Nízkosacharidova strava

Extrémně účinná strava – zhubněte pět kilo za týden

Existuje určitá strava, která se při správné kombinaci, stane žroutem vaši váhy a vy budete za týden vypadat úplně jinak. Nejedná se o žádnou extra věc a mám to odzkoušené. Během týdne můžete ztratit až 5 kg a to v tuku.

More...

Celé tajemství tkví v sacharidech a poznání, co jsou vlastně zač. Když to poznáme, musíme je ze stravy vyloučit a pak výsledky budou hned k vidění. Možná jste již četli o nízkosacharidové stravě nebo četli skvělou knihu Čtyřhodinové tělo od Ferrisse. Pojďme se tomu podívat na zoubek.

Pro koho je nízkosacharidovka vhodná?

Podle mě dlouhodobě pro nikoho, protože skrývá v sobě i nějaké nebezpečí, ale při krátké době je to skvělá příležitost pro nastartování vašeho hubnoucího cyklu nebo pokud jste zápasník a musíte splňovat váhu pro soutěž, pak je nízkosacharidová strava právě pro vás.

Výsledky jsou zřetelné hned a již po první dnu na ni jsem zaznamenal čtyři kila dole, během týdne se to ustálilo a na konci týdne jsem měl úbytek pěti kilo. Jediná cesta k úspěchu na této stravě vede před kázeň ve stravě a na to, že si musíte zvyknout na dočasný život bez cukrů. Jde to, ale já to vydržel pár dní…

O čem to je?

Jedná se opravdu o absolutní vyloučení sacharidů a mléčných výrobků ze stravy. Takže žádné pečivo, brambory, rýže, sladkosti, ovoce... Sacharidy jsou zodpovědné za tuk v těle, ale život bez nich není zrovna ideální, i když se vás o tom bude někdo snažit přesvědčit. Netvrdím, že mám pravdu já, ale dlouhodobě to fakt není možné.

A co teda jíst? Maso, maso, maso. Nejen maso je bílkovina, přidejte vejce a luštěniny jako fazole nebo čočka a zeleninu.

Kalorií přijmete tuny, přijmete jich daleko více než při „běžné“ stravě, ale to vůbec při kombinaci maso se zeleninou a fazolemi vůbec nevadí. Budete hubnout i tak! Kalorie z proteinů používá tělo jako palivo, zatímco ze sacharidů je ukládá do tuků.

Hodně důležité je pít vodu. I zelený čaj nebo maté je přípustné. A to pít ji opravdu hodně, protože strava pracuje a na to potřebuje vodu.

Nuda, nuda, nuda

Když jsem byl na „dietě“, tak mě to časem přišlo nudné. Pořád fazole, maso, zelenina…. . Představa, že bych se dlouhodobě na snídani stravoval fazolemi a masem, není pro mě aktuálně příjemná.

Na stravě jako je ta nízkosacharidová je super, že toho můžete jíst tolik až vám z toho bude špatně, budete narvani k prasknutí a stejně hubnete. Jíte třeba jen třikrát denně, protože fazole udrží váš žaludek plný dlouho díky vlákniny, které obsahují dostatek.

Nudy se zbavíte v tzv. „žrací“ den, kdy můžete dohnat všechno, co vám v jídelníčku chybělo. Ovoce, čokoláda, cukr po kilech, jezte co chcete.

Následky terapie

S odstupem času jsem rád, že jsem šel do experimentu s touto stravou. Vydržel jsem sice jen 10 dnů, ale nastartovalo mě to ke skvělé proměně. Během 10 dnů jsem měl o 5 kg méně a rovněž jsem zaznamenal několika centimetrový úbytek v pase, na břichu i odešel obvod bicepsů, kde zůstala víceméně svalová hmota…

Navykl jsem si hodně pít vodu, jíst hromadu zeleninu ke všemu a milovat fazole.

Chyběly mi cukry, hlavně ty z ovoce. Byl jsem zvyklý na tu energii, kterou mi dodá banán. Cítil jsem se myšlenkově zpomalený a tak jsem s tím raději přestal…

Mléčné výrobky ano nebo ne?

Mléčné výrobky povoleny při nízkosacharidové stravě nejsou. Důvod je jednoduchý, obsahují příliš mnoho sacharidů, kterých se chceme zbavit. Mléčné výrobky jsou spíše sacharidové než bílkovinové. Při testování bylo zjištěno, že tělo reaguje na mléko obdobně jako na bílé pečivo – velmi podobnou inzulínovou odezvou.

Jedinou výjimkou z mléčných výrobků je tvaroh, který má jiné složení než jogurt či mléko samotné. Tvaroh má něco přes 20% obsahu bílkovin, sacharidů v jednotkách.

Nebezpečí této stravy?

Není to tak pozitivní jak se zdá. Pokud jste zdravý člověk běžte do toho, ale pokud víte o nějakých problémech ve vašem těle, raději se poraďte s lékařem. Pravděpodobně vám řekne, že to je šílené tato strava, ale chtějte vědět, jak jste na tom s ledvinami nebo jestli nemáte problémy s trávením. Zpracování fazolí je pro tělo fakt náročné.

Neradím nikomu, ať to zkusí, vše je na zvážení každého. Pokud hledáte zázrak, kdy hubnete a nehýbete se, pak je to právě tato strava. Vydržte dva týdny a pak zhodnoťte.

Existují lidé, kteří ztratili i 50 kg díky této stravě, i možná více. Byly to extrémní případy, ale funguje to i na nich. Bez jediného dřepu nebo sedu-lehu. Strava je založena na termogenních potravinách, které zlikviduji sami sebe, ale i tuky.

Otázky ohledně nízkosacharidové / proteinové diety

Z důvodů často opakujících se dotazů, věnujte pozornost následujícím odpovědím. Velmi pravděpodobně zodpoví vaši otázku. Pokud ne zkuste si přečíst komentáře, kde odpověď také pravděpodobně najdete.

Mléčné výrobky?

Mléčné výrobky jsou spíše sacharidové než bílkovinové. Při testování bylo zjištěno, že tělo reaguje na mléko obdobně jako na bílé pečivo - velmi podobnou inzulínovou odezvou. => Vynechte jogurty, mléko apod. Výjimkou je tvaroh, který splňuje parametry pro tuto stravu.

Jak upravovat maso či zeleninu

Podle vašich preferencí. Vařené, smažené, pečené, grilované. Můžete připravovat na oleji. Zelninu můžete i konzervovanou není v tom až takový rozdíl, i když čerstvá/mražená je chutnější.

Doplním z komentáře: Maso a zeleninu upravujte dle libosti, varte, smazte, pecte. Jen davejte pozor na obsah sacharidu, ktere do jidla pridavate (napr. Kecup, sladkokysela omacka)

A co tuk???

Tuk není pro tělo až takový problém. Klidně užívejte olej, jezte vejce i maso (nemusí být úplně to nejtučnější, ale trochu taky nevadí). Tuk je v této stravě přítel.

Nebudu mít povislou kůži po zhubnutí?

Může se stát. Stejně jako při každém jiném hubnutí se nemusí kůže dostatečně rychle adaptovat. Po čase však úbytek na váze nebude tak razantní a může se kůže v klidu přizpůsobovat. Pokud povislá kůže bude, můžete pokračovat podle článku, jak se zbavit povislé kůže

Kolikrát denně jíst?

Je to zcela na vaši potřebě. Není problém přežít na třech velkých jídlech za den, znám lidi, kteří jí pouze dvakrát. Chcete-li se držet obecných rad, jezte klidně pětkrát denně.

Kolik toho jíst?

Opět dle preferencí a klidně do "prasknutí". Strava je založená na termogenních potravinách, které jídlo dobře spálí a ještě i pomůžou nakopnout metabolismus. Pravdivost této teorie byla potvrzena i studii, ve které srovnávali běžnou stravu s proteinovou. A také řadou příběhů po celém světě.

A co takhle jídelníček k nizkosacharidové / proteinové dietě?

Nejsem příznivcem rozdávání jídelníčků, protože neexistuje "jeden pro všechny", ale tady je vzor na pár dnů:

1. den

Snídaně Míchaná vajíčka

Svačina Kvalitní krůtí šunka

Oběd Řízky se zeleninovým salátem

Svačina Tvaroh

Večeře Fazole s volským okem

2. den

Snídaně Bílky se špenátem

Svačina Šunková rolka s vajíčkem

Oběd Kuřecí plátek, zelenina

Svačina Proteinový nápoj / tvaroh

Večeře Vepřový plátek na grilu, okurka

3. den

Snídaně Vejce natvrdo

Svačina Tvaroh, zelenina

Oběd Hovězí steak, zeleninový salát

Svačina Fazolový nákyp (fazole, rajče, paprika)

Večeře Uzená makrela

Co místo fazolí?

Všechny luštěniny - čočka, hrách, cizrna. Nebojte se luštěnin, oblíbíte si je.

A co alkohol?

Ten není dobrý obecně, ale autor (popularizátor) této stravy doporučuje dvě sklenice červeného večer.

Kdo vymyslel tuto dietu/stravu

Počátky jsou určitě v Atkinsonově dietě, tento princip však vychází z knihy Čtyřhodinové tělo od Tima Ferrisse. Knihu doporučuji přečíst nejen kvůli proteinové dietě

Kolik opravdu zhubnu?

Nevím. Je to individuální. A nic negarantuji, článek je informačního charakteru než jistotou. Jeden týden můžete zhubnout pět kilo (na váze) a další dva týdny třeba vůbec nic. Důležitější jsou však centimetry.

A co jo-jo efekt? Nehrozí?

Hrozí! Ale úplně stejně jako u jakékoliv jiné stravy, diety či dokonce liposukce apod. Když jednou někdo zhubne, neznamená to, že pak může jíst cokoliv a zůstane stejně hubený. Tak to přece nefunguje 😉 Jo-jo efekt není závislý vůbec na tom, jak kdo zhubl, ale spíše jak se chová a jí poté...

Houby?

Klidně. K masu nebo k vajíčkům je to perfektní.

Suchary, rýžové chlebíčky, ovesné vločky, sušenky?

Vše jsou to rychlé sacharidy, které nejsou povoleny

Můžu jíst A nebo B?

Pokud si nejste jistí, nejezte to. Uděláte lépe. V odpovědích a komentářích je pokryto snad vše.

Máte zkušenosti s nízkosacharidovou stravou?

Leave a Comment:

125 comments
Silueta says 3.6.2013

Pecka, díky za článek 😉 Hned, jak půjdu z práce, tak skočím do krámu pro flákoty masa a tunu zeleniny a zkusím to vydržet alespoň týden. Potřebuji rychle zhubnout pár kil…

Reply
  Jana Tomanová says 3.6.2013

  Pak dejte vědět, jak to dopadlo 😉

  Reply
Karlinho says 28.6.2013

Vnímal jsi během diety určitá omezení týkající se tvého tréninku?

Reply
  Jana Tomanová says 28.6.2013

  Aplikoval jsem tuto stravu v době, kdy jsem nic nedělal – žádná posilka ani běh. Ale jsou lidí, kteří na této stravě jsou fakt dlouho a jsou to i sportovci, takže omezující to extrémně nebude, jen je třeba si zvyknout na počáteční výkyvy, které se zvykem na stravu odezní.

  Reply
Ircza says 18.9.2013

Ahoj, já na téhle dietě zhubla 13kg za 2 měsíce. Nyní jsem dva měsíce na normální vyvážené stravě+3x týdně hodinu taebo a zhubla jsem další dva kila…opravdu to jde 🙂 Nejdůležitější je, že mě to naučilo jíst pravidelně a milovat zeleninu a to jakoukoliv 🙂 Třeba jsem poprvé ochutnala fenykl 😀

Reply
  Jana Tomanová says 20.9.2013

  Super výsledky, gratuluji.

  Reply
Jana says 5.1.2014

Ahoj, tento článek mě velmi zaujal a přiznám se, že jsem o tom slyšela poprvé. A to mám načteno docela dost! 😀 ) rozhodla jsem se, že to vyzkouším a to ode dneška, avšak jen na týden.( déle bych to asi nezvládla) Už nějakou dobu cvičím a snažím se jíst zdravě, avšak právě přílohy a hlavně pečivo jím pořád a to si myslím, že je v mém případě kámen úrazu. Touto cestou bych chtěla zhubnout nějaké to kilo(spíš teda cm) a odnaučit se jíst denně pečivo. Tak uvidíme, sama sem na sebe zvědavá. 🙂 tak pak dám vědět, jak sem dopadla 😉 S pozdravem Jana

Reply
Nika says 24.1.2014

Ahoj ! mala by som takú otázočku ako je to s mliečnymi výrobkami ? 🙂 Môže sa jesť napr. tvaroh alebo syr ? 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 24.1.2014

  Doplnil jsem do článku.

  Reply
Eighty says 25.1.2014

Ahoj Jani, tak jak jsi dopadla?

Reply
Miloš says 26.2.2014

Zdravím.
Rá bych se zeptal jestli fazole mohou být nějak upravovány nebo jenom uvařene a to i Maso a zelenina. Aby se po tydnu dostavil efekt a videl rozdil. Abych to neupravil jedl to a nevidel ufekt.
Děkuji za odpověd

Reply
  Jana Tomanová says 26.2.2014

  Jak myslíte upravovány? Tepelně samozřejmě ano, jak jste zvyklí

  Reply
   Miloš says 26.2.2014

   Myslel sem maso treba varene nebo naprirodne osmazene lehchce. a Fazole treba zahustene nebo ze sladkokyselou omackou a tak ruzne

   Reply
Sluníčko says 27.2.2014

Ahoj, mohu se zeptat, jaký druh masa by se měl jíst?

Děkuji za odpověď 🙂

Reply
Brunetka says 9.3.2014

Ahoj vsem. Maso a zeleninu upravujte dle libosti, varte, smazte, pecte. Jen davejte pozor na obsah sacharidu, ktere do jidla pridavate (napr. Kecup, sladkokysela omacka). Mlecne vyrobky kompletne vynechte (max. lze 2 lzice co nejvice tucne smetany do kavy). Nesnazte se jist odtucnena jidla – v teto diete je tuk vas pritel.

Reply
  Jana Tomanová says 9.3.2014

  Děkuji za pomoc, je to přesně jak píšeš.

  Reply
Brunetka says 11.3.2014

Jen male upozorneni – nejedna se o nizkosacharidovou dietu (low-carb), ale o dietu s durazem na pomale sacharidy (slow-carb). Bohuzel v ceskem prekladu z originalu doslo k chybe a to v dost zasadni veci. Dieta nezakazuje sacharidy (jak pises ve svem clanku), ale povoluje prijem sacharidu pouze z potravin s nizkou glykemickou nalozi. Tzn. z tech, ze kterych se sacharidy do tela dostavaji pomaleji a delsi dobu. Prikladem jsou prave v diete hojne doporucovane lusteniny. Takze pozor – nejedna se o dietu s vyloucenim sacharidu (jako napr. v pripade Atkinsovy diety), ale o doporuceni sacharidy ziskavat pouze z potravin s nizkou glykemickou nalozi, u kterych nedochazi k prudkym skokovym vykyvum v obsahu glukozy v krvi. Snad jsem to popsala srozumitelne 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 12.3.2014

  Máš pravdu, už mnohokrát jsem nad tím takto přemýšlel. Jenže lidem je bližší výraz nízkosacharidová (znají ji více) než pomalosacharidová. I z toho důvodu jsem v tomto trendu pokračoval v článku. Díky za Tvůj pohled a doplnění.

  Reply
Jakub says 16.3.2014

kdybych chtěl začít s tohle dietou neměl bych pak na konci povadlou kůži.

Reply
  Jana Tomanová says 18.3.2014

  Tady ten problém jsem právě nezaznamenal, což je možná zvláštní. Neříkám, že nemůže nastat.

  Reply
Zuza says 18.3.2014

Ahoj,
Nedávno jsem se začala o tuto stravu zajímat. Nikdy jsem žádnou dietu nebo omezení v jídle nepotřebovala, ale po porodu se mě kg drží. Je fajn, že jsi vytvořil tenhle blog a že radíš lidem jak na to. Každý nemůže vědět a rozumět všemu, tak jsi jdu pro radu i já. Mohl by jsi mi prosím prozradit jaký jsi měl jídelníček? Myslím tím kolikrát za den jsi jedl a hlavně, co konkrétně jsi jedl? Nebo jsi měl třeba tři jídla a ty jsi střídal dokolečka?

Reply
  Jana Tomanová says 18.3.2014

  Ahoj, střídal jsem hodně málo jídel pořád dokola. Myslel jsem, že to bude nudné, ale právě naopak, začal jsem si zjednodušovat takto jídlo do teď.
  Měl jsem navařené fazole na zhruba týden a ty jsem se snažil jíst se vším (někdy jen ohřáté z mikrovlnky, jindy v úpravě s masem a zeleninou a kořením), pak maso, které bylo nebo vejce (ta jsou levnější) a ke všemu nějakou zeleninu, klidně nakoupit několik mražených zelenin (špenát je zajímavý, i nějaké mixy).
  Jak vyjít ze všednosti – fazole, maso, zelenina? Zkoušet různé úpravy, nová koření (chilli, tymián,…) a samozřejmě i zeleninu různě točit a upravovat. Hodně se naučíš experimentovat a to se vrátí i v dalších aspektech života.
  Denně jsem jedl třikrát až čtyřikrát.

  Reply
Nikola says 21.3.2014

Ahoj, velice mě tento článek zaujal,četla jsem ho několikrát a jsem plně rozhodnuta to od zítra zkusit a hlavně vydržet. Jen mám pár otázek,jestli je to možné. Fazole jsi jedl ke každému jídlu? Nebo si můžu dát fazole občas a pak třeba jen maso a zeleninu? A během dne mohu jíst normálně jen zeleninu? Tím myslím,třeba zeleninové saláty. Nebo ty fazole jsou důležité? A jak píšeš,že tvaroh se taky může,tak s čím třeba? A například ryba? Snažím se to dát nějak dohromady abych věděla co přesně jíst a neudělala chybu. Chtěla bych na sobě vidět výsledky,ale zároveň mám obavu abych spíše nepřibrala. Děkuji předem za odpověď.

Reply
  Jana Tomanová says 21.3.2014

  Ahoj, fazole jsem jedl skoro pořád, nejsou určitě podmínkou, ale je to v podstatě jediný zdroj sacharidů a hlavně pomohou i v zasycení.
  Určitě můžeš i pouze zeleninu.
  Tak tvaroh třeba s ořechy nebo slunečnici, chia,… Klidně i s vejcem, ale nedovedu si představit žádnou kombinaci krom nějakého koktejlu. Určitě i nějaký salát/pomazánka půjde s tvarohem a zeleninou udělat.
  Ryba je v pohodě.
  Budu se těšit na výsledky.

  Reply
Irena says 25.3.2014

Tak a od zítřka jdu do toho!!! Už se sebou musím něco dělat!

Reply
  Jana Tomanová says 27.3.2014

  Držím palce

  Reply
Martina says 27.3.2014

Ahoj od příštího týdne to chci taky zkusit, nejdřív se chci ještě zeptat, je možné maso normálně kořenit, nebo to musí být takové to nemastné neslané….? Hodně se tu vydzvihují fazole, lze použít i fazole s plechovky, když si kupříkladu nepřípraví včas ty normální? A co čočka má obdobný účinek? Poslední dotaz, co kafe….samozřejmě ho omezím, ale když nebude zbytí, tak si do něj opravdu místo mléka přidat smetanu (neboť černé nevypiju). Díky moc za odpovědi a hlavně i za tohle fórum.

Reply
  Jana Tomanová says 28.3.2014

  Ahoj, koření není problém. Fazole mohou být i z plechovky. Povolené jsou všechny luštěniny, jak je psáno v článku, takže i čočka.
  Káva je povolená, omezení však prospěje. Smetana je určitě pro tuto stravu lepší než mléko.

  Reply
Kristyna says 2.4.2014

Dobry den 🙂 chtěla by jsem se zeptat jake maso je pro tuto dietu nejlepsi a jestli jsou vhodné i ryby (napr. losos).
Dekuji za odpoved 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 5.4.2014

  To je na vás jaké maso si zvolíte, ryby jsou v pořádku.

  Reply
Eliska says 5.4.2014

Ahoj, také bych to chtěla vyzkoušet, tápu ještě nad tím jídelníčkem, píše se všechny luštěniny, tzn. i cizrna?… Dívala jsem se na obsah saharidů (na obale), na 100g je to 60,2g.. Přijde mi to jako paradox popírající princip této stravy, ale je známo, že luštěniny jsou bílkovinou rostlinného původu (jestli teda nemotám páté přes deváté).. Nikde moc nemůžu konkrétně nic k tomu najít. Napadlo mě, že bych si udělala dopředu nějaké zeleninové polévky (uvařená a rozmixovaná zelenina), právě s tou cizrnou, apod.. Maso totiž úplně nemusím, při představě že jím “maso s masem” mi nedělá dobře, ale i tak tohle chci vyzkoušet. Je třeba se někdy po nějaké době vrátit např. na týden ke striktnímu stravování tohoto typu, něco jak “udržovací”, “šokový” týden pro udržení váhy? Samozřejmě za předpokladu, že týden budu jíst všechno, týden nízkosacharidovka..
Děkuji, Eliška.

Reply
  Jana Tomanová says 5.4.2014

  Ahoj, o těch sacharidech je to popsáno v jednom z předcházejících komentářů. Je to známé jako nízkosacharidovka, ale je to založené na pomalých sacharidech(low vs. slow) je to chyba v překladu…
  Cizrna je samozřejmě v pohodě.
  Jestli se vrátíš nebo ne, je na tobě, nikde není psáno, že je to nutné se vrátit nebo ne…

  Reply
Eliska says 7.4.2014

Michale, moc děkuji za odpověď, ještě by mně zajímalo, jak je to se sýrama, ty jsou zřejmě vyloučeny (kvůli sacharidům a i soli?), a ještě – může se restovat zelenina na oleji/másle, může se trochu solit? Děkuji moc, Eliška.

Reply
  Jana Tomanová says 7.4.2014

  Sýry nejsou povoleny. Zeleninu spíše na oleji. Sůl být může.

  Reply
Michaela says 8.4.2014

Ahoj,
držím ji od pondělí a zatím ani deko dole:-/ Ale musím vydržet alespoň týden a snad se dostaví výsledek:-)…
Chtěla jsem se jen zeptat, jestli je velký problém, že jsem dnes měla dvě jablka ke snídani nějak nestíhám snídat a zeleninu bych ráno asi nedokázala polknout 🙂 Snad jsem ten proces nějak nenarušila.
Děkuji za odpoveď

Reply
  Jana Tomanová says 9.4.2014

  To máš ještě čas na to aby to šlo vidět. Pak to najednou z ničeho nic spadne 😉
  Jestli to vadí, to uvidíš. Nejsem věštec, ale snad to nebude mít nějaké mega následky.

  Reply
monika says 9.4.2014

Ahoj, chci se zeptat, může se při teto diete napit piva nebo vina? zacla bych hned, ale mame ted plno rodinnych oslav, tak jestli si muzu dat nejaky alkohol nebo je to totalne zakazane? díky moc za rychlou odpoved.

Reply
  Jana Tomanová says 9.4.2014

  Ahoj, určitě ničemu neuškodíš, když jej vynecháš 🙂 Musel jsem si to ověřit. Autor doporučuje i dvě sklenice červeného vína každý večer, bílé víno a pivo není povoleno. Nezkoušel jsem 🙂

  Reply
Lucka says 9.4.2014

Ahoj, myslis ze je to dobre na vyrysovani nebo k tomu budou lepsi sacharidove vlny? Diky

Reply
  Jana Tomanová says 9.4.2014

  Nemáš zkušenost se sacharidovýma vlnama, takže nedokážu odpovědět.

  Reply
Michaela says 9.4.2014

Díík:-) Tak dám hned vědět, až to najednou spadne :-))

Reply
Hanka says 15.4.2014

Ahojky, chtela bych se zeptat zda by jsi mi mohl napsat treba tvůj dnešní jídelníček jen tak pro představu, diky.

Reply
Gabriela says 19.4.2014

Dobry den, jak se resi snidane? Predstava ze bych rano snedla maso, zeleninu a fazole je pro me problematicka. Co napr. Ten tvaroh?

Reply
  Jana Tomanová says 21.4.2014

  Vejce se zeleninou by snad nemusel být takový problém, rovněž i ten tvaroh lze “přežít”. Je to hodně o zvyku a zdolat to první nepohodlí, pak vám to nebude vadit.

  Reply
Bára says 25.4.2014

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jojo efekt u této diet nehrozí? A suchary a pod. povolené jsou?

Reply
  Jana Tomanová says 28.4.2014

  Jojo efekt hrozí u všech diet i těch, které vám předepíšou poradci za peníze… Je to jen o tom, jak budete pokračovat “potom”.
  Suchary nejsou povoleny.

  Reply
Renata says 25.4.2014

Ahoj, skvělý článek. Ráda bych se zeptala na houby (žampiony, hlíva apod.). Ty by asi měly být v pohodě, např. se zeleninou nebo s vajíčkem… Děkuji za odpověď.

Reply
  Jana Tomanová says 28.4.2014

  Jasně houby jsou v pořádku.

  Reply
Karel says 26.4.2014

Ahpj, chtěl jsme se zeptat,jak je to se šunkou? Uzeniny jsou mi jasné,že ne,ale šunka?

Reply
  Jana Tomanová says 28.4.2014

  Šunka by měla být bílkovinou, což je v pohodě, ale spíše se obávám o kvalitu šunky. Z hlediska nízkosacharidovky ok, ale z hlediska znalosti šunky bych do toho nešel. (jen můj názor)

  Reply
Aanetka says 1.5.2014

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda mohu potraviny jako sojové maso, tofu , štíhlé nudle nebo šmakouna, když mají velký obsah bílkovin… děkuji

Reply
  Jana Tomanová says 1.5.2014

  Ahoj, štíhlé nudle a šmakoun bez problémů. Sója je obecně celkem zrádná (hlavně ta zpracovaná) a pro tuto stravu bych ji spíše vynechal, i když je to luštěnina.

  Reply
Mirka says 3.5.2014

A co nadymani, plynatost a vetry? Bojim se tech fazoli

Reply
  Jana Tomanová says 7.5.2014

  Já s tím neměl problém, ale to je individuální.

  Reply
PetrH says 4.5.2014

Tento clanek jde opravdu hodne po povrchu. Nez se do takoveho experimentu pustite, doporucuju si precist o sacharidovych vlnach nebo-li sacharid cycling. Napr. tuto variaci pouzivam ja – relativne jednoducha na dodrzeni v beznem zivote, ale stejne ucinna. http://www.bodybuilding.com/fun/par30.htm
Jenom podotknu ze ty ubytky na vaze je treba brat s rezervou, protoze “nasyceni” organismu sacharidy zaroven zpusobuje zadrzovanni vody, tzn. znacna cast ubytku je zpusobena ubytkem vody v organismu.

Reply
Gabriela says 4.5.2014

Dobry den, chci se jeste zeptat, jestli musim mit ke kazdemu jidlu vsechno, nebo staci treba ke snidani vejce, k obedu maso a zelenina a vecer treba jen lusteniny?) nevim kolik toho vseho musi byt abych opravdu behem dvou tydnu treba tech 5 kilo ztratila. Dekuji:)

Reply
[email protected] says 3.6.2014

A když někdo ukončí tuhle dietu a vrátí se zpátky na běžnou stravu, přibere všechno na zpět nebo se udrží na té váze na kterou zhubl?

Reply
  Jana Tomanová says 5.6.2014

  To už ale není chyba této stravy, ale člověka… Záleží, jestli si vezme něco z toho období – omezit sacharidy – nebo bude pokračovat v tom, co předtím…

  Reply
Jana says 4.6.2014

Dobrý den, ráda bych se s ostatními podělila o mé zkušenosti s touto dietou. Dlouho jsem na internetu hledala něco, co mě pomůže zbavit se posledních 5-ti kilo ke spokojenosti 🙂 Mám doma skoro ročního chlapečka a na cvicčení, tak nezbývá mnoho času. Po přečtení tohoto článku jsem si řekla, že do toho půjdu. První tři dny jsem do sebe bez problémů soukala různě upravené maso se zeleninou, k snídani vajíčka stokrát jinak, přes den jsem si vždy zobla zeleniny a večer jsem si vždy udělala doslova zeleninové hody 🙂 Každopádně první malou krizí jsem prošla 4.den ráno, kdy jsem otevřela ledničku, že si vyberu něco k snídani a ze všeho se mi zvedal žaludek. Raději jsem neposnídala nic a myslela si, že to obědem doženu. Bohužel se totéž opakovalo a při pomyšlení na maso mi nebylo úplně nejlíp. Trochu jsem si tedy jídelníček upravila a to tak, že jsem jedla převážně zeleninové a luštěninové polívky( rajskou, květákovou, hrachovou, čočkovou…) a uvařila jsem si kotel oblíbené čočky a tu jedla až do 6.tého dne. Sedmý den jsem si udělala žrací 🙂 Tímto dnem jsem zároveň skončila s dietou. Když to shrnu, tak jako největší minus této stravy vidím to, že jsem neměla žádnou energii, a tu s malým dítětem opravdu potřebuji, proto jsem také dál s dietou nepokračovala. Další minus je, že jsem si v obchodě nemohla koupit nic tzv. do ruky na zahnání největšího hladu. těžko budete na ulici zakusovat salátovku :-D. Ale jako pozitivum beru, že jsem neměla ani jednou hlad a že jsem se opravdu zbavila za 7 dní 4 kilo!! Teď jsem najela na zdravý vyvážený jídelníček a uvidíme, jak to bude s mou váhou dál 🙂 Zdravím a přeji všem úspěšné hubnutí!

Reply
  Jana Tomanová says 5.6.2014

  Děkuji Jano za zkušenost, ať se daří dále.

  Reply
Jana says 5.6.2014

Som vegetarianka, čiže nejem maso, ale ryby si občas dám…čo poradíte mne?…stačia len strukoviny, zelenina, tvaroh, ryby a napríklad vajcia?

Reply
  Jana Tomanová says 6.6.2014

  Nic jiného vám už asi nezbývá. Určitě pak dejte vědět, jak to šlo.

  Reply
gabka says 8.6.2014

Ahoj 🙂
Prave zacinam s touto dietou a chtela jsem se zeptat zda je povolena quinoa – ktera ma sice 64.2g/100g sacharidu, ale z toho jen 2.7g cukru zbytek jsou dlouhe, ale ma plus 14.1g protein/100g. Dale co divoka (tmave hneda) ryze a avocado. Moc dekuji za super clanek a za odpoved G.

Reply
  Jana Tomanová says 9.6.2014

  Ahoj, podle “tvůrce” či znovuobjevitele této stravy by se quinoa neměla.
  Avokádo je povolené, ale s rozumem. Tmavá rýže spíše ne.

  Reply
Gabka says 10.6.2014

Ahoj,
tak dneska zacinam treti den tohoto jidelnicku, musim rict ze mam strasne moc energie a ploche bricho, super, normalne se teda vubec nevazim a asi ani na tu vahu nebudu lezt protoze citim stale zimni zasoby, ale pohybuji se mezi 55-57kg/164 cm, poctive vse zapisuji co jim tak to sem hned potom az to dokoncim pridam. Preji vsem uspesne hubnuti btw. Chodim i cvicit HIIT.

Reply
  Marta says 12.6.2014

  Ahoj, chtěla bych se zeptat zda jsou dovolené polévky.( vývar atd…)
  A ještě nějaké tablety do vody s velkým obsahem vit. C.
  Děkuji za odpověd´.

  Reply
   Jana Tomanová says 16.6.2014

   Pokud v tom nebudou nudle, tak jo.
   Ty tablety nevím, to je tak specifické, že nedokážu odpovědět. Omlouvám se.

   Reply
Šárka says 19.6.2014

Až třeba po týdnu nebo 2 skončím s touto dietou, je možné, že se dostaví jojo efekt, když se začnu zase normálně stravovat?

Reply
  Jana Tomanová says 22.6.2014

  Možné to je, záleží, jak se přesně budete stravovat, hýbat. Tato strava neznamená doživotní jistotu udržení váhy, pokud se vrátíte k bývalým návykům…

  Reply
Karolina says 5.7.2014

Ahoj,
jsem třetí den na této stravě a zatím nevidím sebemenší rozdíly na váze nebo postavě. Je to normální? 😀 Dost lidí píše, že vidí rozdíly skoro okamžitě, tak chci vědět, jestli ještě můžu doufat ve změnu. Jídelníček dodržuju přesně, jím jen vejce, zeleninu, maso a fazole. Děkuji předem za odpověď 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 5.7.2014

  Ahoj, normální nenormální… Zkus vydržet déle na nějaké soudy. I centimetry jsou stejné?

  Reply
   Karolina says 5.7.2014

   Bohužel ano, proto se ptám, je-li možné, že po těch 10 dnech uvidím rozdíl, když se u mě zatím nic nehnulo 😀

   Reply
andy says 9.7.2014

Chtela bych se zeptat muzu jakoukoli zeleninu? Co treba mrkev nebo kukurice nema hodne cukru ? Dekuju

Reply
  Jana Tomanová says 11.7.2014

  Mrkev ano, kukuřice v “cheat” dny

  Reply
Karolína says 11.7.2014

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když budu pouze týden přesně dodržovat tento jídelníček, zda opravdu nějaké to kilo zhubnu a také by mě zajímalo,jestli masa a fazolí mohu za den sníst kolik chci nebo jestli jsou ty porce nějak omezené.děkuji

Reply
  Jana Tomanová says 11.7.2014

  Není zaručené, že zhubnete po týdnu ani po dvou. Jídlo je neomezené, pokud jíte to, co je povolené.

  Reply
Katy says 11.7.2014

Ahoj,stačí,když maso s fazolemi budu jíst jen jednou denně třeba k obědu,k snídani např. vejce a k večeři zeleninu nebo se maso musí jíst třeba 2-3krát denně?

Reply
  Jana Tomanová says 11.7.2014

  Nemusíš to jíst vůbec, když zvládneš jíst jiné jídlo.

  Reply
Katy says 14.7.2014

Díky za odpověď 😉 ještě bych se chtěla zeptat, zda se ryby mohou jíst jen jako čerstvě připravené,myslím tím například pstruha na grilu,losos apod. nebo jestli jsou povolené i konzervované rybičky,tuňák atd. a co se týče např. fazolí,bude vadit,když budu celou dobu jíst fazole z plechovky? díky

Reply
  Jana Tomanová says 16.7.2014

  Myslím, že to je jedno… Čerstvé jsou však lepší, ale časově náročnější.

  Reply
Bára says 19.7.2014

Ahoj, dieta mě zaujala a jdu do ní od pondělí. Jen mám dotazy : grilované kuře – můžu jíst i kůži? Pokud si maso chci opéct, můžu na oleji případně jaký? Poslední pro mě dost důležité, vypiji jako závislák minimálně litr Zero coly denně, vadí to dietě?
Děkuji za odpověď

Reply
  Jana Tomanová says 19.7.2014

  Ahoj, proč by se nesmělo kuře s kůži? Olej je taky v pohodě…
  Cola Zero vadí nejen koncepci této stravy, ale vadí i zdraví obecně (nedoporučuji ji pít vůbec, stejně jako ostatní koly)

  Reply
Barbora says 27.7.2014

Ahoj, můžu se zeptat jestli jsou při dietě povoleny domácí sušenky z ovesných vloček. 🙂 Díky moc. 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 28.7.2014

  Ovesné vločky = sacharidy. Jen ve volné/”podváděcí” dny

  Reply
Barbora says 29.7.2014

Aha, moc díky a tuňák je povolený v dietě? 🙂

Reply
Tomas says 11.8.2014

Je to super, som na tom 7 dní a dole 5kg. Sledujem kalorické tabuľky a jedlo si skladám sám na princípoch čo sú tu popísané. Človek sa prispôsobí tomu, že funguje ako vybitá baterka.

Reply
  Jana Tomanová says 11.8.2014

  Díky za zkušenost

  Reply
Jana says 29.8.2014

Ahoj Michale, jsou povoleny např. i obiloviny – např. pohanka, jáhly, červená čočka? A pak také slunečnicové a dýňové semínka? Děkuji.

Reply
  Jana Tomanová says 29.8.2014

  Ahoj, tyto otázky jsou zodpovězeny v obsahu pro odběratele, takže se můžete jím také stát 🙂
  Jinak k otázce: obiloviny ne, čočka ano, protože jsou luštěniny, semínka také mohou být

  Reply
Miru says 22.9.2014

Ahoj, mám dotaz na který znám asi i odpověď, ale jak je to s polévkama? Znám mnoho diet, ale připadá mi, že všude zapomínají na polévky. Přitom je to vlastně ochucená voda s minimem kalorií co plnohodnotně zasytí, ale nikde jsem o nich nenašla ani čárku… Mám samozřejmě na mysli vývary z masa a nebo například česnečka a čočkovka, nic s jíškou a těstovinama….
jak to vidíš ty? Je v nich něco špatného? Dík za odpověď 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 22.9.2014

  Ahoj, je to přesně jak říkáš, vývar je v pohodě i polévka, pokud tam nejsou nudle, brambory, atp.

  Reply
Jana Tomanová says 30.9.2014

Ahoj, díky za pochvalu. Fazole můžeš i z plechovky, doporučuji, ale nálev slít a nepracovat s ním, protože tam je toho cukru nejvíc.

Reply
Tomas says 1.10.2014

Už dva mesiace fungujem na princípoch, ktoré sú tu popísané. Zhodil som 11kg. V prvej fáze to šlo rýchlo. Neskôr som to začal preháňať s mäsom a hmotnosť stagnovala. Potom sa dostavila dosť silná bolesť na ledvinách. Upravil som to a určil som si sobotu ako “sacharid day” neskôr som k tomu pridal aj obed v nedeľu. Vrátila sa energia. Momentálne dávam dole 1 až 1,5 kg za 7 dní, čo mi vyhovuje, občas do toho zacvičím. Množstvo sacharidov a teda aj rýchlosť chudnutia si regulujem cez http://www.kaloricketabulky.cz/tabulka-potravin.php
Odporúčam trpezlivosť a hlavne to nepreháňajte. Všetko potrebuje svoj čas, zdravie je to najdôležitejšie.
Strava na ktorej primárne fungujem: vývary s mäsom a zeleninou, ryby (omega3), kvantá zeleniny (cuketa, brokolica, okúrka, mrkev, rajče, paprika, fazole (vláknina), čočka (železo), hrášek, cibule, pórek, česnek, kedlubna, redkvička, zelí (VIT C), zeler, špenát, …), restované mäso, dusené mäso, steaky, červená fazole v raj. omáčke (železo), vajíčka, káva bez ničoho (začala mi chutiť) podporuje trávenie a metabolizmus a dehydratuje, preto veľa vody, čili – podporuje srdcovo cievny obeh a srdce – zrýchľuje trávenie, zelené čaje (čistia), zázvor, sezamový olej (omega3). Alkohol – žiadne pivo a víno, ak to musí byť, tak jedine tvrdé, primárne vodka, domáca pálenka… s mierou to zasa prečisťuje a podporuje trávenie (extra čistá energia)
Z toho sa dá nakombinovať rozmanitá strava. Platí pravidlo neprejedať sa večer, ale ak to nemôžem vydržať tak mu dám okúrku, rajče alebo kedlubnu. Zmenil sa mi život a neľutujem to.
Premýšľajte o tom, ako to robíte.
Ďakujem za inšpiráciu.

Reply
  Jana Tomanová says 1.10.2014

  Díky moc Tomáši za tvůj komentář, věřím, že to pomůže hodně lidem to, co jsi napsal.
  Drž se!

  Reply
JO3 says 2.10.2014

Ahoj je mi 14 a každou středu cvičím zumbu.. nevím jestli bych měla na tuhle dirtu přejít ze dvou důvodů.. 1) jak nabrat energii na zumbu? 2) vadí i tmavé pečivo? Díky 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 2.10.2014

  Ahoj, vadí veškeré pečivo. K energii si zkus přečíst jeden z posledních komentářů, kde o tom něco najdeš.

  Reply
  Tomas says 2.10.2014

  V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že toto nie je dieta a ani žiadne iné hladovanie, ale je to životný štýl. Zumba? Jednoduché, ak to máš 1x za 7 dní, tak si nastav “sacharid day” pred zumbou. Energiu na to budeš mať. Paradoxne som si odsledoval, že keď mám sacharidové dni, tak hmotnosť ide tiež dole. Je to o tom ako je telo nastavené.

  Reply
JO3 says 2.10.2014

Zdravím 🙂 Právě s touto dietou začínám a tak bych se chtěla zeptat. Je zakázáno veškeré pečivo? Jako i tmavý celozrný chléb a tak? Děkuji 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 2.10.2014

  Ano pečivo není součásti této stravy.

  Reply
Radmila Butorová says 3.11.2014

Ahoj Michale,
podobá se to trošku dietě pod názvem sacharidové vlnění,ale ta se drží vlastně měsíc.
Držela ji má dcera,ztratila centimetry přes břicho,paže i boky,celkem spokojenost.Ale to co si napsal ty,se dá těch deset dnů vydrzet.Maso jím stejně nejraději ze zeleninovou oblohou,takže to pro mě není problém:-)Taky mám ty pověstné tři kila které nějak neodchází:-)Tak uvidíme co bude:-)Každopádně díky za článek a rady.

Reply
Honza77 says 22.11.2014

Vsem mohu vrele doporucit knihu ‘Moucny mozek’, ktera se krome okrajoveho efektu snizeni vahy zabira hlavne pozitivnim prospechem teto diety na vas mozek.

viz napr: http://www.kosmas.cz/knihy/198871/moucny-mozek/

Reply
Michaela says 8.1.2015

Ahoj, zajímalo by mne, zda-li je možné doplňovat o ořechy, semínka, vločky, goji apod. Díky

Reply
  Jana Tomanová says 12.1.2015

  vločky ne, zbytek ano

  Reply
Veronika says 24.1.2015

chtěla jse se zeptat, zda je povolena skořice?:-)

Reply
  Jana Tomanová says 24.1.2015

  Nejsem si 100% jist, ale měla by být

  Reply
Lucia says 25.1.2015

Ahoj, keby som pri tejto diete stratila takych 5-8 kg a potom sa začnem stravovat ako predtym, to akože ryža, niekedy zemiaky, kuracie mäso, ovocie, vela zeleniny, nekysnuty čierny chlieb, vločky, nizkotučne vyrobky, žiadne sladkosti… – od tohto “mojho” jedalnička sa totiž pomaly chudne, tak myslíš, že by sa nedostavil jojo-efekt? Po tych Vianociach to chcem čo najrychlejšie zhodit 🙂 A čo kukurica? Ta sa nema pri tomto jest?

Reply
  Jana Tomanová says 25.1.2015

  Myslím, že by nebyl problém to udržet na té váze po zhubnutí.
  Kukuřice ne

  Reply
Lola says 3.2.2015

Jedu 4ty den. Pocity unavy nikde,spis naopak. kalorie,sachar.,i bilkoviny hlidam pres kaloricke tabulky. funguju i se cvicenim.trochu mi dochazel dech pri kruhovem treningu,ale v pulce se to zlomilo. jen ta neustala zizen….na pitny rezim sem zvykla,ted se o dost navysil a mam pocit,ze tento postup v prvnim tydnu urcite zanecha vysledek,ale ne na tuku,to mozna ten druhy,kdy se telo vic navykne a prestane tolik odvodnovat.hodlam drzet dva tydny,s dnem Odpocinku,beru to jako novy start na nahozeni do starych zajetych koleji,kdy sem kvuli nedostatku casu a nemoci polevila ve vyzive i treninku

Reply
Lola says 3.2.2015

Jen jeste k vlaknine,fazole a dalsi lusteniny jsou pro telo tezsi na zpracovani a vsem nemusi jet a samozrejme se omrzi,na trhu je k dostani mnoho variant vlakniny v tabletach i v tekute podobe,z vlastni zkusenosti ji lze zaradit,protoze se daji najit s nizkym obsahem sach.,zasyti vas a podpori spravne traveni,jen pozor nenahrazujte tim uplne prijem vlakniny z potravin,hlavne ze zeleniny…..zarazovala sem ji takto uz v pocatcich hubnuti ,v podstate od puberty sem se potacela na hranici 90kg,pak prisly dve deti….ted mam do 60kg a hl.fyzicku,a techto 14dni bude hlavne o tom dostat do hlavy zase o trochu vice sebekazne a najet opet na vyvazeny jidelnicek

Reply
  Jana Tomanová says 5.2.2015

  Děkuji za přínosné komentáře, určitě pomohou i dalším.

  Reply
Marika says 20.2.2015

Ahoj Michale, chci se Vas zeptat zda-li tuto dietu muzu doplnovat nejakym proteinovym suplementem napr. BCAA, anebo spalovacem jako je L-carnitin? Jelikoz minimalne 2× tydne cvicim, tak tyto doplnky pouzivam normalne. Jde mi hlavne o redukci vahy a chtela bych dat dolu 20 kilo. Diky za opoved.

Reply
Elenna says 9.4.2015

Prosím,mám dotaz.Podle proužku na kontrolu ketozy, jsou jen světle fialové, nikdy ne více.dietu držím měsíc dole 5 kg a víc to nejde

Reply
Aneta Autratová says 22.4.2015

Ahoj, článek mě velmi zaujal, už nějakou dobu si zjišťuji různé informace o dietní a zdravé stravě a snažím se zhubnout, ale zatím to moc nejde a tohle rozhodně zkusím! A zajímalo by mě, jestli je možné si dát ráno k snídani ovesnou kaši nebo je zakázaná?

Reply
  Jana Tomanová says 26.4.2015

  Ovesná kaše není možná pokud chcete držet pravidla této stravy.

  Reply
štefan says 5.5.2015

ahoj, mám 40let 172cm/110kg chtěl bych nastartovat hubnutí nízkosacharidovou stravou. bohužel dělám ve kšeftě, kde si nemůžu dovolit zcela dodržovat pauzy na jídlo. je nějaké doporučení počtu – pořadí jídel? díky

Reply
Kristy says 3.6.2015

Zdravím,
chci se zeptat,jaké maso tak doporučujete? je dobré např.krůtí? a jak si mám maso dělat, na oleji,nebo na másle?
Rozhodně to vyzkouším, doufám že mi to zabere,už jsem z toho špatná držela jsem všechny možné diety a furt nic 🙁

Reply
Ren says 24.6.2015

Zdravím.. prosím ..po kolika dnech se může zařadit žrací den? : ) Děkuji

Reply
Pája says 26.6.2015

je “povoleno” pít kávu? Předpokládám, že pokud ano, tak jen černou bez mléka.

Reply
Kristýna Halgašová says 3.7.2015

Ahoj, článek je super. Od pondělí to určitě vyzkouším. Jen bych se chtěla zeptat na vajíčka a tvaroh. Vejce celá nebo jen bílky, protože vím, že žloutky mají dost tuku, tak jestli si třeba můžu dát denně 4 vejce a z toho mám vyhodit 3 žloutky? A k tomu tvarohu, může být 2x denně nízkotučný tvaroh s hrstí semínek? Díky za odpověď 😀

Reply
Michal says 23.7.2015

Ahoj, měl bych dotaz, mám problém se snídaní, nemůžu takto jíst hned po ránu, nelze snídaně občas nahradit proteinovým nápojem? Děkuji za odpověd.

Reply
  Michal says 30.7.2015

  Určitě můžeš

  Reply
Klára V says 2.11.2016

Článek se mi zdá zavádějící. Pokud vím, Ferrison psal o slow carb, nikoli o low carb. Rozdíl je v tom, že člověk na slow-carb sacharidy jí, ale jen ty “pomalé”, ty, které mají nízký glykemický index . V low-carb není omezen typ sacharidů, ale jejich množství.

Pak je otázkou, co kdo považuje za low-carb. Existují diety založené na tom, že se člověk dostane do ketózy – tam se doporučuje 20 – 40g, někteří autoři hovoří o low-carb už když snížíme příjem sacharidů na cca 100g.
Viz např.
https://en.wikipedia.org/wiki/Slow-Carb_Diet
https://www.t-nation.com/diet-fat-loss/how-many-carbs-do-you-need

Do low-carb jídelníčku luštěniny pro svůj vysoký obsah sachridů moc nepatří (fazole – cca 20g sacharidů na 100g, hrách vařený- 20g sacharidů na 100g, cizrna vařená – 22,8 – zdrojem hodnot jsou kaloricketabulky.cz).

Reply
Dan says 6.2.2017

Diky nizkosacharidove diete jsem dokazal schodit pres 20kg, v pohode se to da vydrzet i 3 mesice,akorat se pak vaha zasekne,nejlepsi je pak delat sacharidove vlny. Je to jen o vazeni jidla a kontrolovat to treba na kalorickych tabulkach-super apka do mobilu. Ja jsem sacharidy dal na 15-20 g/den. Alkohol jednoi tydne v bilem suchem vino ve striku. Akorat ty lusteniny,no nevim,sacharidu tam je dost a clovek se rychle dokaze dostat z ketozy.

Reply
Add Your Reply