Vyzkoušel jsem Manu. Jaká je jídlo budoucnosti?

Hledáte řešení, jak rychle zahnat hlad a ještě při tom neuškodit na zdraví? Nevíte, co pořád vařit? Možná je tohle řešení.

(Recenze obsahuje aktualizaci. Vyzkoušel jsem novou verzi Many, tedy Mark 3. Pocity byly celkově lepší a pozitivnější. Upravené informace jsou doplněné, neaktuální jsou přeškrtnuté.)

Je to několik týdnů, co jsem obdržel startovací balení výrobku Mana. Řekl jsem si, že jej vyzkouším a dám vědět, jak bude vypadat budoucnosti našich jídel, chutnat či fungovat.

Na následujících řádcích se dozvíte nejen to, jak vyřešit svou starost o jídlo za pár minut a ještě si nepoškodit vaši dietu.​

Co je Mana

Mana je jídlo “budoucnosti”. Jedná se v podstatě o tekuté jídlo kašovité konzistence, které poskytne vše potřebné, co tělo může potřebovat.

Ve zkratce: smícháte prášek, olej a vodu a můžete konzumovat.

Mana a její koncept má řadu výhod, které si popíšeme v této recenzi, stejně tak několik nevýhod, které bude třeba do budoucího vývoje doladit či je s nimi nutné počítat.

Ve zdrojích nesmí chybět ani facebook nápoje / jídla. Zajímavosti z vývoje najdete na blogu.

Před nějakou dobou jsem zažil úmrtí v rodině v důsledku rakoviny. Tahle zkušenost mě donutila přemýšlet, co vlastně konzumujeme, jaké látky do sebe přijímáme. Udělal jsem si krevní testy, které vám ale neřeknou vůbec nic. Začal jsem číst nutriční tabulky na potravinách, které ale nemusí odpovídat realitě. A pak tu byl vždy Marek (hlavní technolog), který častokrát analyzovat můj oběd a sděloval mi, co do sebe právě dostávám. Tohle byla první inspirace k výrobě MANY. (z článku na vice.com)

Z čeho se Mana skládá

Výrobce se snaží Manou dosáhnout nealergenní potraviny, která bude mít, co nejmenší ekologický dopad.

Obsahuje mnoho vlákniny (psyllium), proteinovou složku tvoří sojový protein, která najdete i v řadě proteinových přípravků. Sacharidy dodává pak řada složek jako oves, kukuřice či míza z akácie.

Nechybí ani třeba poměrně populární chlorella, lecithin nebo látky pro podporu regenerace po tréninku.

Když se podíváme na etiketu, zjistíme, že nám při 3 5 porcích Many denně, dodá lehce přes 2000 kcal (při 400kcal na porci), což je pro řadu lidí dostačující (spočítejte si svůj nutný příjem tady).

41%sacharidy23,5%bílkoviny23%tuky41% tvoří sacharidy, 23% tuky a 23,5% bílkoviny Vyzkoušel jsem Manu. Jaká je jídlo budoucnosti? 1

Což je může být problém a určitě by bylo lepší zvýšit zastoupení proteinů v Maně.

Dle obecných doporučení se s procenty zřejmě vejdeme, dle moderních směrů stravy ale bohužel ne.

Pro paleo či nízkosacharidovou stravu je tedy Mana nevhodná, ale nepočítám s tím, že by vyznavači těchto směru Manu hledali.

Ukázat Manu

Proč jsem šel do toho vyzkoušet tento produkt

Co je v Maně jsem mohl zjistit i na webu a nemusel jsem zjišťovat na vlastní kůži, co v tom je a není.

Proč jsem do toho šel?

Baví mě ta velká diskuze, která se vede pod reklamami na Facebooku, pod články, které hovoří o této potravině či obecně v diskuzi (třeba tady) . Chtěl jsem si ověřit, zda-li je to tak nemožné a hrozné, jak píší.

Baví mě ambice, se kterou vynálezce Many Jakub Krejčík do projektu jde a celá jeho vize je zajímavá. Jestli v budoucnu nebudeme jíst nic jiného se teprve uvidí.

Rád omezuji možnosti a rozhodování, když to není důležité. Pokud by Mana ušetřila dilema, co jíst na snídani či k večeři, pak je to určitě přínos do dne a mohu se věnovat něčemu jinému. Čas, který věnují přípravě jídla či nákupu, bych mohl hned dát jinam.

Nekecají náhodou? Víte, jak to je s reklamou. Napíši cokoliv a vy tomu musíte věřit, dokud nevyzkoušíte. Zvědavost, zda-li je Mana budoucnosti v jídle, a je snesitelná k požívání, mě hnala k vyzkoušení.

Je to český produkt.

Vlastní zkušenost je nepřenositelná

A jak dopadl můj test?

Jak mi Mana chutnala

Nápoj, což je to, co vám po smíchání 4 odměrek prášku, 20 ml dodaného oleje a asi půl litru vody vznikne, nechutná nijak výrázně. Je lehce nasládlý, chutově podobný ovesné kaši, ale jinak celkem neutrální. Na internetu jsem narazil na mix s ovocem, což může být zajímavé spestření jinak stálé stejného a neměnícího se jídla.

Zkonzumovat jednu porci při rozumném tempu zabere kolem 10 minut. V jedné porci do sebe dostanete 670 kalorií.

Jak jsem si na ní navykl

V návodu se doporučuje začít postupně, jednu porci první den, druhý den dvě a třetí den už jen na tomto nápoji. Bohužel nedokázal jsem se odhodlat ke konzumaci pouze Many.

Bylo pro mě těžké ji konzumovat někdy i dvakrát denně. Ne z důvodu chuti, ale spíše z důvodů návyku. Nevím, zda-li je to velkou porci vlákniny či úplně rozlišným typem stravy, ale střeva pracovala a občas jsem měl po konzumaci křeče, takže jsem nedokázal najet na Manu, jak je doporučené. Varování, že tělo nebude zvyklé, které je v návodu, je tedy zcela na místě a je třeba s tím počítat.

Aktualizace: Nic podobného jsem při konzumaci verze Mark 3 nezaregistroval.​

Pokud bych doporučil Manu na každý den, pak při dávce jednou denně, nejlépe asi na snídani.

Když jsem ji pil na večer, pálela mě občas žáha či jsem měl strašnou žízeň.

Mana startovací balíček

Mana startovací balíček

Vše co potřebujete k přípavě Many + půl litru vody

Vše co potřebujete k přípavě Many + půl litru vody

Nedokážu si představit pít tuto kaši 3x denně a jen na Maně v současné podobě bych asi nedokázal přebýt. Naštěstí to není podmínkou pro pobyt na této stravě. Ostatně i jiní recenzenti mají podobné uspořádání a konzumují ji méněkrát. Takže jednou denně celkem OK, vícekrát by to byl problém.

Pokud máte problém vymyslet snídani či nestíháte ráno nic připravit, pak je Mana celkem dobré řešení.

“Místo jídla (MRP) jednou za den proc ne, jenom jsou jine a tohle je hype kolem jednoho “prevratnyho” produktu. Na castejsi uzivani, treba komplet nahrada jidla, to nevidim.” mpop na forum.body-test.cz

Výhody a nevýhody

Shrňme si pár výhod a nevýhod na závěr.

Výhody

Veganské jídlo

Jedná se o veganské jídlo, nic nepochází ze zvířat. Autoři tedy velmi dobře pokrývají i řekněme etickou stránku.

Rychlé jídlo a hned

Příprava zabere opravdu chvilku. Naberete pár lžiček, vsypete do nádoby a smícháte a jste hotovi. Pro snídani či svačinu do práce je to zajímavá možnost.

Vhodné na cesty

Pevná nádoba, ve které se to míchá i konzumuje, je vhodná pro přenášení. Nerozbije se tak snadno a když se dobře uzavře nekape ani neprotéká nic ven, což u obyčejných PET lahví je někdy problém.

Když si nápoj “sedne”, stačí protřepat a jste připraveni opět konzumovat.

Připadáte si jako astronaut

Kdo jí jídla ze sáčku? Astronauti. Pokud byl váš sen letět do vesmíru, Mana vám to alespoň trochu přiblíží.

Nevýhody

Hrudky

Při přípravě velmi snadno vznikají hrudky. Láhev není nejšťastnější pro míchání nápoje, ale s trochou praxe lze hrudky rozpustit (čím více nápojů připravíte, tím hladší bude).

Mark 3 byl hladký nápoj, velmi snadno se míchal.

Cena

Doposud jsem nezmínil cenu. Ta je bohužel vysoká. 60 Kč za porci, za den pak při 3 porcích denně 180 Kč, což je pro řadu lidí neúnosné a i z tohoto důvodů je doporučená konzumace mimo dosah. Chápu, že jedno jídlo v restauraci může stát tolik, kolik Mana na den, ale ne každý do restaurací chodí… Klasické jídlo doma vyjde zřejmě levněji než Mana.

Lze však nahlížet na Manu i jinak s ohledem na cenu. Nespotřebováváte energie, netrávíte čas v obchodech ani přípravou. Pokud je pro vás čas prioritnější než peníze, pak je cena Many v pořádku.​

Nepříjemný start

Někoho mohou odradit i počáteční problémy, které může zažít, ale každé tělo reaguje jinak a určitě ze zkušenosti ostatních tento bod bude každým popisován jinak. Fáze rozjezdu může být však i zcela bez problému.

Nevhodné pro celiaky

Mana sice je moderní, ale jeden směr se nepodařilo zatím pokrýt a to, že není bez lepku. Ale to neznamená, že do budoucna verze bez lepku nebude, autoři to berou jako výzvu.

Nespolečenské jídlo​

Není to jako sednout si do restaurace s přáteli a popovídat si. Manu si namícháte a je hotovo a do restaurace nepotřebujete. Pokud chcete být závislí na Maně, myslete i na tento aspekt.​

Vyzkoušel jsem Manu. Jaká je jídlo budoucnosti? 2

Nedejte jen na můj názor a zkušenost

Na internetu se objevuje několik dalších zkušeností. Na tomto blogu se snaží autor zhubnout i za pomoci Many (jí cca 2x denně), tady si můžete prolistovat 7 denní zkušenost.

Další “příběh” o nápoji a vlivu na tělo najdete na blogu 28 dní s Manou.​

Nezapomeňme ani na diskuze, kde je v hromadě negativ bez hlubší znalosti, občas i užitečný názor. Třeba fórum body-test.cz, které byste si mohli přečíst jako oporu svému rozhodnutí.

Na tvůrce či vynálezce si můžete udělat názor v rozhovorech na předních serverech – idnesu či novinkách (dozvíte se, jak dlouho on byl 100% je na Maně).

MANA

Není nic jednoduššího než si objednat Manu právě teď. Během pár dnů budete mít startovací balíček doma. Poštovné je zdarma.

Za vyzkoušení to určitě stojí!​

Přejít na nabídku many

Vyzkoušíte Manu jako částečnou náhradu jídla? Míváte problémy s tím, co si připravit? Třeba Mana může být alespoň částečným řešením. Líbí se vám koncept?

Mana Drink – zdravá jídlo do batohu

Mana je nyní k dostání také jako hotový nápoj na cesty. V jednom balení máte porci 400 kcal. Jen protřepete a pijete. Mana Drink vychází na 65 Kč na porci. Výhodou je skladování (netřeba chladit) i praktičnost.

Leave a Comment:

2 comments
Trotlik says 26.5.2017

Informace o nedostatku jídla je nesmysl, naopak stále méně lidí žije pod hranicí chudoby a stále méně je i podvyživených. Tento pozitivní trend se ještě zrychlil v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Např. zde https://ourworldindata.org/slides/hunger-and-food-provision/#/The-number-of-Famine-Victims-by-Decade_Max-Roser.

Reply
Frantiska Z. says 6.1.2019

achjo, ze 60kc za porci je hodne penez a pro lidi neprekonatelna prekazka? to jite cely den rohliky s tocenym salamem? asi bych chtela videt jidelnicek s takovym rozpoctem 180 na den

jinak bohuzel ani zadnou jinou zajimavou informaci jsem se v clanku nedovedela…

Reply
Add Your Reply