Jak udělat kardio trénink zábavnější?

Kardio patří do správného tréninku jako voda do čaje, je tedy nezbytné. Jenomže řada lidí si pod pojmem kardio trénink představí dlouhý nudný běh, který zabere spoustu času a může i nudit. Pro takové z vás jsem sepsal pár tipů, jak zapálit své tělo a pálit kalorie ještě rychleji a za podstatně kratší dobu.

V podstatě jakýkoliv pohyb jde dělat jinak a rychleji a tím zkrátit dobu konání. To je základ pro to učinit kardio zábavnější.

Vysvětlím první, co si představuji pod pojmem zábavnější kardio, aby nedošlo ke omylu. Znamená to pro mě max. půl hodinový trénink, po kterém budu sotva popadat dech, bude mi doslova špatně a ucítím, jak tělo pracuje. Po odrovnání se touto “zábavou” se zvednu a budu šťastný, i když stále budu rozdýchávat trošku pohybu navíc. Po pár hodinách budu stále cítit, jak “pálím”.

Nebo se prostě nebudu nudit, jako kdybych měl běžet 10 km. Běžet přes hodinu není zrovna pro mě. Takže pojďme na tipy.

Kreativita všude

Neplatí žádná pravidla jako v posilovně, tady technika je více méně vždy stejná a nehrozí příliš zranění, pokud tedy špatně nedošlápnete nebo škubnete tak, že si něco urvete, ale to se vám může stát vždycky.

Stačí vám třeba 50 metrový plácek a na něm se vyblbnete až až. Zkuste pár sprintů nadoraz, cestu zpět choďte nebo klusejte. Pokud to zařazujete po posilovně, i taková prkotina vás dokáže odrovnat. Přidejte třeba skoky po jedné noze, pak po té druhé. Skákejte nohama u sebe.

Pokračujte žabákama, kdy překonáte celou délku plácku, zkuste pak i kačenky, které znáte už od školky. Pak se protáhněte běháním s vysokými koleny. Pak si třeba kolečko zopakujte. Nebo už možná budete odrovnání. Přiznám se, že mnohdy stačí troška změny v provedení a je to cítit. Bolí vás nohy, břicho, je vám špatně, cítíte, že tohle je vaše poslední minuta v životě.

Takovýchto cvičení lze dělat opravdu spousta a pokud to budete dělat v tempu, věřte, že za chvíli budete mít dost. Pokud chcete přece jen inspiraci, zkuste navštívit třeba tréninky bojových umění, kde se něco podobného dělá téměř každým tréninkem nebo se podívejte na videa.

Nebo stačí intervalově

Pokud nechcete vypustit duši “kolečkem pekla”, zkuste si okořenit dlouhý nudný běh nebo i jízdu na kole intervaly. Sprinty do kopečka, výklus z něj. Vyběhněte pětkrát kopec a zvolna dolů a zase nahoru. Nebo minutu zařaďte 80% maxima, zbytek poběžte normálním tempem. To je intervalový trénink. I tady platí, že vám stačí podstatně méně času než při klasickém kardiu – běhu. Možnosti jsou, i když máte málo času.

Schody nejsou rozhodně také špatným řešením pro odbytí si kardio části tréninku. Možností je fakt spousta a nemusíte fakt spoléhat jen na klasický běh.

Co děláte vy ve své kardio části tréninku? Zkoušíte experimentovat nebo zůstáváte u klasického běhání?

Image by Sura Nualpradid

Leave a Comment: