Bílkoviny pro svalovou hmotu

Bílkoviny – nutnost pro vaše tělo

Po objevení záhad sacharidů se vydáme do tajů bílkovin – proteinů. Bílkoviny jsou v našem životě důležité a není to opravdu jen o nabrání svalů, jak si mnozí myslí!

Bílkoviny tvoří v běžném jídelníčku mezi 20 – 40% z příjmu kalorií, což je rozhodně méně než u sacharidů. Bílkoviny jsou pro tělo nutné z několika důvodů, které budou v tomto článku objasněny. Jen na začátek vám doporučím, když si máte zvolit mezi sacharidem a bílkovinou na normální jídlo (ne před/po tréninku), tak volte raději to s větším obsahem bílkovin.

Bílkoviny – nutnost ve vaši stravě

Pokud jste aktivní ve vztahu k vašemu tělu = cvičíte či jinak pravidelně sportujete, bílkoviny jsou nutné pro vaše tělo z důvodu regenerace. Bílkoviny zacelují trhlinky po tréninku a jsou nezbytné pro tvorbu a obnovu tkání.

Stejně jako sacharidy jsou bílkoviny zdrojem energie, zajišťují také transport látek po těle.

Jako sportovci byste měli spořádat 1,3 – 2g bílkovin na kg za den. Horní hranice především pro nárůst svalové hmoty.

Pro normálně aktivního člověka se dávka pohybuje kolem 1g/kg/den, ale bílkoviny nejsou ničím příliš nebezpečné (zvýší tlak a zátěží játra), ale to byste museli jíst bílkovinově bohatou stravu více.

Bílkoviny – na svaly nutnost

Pro regeneraci i samotný růst jsou bílkoviny nutností. Musíte využívat “okna příležitostí” po vašich trénincích a využít potenciál, který můžete z tréninku a správné stravy získat. Určitě nepodceňujte tuto stranu cvičení. Strava znamená 80% úspěchu!

Dávka pro náběr svalové hmoty je okolo 2 gramů na kilo váhy (při 85kg = 170 g za den).

Pokud přestanete cvičit či si dáte oraz, dbejte na přítomnost bílkovin ve stravě! Právě ony zajistí, že vaše svaly nebudou tolik uvadat. Totéž platí i pro stárnutí, kdy často muži přestanou cvičit a stravu nahradí pivem a vytěsní často bílkoviny z jídelníčku, výsledkem pak je pivní břicho a ochablé svaly a celkově jejich úbytek…

Bílkoviny – pomoc při hubnutí

Přítomnost bílkovin v každém jídle byla prokázána jako účinná při boji s nadbytečnými kilogramy. Bílkoviny udrží váš metabolismus lépe nastartovaný, což se rovná většímu počtu spálených kalorií.

Z výše uvedeného vyplývá i příznivý účinek na svalovou hmotu. Každý kilogram svalové hmoty navíc spálí 100 kalorií denně. Není třeba se bát nabrat svaly, ani u žen (více článek pro ženy).

Bílkoviny nejsou na postavu člověka tak agresivní svým dopadem jako sacharidy – necítíte je hned na břiše, když je dojíte…

Zdroje bílkovin

Pro pochopení principu jídelníčku a bílkovin je třeba si rozdělit bílkoviny na rostlinné a živočišné.

Rostlinného původu by měl jídelníček obsahovat 2x více než těch živočišných. Zdroje jsou luštěniny, těstoviny, obiloviny, sója.

Živočišný původ je často u odborné veřejnosti zatracován pro jeho škodlivost na organismus nebo u vegetariánu z jiného důvodu. Je jen na vás, kolik části jídelníčku mu věnujete. Tady jsou zdroje jako mléko, maso a vejce.

Bílkoviny jsou obecně celkem drahá komodita v porovnání se sacharidy. Maso stojí více než chleba…

Výběr několika zdrojů s dobrým poměrem cena/obsah:

  • vejce
  • maso (libové) – kuřecí, krůtí
  • sýr (eidam, cottage)
  • tvaroh
  • ořechy
  • řecký jogurt

Zdrojům bílkovin se určitě ještě budu věnovat v dalších článcích.

Bílkoviny v prášku

Z důvodů ceny jsou často bílkoviny omezovány. I proto vznikla řada bílkovinových přípravků /proteiny, které mají deficit ze stravy dorovnat a zajistit dostatek pro vaše tělo.

Pokud si dovedete zajistit dostatek bílkovin ze stravy, jsou přípravky zbytečné, jinak jsou asi jediným řešením, jak mít postavu svých snů (teda v kombinaci se správným tréninkem). Je nutné však investovat peníze do těchto suplementů.

Závěr

Bílkoviny jsou alfou a omegou pro úspěch za honbou za dobrou postavou a je třeba je brát v potaz. Dotazy rád zodpovím.

Příště si zase povíme něco o tucích a mýtech a omylech, které jsou kolem nich.

Leave a Comment:

3 comments
Jirka says 9.12.2013

Ahoj. Nedá mi to. V článku zmiňuješ jako rostlinný zdroj bílkovin těstoviny. Není to nějaká chyba?
Hned jsem se šel podívat na těstoviny, co mám doma, a ty obsahují 13g bílkovin, a k tomu 70g sacharidů

Reply
    Jana Tomanová says 9.12.2013

    Díky za dotaz, Jirko. Chyba to není. Možná sis neuvědomil z čeho se těstoviny vyrábějí – většinou pouze nějaké obilí (pšenice, semolina), což je určitě rostlinný původ.
    Samozřejmě jsou i vaječné těstoviny, tam už by část určitě byla živočišného původu.
    Jinak jsou samozřejmě lepší zdroje bílkovin s daleko nižším obsahem sacharidů…

    Reply
      Jirka says 10.12.2013

      Jasne, ten puvod mi byl jasny. Spis me zarazil ten pomer sacharidy:bilkoviny.
      Ja ted zacinam drzet CKD, tedy dietu bez sacharidu. Proto me trochu zarazily testoviny jako zdroj bilkovin.
      P.S.: i kdyz jsem se po tom dival dnes na netu, a zjistil jsem, ze se prave pro tyto ucely vyrabi i nejake proteinove testoviny. Mozna vyzkousim

      Reply
Add Your Reply