BMI – číslo, které ztratilo význam

V devatenáctém století přišel pan Quetelet na index, který měl určit to, jak na tom jste. Zda-li máte kila navíc nebo vám schází. BMI – body mass index – od té doby je velmi často skloňováno mezi dietáři a o zdraví bojujícími jedinci. Přitom nemá žádný význam.

Jaké máš BMI? 29! Fuj, ty tlusťochu, vždyť máš nadváhu. Dělej ze sebou něco. I takový může být rozhovor mezi 29 a 26 podle BMI a přitom 29 bude vypadat daleko lépe, bude pravidelně cvičit, běhat a jíst zdravě, zatímco “26” tráví dny na fast foodu a na břiše místo svalů má rosol. Kdo je na tom lépe?

Podle indexu člověk, který nic nedělá, ale za vzor byste si spíše vybrali toho “s nadváhou”.

Proč je BMI šptný ukazatel?

Jak už příklad napovídá, BMI nezohledňuje absolutně nic. Tedy krom výšky a váhy. Každý máme jinou stavbu těla, jsme jiný svalový typ a prostě každý je originál a těžko jeho nadváhu nebo podvýživu nacpete do vzorečku.

BMI může dát lehký přehled o vašem stavu, ale to zřejmě zjistíte už jen z pohledu do zrcadla.

BMI nezohledňuje svalovou hmotu ani tuk v těle a ani to jestli jste muž či žena a ani rasu. Asiaté jsou obecně drobnější a tak to mají jinak. (Existuje přepočet pro Asiaty, ale stále tento index nic reálně neukáže)

Pokud je vaším cílem stlačit hodnotu pod 25, tedy do stavu “normální váha”, pak vzhůru do toho, ale neblbněte tolik, i s vědomím nadváhy s indexem 26 se nežije zase tak blbě…

TIP: Máte-li zájem: BMI kalkulačka stejně jako BMI tabulka

Osobní zkušenost

Už více než rok se pohybuji v rozmezí 80 – 85 kg, podle BMI mám přes 26, což je nadváha. Za ten rok jsem se posunul. Ze začátku nadváha byla viditelná, teď už pomalu se začíná objevovat six pack na břiše a to mám stále stejnou váhu. Rozdíl v pase dělá přes 10 cm. Přitom váha je pořád stejná, akorát nabírám svalovou hmotu namísto tuku.

Dovolím si teď vypůjčit jeden obrázek z Facebooku, bohužel zdroj nedohledám, protože jsem jej viděl na mnoha stránkách:

Srovnání stejné váhy

Vykašlete se na BMI, váha je pouze číslo a je důležité, jak se cítíte vy.

Leave a Comment: