu tělo z rovnováhy a tělo začne jinak pracovat, aby dané jídlo zpracovalo. Držte počet takových jídel v normě – třeba jedno za čas. Začněte však s touto strategii až jste dostatečně v procesu, jinak by to mohlo narušit vaši cestu.

Kromě této šokové funkce pomáhá tomu, že ukojíte na čas chuť. Jezte takové jídlo pro chuť a užijte si ji.

Chcete více?

Toto byl přehled činností a rad, které zaručeně pomohou každému, kdo se pustí do redukce tělesného tuku. Není to vytažené z paty, ale ze zkušeností.

Více jsem rozepsal v nabitém průvodci spalování tělesného tuku, který si můžete stáhnout zdarma a doplnit si chybějící částečky do skládanky. Je tam několik příkladů, jak se ke spalování postavit, když máte velkou nadváhu či obezitu a jak, když chcete spálit poslední částečky.

[button url=”https://fitness101.cz/stahnete-si-jak-se-zbavit-tuku” target=”blank” background=”#1f1dbc” size=”7″ center=”yes” icon=”icon: mail-forward”]Stáhnout Jak se účinně zbavit tělesného tuku[/button]

Sdílejte tento článek mezi přáteli a pomozte jim v jejich cíli.

Leave a Comment:

2 comments
Maja says 4.1.2015

Michal, na základe čoho píšeš, že u žien je norma tuku asi 15 percent?

Reply
    Jana Tomanová says 4.1.2015

    Ahoj, kde to píšu? Pokud jsem to někde napsal asi to byl překlep.

    Reply
Add Your Reply