Přejdi na činky ještě dnes

Praví pionýři kulturistiky a posilování užívají pouze činky ke cvičení a zdokonalování svých těl. Mají k tomu více důvodů a pokud jste ještě neudělali, měli byste přejít také kompletně na činky a opustit různé posilovací stroje.

Stroje jsou pro slečinky, činky patří chlapům. Nejen podle tohoto egoistického hesla, byste se měli v posilovně řídit. Užívání činek má pro vás i váš trénink daleko větší efekt než stroj.

Srovnejme si kolik zapojíte běžně svalů během cvičení na stroji. Většinou 1-2 a ostatní svaly se flákají a nic nedělají. Zatímco při užívání činek dostane zabrat daleko větší počet svalů a také můžete mít daleko větší rozsah cviku.

Vezměte si za příklad dřepy s činkou na ramenou, ať už za nebo před hlavou. Zatímco na stroji je poloha fixovaná – tam to raději nedělejte, ale nikdy, tak při čince na zádech musíte balancovat nohama, vyrovnávat záda a řešit spoustu dalších problémů, které ve finále pro vás znamenají větší aktivitu svalstva, která může přinášet lepší výsledky než ve strojích. Stejně tak platí při benchi na stroji a normálně na lávce.

Samozřejmě i s činkou v ruce můžete zapojit pouze určitou svalovou partii, ale to není až tak běžné a většinou se zapojí partií více.

Kromě tohoto nejevidentnějšího důvodu jsou činky to pravé posilování. Ty byly první až pak přišly stroje. Mít činky a pracovat s nimi to je to pravé…

A dalším bonusem činek je, že jsou finančně dostupnější a rozměrově menší než stroj, pokud byste chtěli cvičit doma.

Jste zastáncem činek nebo laškujete s užíváním strojů?

Leave a Comment: