Zhruba měsíc mě doprovázel Arnold prostřednictvím své autobiografické knihy Total Recall. Podtitul knihy Můj neuvěřitelný životní příběh je velmi přesný a Arnoldův příběh je skutečně neuvěřitelný. Vypsal jsem si osm lekcí, které mě naučil.
Článek může obsahovat informace vyzrazující zápletky či zvraty, které se v knize objevují. Pokud plánujete knihu číst, rozhodně NEpokračujte ve čtení. Zkazilo by vám to zážitek a to bych nerad! Byla by to škoda.
Arnold se stal mým vzorem, nevím už kdy ani jak. Neviděl jsem ještě žádný jeho film, ale zaujalo mě to, že se stal nejmladším vítězem Mr. Olympia, jako cizinec byl guvernerém superstátu Kalifornia a taky byl svérázný a šel do všeho po hlavě. Bez plánu B… Možná si připomeňte šest pravidel jeho úspěchu.
Jdeme na osmičku, která mi vykrystalizovala po přečtení Total Recall. Berte tento článek jako trochu jinou recenzi.
Obsah
Je to tak, vidím to denně tohle motto. Na webech, na Facebooku, všude. Arnold rozhodně šel. V 10 letech se mu holky smály, když říkal, že bude jednou v Americe. Šel si za svým. Začal na sobě makat u jezera kousek od jeho bydliště. Vloupal se do posilovny, aby mohl cvičit.
I z chudých poměrů, ve kterých vyrůstal, lze dosáhnout úspěchu. Ostatně hodně úspěšných lidí vyrůstá v podobném prostředí.
Chtěl mít úspěch u žen, vyhrát tituly, být filmovou hvězdou a pak i guvern(átor)em. Všechno se mu povedlo, protože…
Když si občas pustím video s tím, jak říká, že spí šest hodin denně, tak nechápu, jak to dělá. Navíc s tréninkem, který v té době měl. 18 hodin na sobě makal – fyzicky, duševně i studoval.
Zlepšoval své techniky, zvyšoval si zátěže, dávky, začal chodit na kurzy angličtiny, ekonomie, marketingu, herectví. Chtěl uspět a poddal se tomu úplně.
Nemám rád řeči typu: “on má pořád štěstí”. Nějak štěstí až tak nevěřím. Štěstí podle mě přitahují lidi, kteří si pro něj jdou. Sportku vyhraje také člověk, který vsadí tiket (=šel naproti) a ne ten, co si píše čísla na papírek. A Arnold tomu všemu obětoval všechno, aby “měl štěstí”.
Měl štěstí, že tehdy jej propustili z vojny a jeho útěk na soutěž neměl vážnější následky, měl štěstí, že si jej všimli správní lidé. Měl štěstí, že dostával peníze během svého prvního roku v USA. Že jeho autonehoda neměla větší postih,… Mohl bych pokračovat.
Ve všem však vidím krok, který udělal sám Arnold. Ne každý má koule na to, aby utekl z vojny, aby se mohl promenádovat na soutěži, ne každý by v pubertě šel s pytlíkem do Ameriky, ne každý kromě toho štěstí na sobě opravdu maká – Arnold byl placen první rok, ale i tak se snažil – pracoval jako dělník, zkusil si investovat (první investice mu myslím nevyšla).
Tento bod jsem hodně podceňoval, ale Arnold ve svém životopisu mi ukázal, jak je to důležitá věc. Znal kdekoho, mluvil s prezidenty, s šéfy velkých firem, s dalajlámou,…. Nakonec ho kontakty dostaly až do křesla guvernéra – první kontakty jej dostaly z Rakouska do Německa a pak následně až do Ameriky.
Tento přístup se mi líbí a snažím se na něm stavět. Intelektuální bohatství je v dnešní době důležité a zároveň je celkem snadno dosažitelné, pokud chcete. V dnešní době máme internet (to Arnold neměl) a všechno je na dosah. Arnold studoval a nakonec získal i titul. Utrácel peníze i čas za kurzy ať už jazyka či herectví a tyto investice se mu bohatě vrátily – za každý další film si “účtoval” dvojnásobek předchozího honoráře.
Naučil se také, že je dobré, když peníze dělají peníze. První investice do pozemků mu nevyšla, ale další už ano. Nakonec se spojil s jiným realitním magnátem a jeho bohatství rostlo. Měl dokonce i svůj Boeing…
Arnold určitě těžil své úspěchy ze spolupráce s jeho týmy. Nejprve s vydavatelem časopisu, pak měl sekretářku, kamarády a nakonec třeba svou ženu.
Dva jsou více než jeden. Určitě je třeba zapracovat i na tomhle, pokud chcete stoupat výše. Neplatí pouze pro byznys, ale i pro cvičení – parťák vám pomůže v motivaci, při tréninku,…
Proč je to rozdělené? Pokud jste knihu četli, pochopíte.
V mládí mu otec říkal, že dělá nesmysly a místo jeho činek by měl raději štípat dříví. Neměl pro jeho trénink pochopení. Trestal jej za ostudu, kterou Arnold dělal, když prodával na náměstí místo toho, aby byl ve škole.
A proč tam je to JE základ? Protože následuje manželství s Marií, která jej podporovala v řadě věcí, po nějakých sporech nakonec i v kandidatuře na guvernéra. Její strana rodina pomohla Arnoldovi s řadou věci okolo politiky, ale i třeba s jeho pozici “ministra” pro kulturistiku či propagaci speciální olympiády.
Rodina je důležitá pro každého. Arnoldovi velmi brzo zemřel bratr (autonehoda), nestihl si pořádně nic vyříkat s otcem. S matkou měl však skvělý vztah a navštěvovali se pravidelně. Na konci knihy je kapitola Tajemství, která odhaluje jedno nepříjemné tajemství, kterým Arnold jen dokázal, že rodina a žena je opravdu podstatná a bez toho je tu prázdno.
Zatímco my máme hádky mezi pravicí a levicí, v USA jsou to republikáni a demokraté. Arnold je republikánem, jeho žena demokratkou. V USA je to velmi podobné jako v ČR – když něco navrhne opačná strana, okamžitě zamítnout. Arnold to vyzkoušel jinak (break the rules, not the law..). Byl někde v prostředku dění. Obě strany ho začali trošku nenávidět, ale Arnold se nedal. Zavedl spoustu zajímavých věcí, které Kalifornii trápily několik desetiletí. Smetla ho však finanční krize, na kterou se již nestihl připravit a nepřesvědčil žádnou stranu.
Nakonec se Arnold stal expertem na solární politiku.
Kniha se jinak čte sama a je psána vtipně a navíc bez nějakých okolků. Jsem rád, že se Arnold Schwarzenegger podělil o svůj neuvěřitelný životní příběh a já mohl být s ním při jeho prvních shybech, při jeho dobývání Ameriky i u natáčení Terminátora.
Total Recall by neměl chybět v knihovně nikomu, kdo má rád úspěšné lidi a chtějí znát pozadí jejich úspěchu. Arnold jej naznačuje velmi jasně a detailně. Je jen na vás, kolik si těch ingrediencí vezmete do svého života. Jen pozor: Nebude to jednoduché!
Arnolde, díky za tvé životní lekce! Doufám, že jich uplatním, co nejvíce.
Četli jste Total Recall? Chystáte se na něj?