• You are here:
 • Home »
 • Hubnutí »
Jak nastartovat metabolismus - ovládněte metabolismus

Jak na metabolismus – nastartování a “hacknutí” motoru vašeho hubnutí

Metabolismus. Slovo, které zná každý, kdo bojuje s váhou, kdo chce přibrat svaly, kdo se hýbe. Metabolismus je velká část toho, jak vypadáme i známka, jak žijeme. Jak jej ovlivnit v pozitivním slova smyslu a vymačkat z něj, co nejvíc?

Kdysi jsem měl metabolismus pomalý asi tak jako hlemýžď. Co jsem do sebe dal, to se pálilo dlouho a nebo zůstalo a nalepilo a přidalo na váze. Vinil jsem všechny a všechno okolo. Jenže metabolismus si zpomalujeme sami a sami si jej můžeme nakopnout tak, že nebudeme “stíhat” jíst, aby tělo nejelo na prázdno. Jen velmi malé procento lidí nemůže s metabolismem nic dělat z důvodu vrozených vad, s velké pravděpodobnosti to vy nejste.

Jak restartovat metabolismus

Zní to jednoduše a ono to taky není zrovna nic těžkého. Stačí se začít pravidelně hýbat, občas tělu přitížit tréninkem v posilovně a dodat mu energii pomocí pravidelného jídla. Ano tato trojice je vše, co potřebujete pro restart metabolismu.

Pohyb, je úplně jedno, jestli chůze nebo běh, tělo donutí pracovat – pálit kalorie, možná i tuky, kolik kalorii pálíte záleží na rychlosti metabolismu. Tu si postupně pravidelností vypracujete, ale ze začátku to bude možná pomalé pálení, ale tak to prostě je. Má to svou logiku a nesnažte se přeskakovat na další levely, nezvládnete to. Postupujte pomalu a pravidelným pohybem i jídlem.

Posilovna je skvělý pomocník pro snížení procent tělesného tuku, který sám o sobě zpomaluje celé tělo i metabolismus, místo tuku vám posilovna na tělo postupně “připevní” svaly, které pálí kalorie i v klidovém stavu, což je vítaný efekt. Denně vám kilo svalové hmoty spálí o cca 100kcal navíc. Zní to dobře, že? Tak šup do posilovny. A zní to dobře i pro ženy, kterým slovo “svaly” způsobuje pocity strachu. Ženy by také neměly vynechávat trénink s činkami.

Jídlo je energie, to už je známá věc. Správné načasování jídel kolem tréninků i správná kombinace v průběhu dne dokáže dělat divy. Je důležitá pravidelnost jídla. Pravidelnost ve smyslu naučit tělo řádu – snídaně v osm, svačina v deset, oběd v jednu a tak dále. Tělo už se postupně naučí tomuto rozvrhu a vy musíte tělu něco v ten čas dodat, jinak zpomalujete váš metabolismus a ztrácíte vaši práci uplynulých dnů a týdnů.

Rovněž pití hodně vody v průběhu dne je velmi užitečné pro správný chod a “rychlost” metabolismu.

Všechny tyto složky jsou důležité a nedají se ničím nahradit.

Vychytávky pro vystřelení metabolismu

Na internetu najdete tuny materiálu o jídle, které pomáhá s nakopnutím metabolismu. Postupně je zkouším a je to pravda. Následujte tento seznam potravin a váš metabolismus bude ve hvězdách a bude pálit jako nikdy.

“Hackni” své tělo

 1. Pro nakopnutí metabolismu je dobré praktikovat studené sprchy, jelikož se tělo potřebuje zahřát, spotřebuje daleko více energie a vy více spálíte.
 2. Voda vám pomůže i v dalších případech. Pijte vodu před každým jídlem, sníte toho méně a jídlo se bude lépe trávit. A nezapomeňte začít den vypitím alespoň sklenice vody na prázdný žaludek. Všechno spolu souvisí a voda sama o sobě dělá pro metabolismus hodně.
 3. Otužujte se. Jak jsem psal ke sprše, i otužování má stejný efekt a navíc ušetříte za jednu vrstvu oblečení 🙂
 4. Pijte hodně zeleného čaje, je to nakopávač nejen těla, ale i mysli.
 5. Zařaďte do svého tréninku i intervalové tréninky, které nechají metabolismus pracovat i dva dny po ukončení.
 6. Snídejte!
 7. Přijímejte hodně bílkovin. Bílkoviny tvoří svaly a svaly znamenají spalování kalorií.
 8. Mějte kvalitní spánek.
 9. Jezte hodně ovoce a zeleniny.
 10. Vynechejte alkohol.

Co je to bazální metabolismus

V rámci svého fitness života se určitě setkáte s pojmem bazální metabolismus. Jedná se o hodnotu kcal, kterou tělo spotřebuje na obstarání základní životních funkci v klidovém režimu – zajišťuje chod orgánů. Hodnota se dá odhadnout na váhách mající tuto funkci. Každá aktivita navíc – běžná chůze, cvičení či úklid a vše co jinak děláte, se připočítává k hodnotě bazálního metabolismu.

Proč je dobré vědět tuto hodnotu? Hodí se to pro plánování vašeho jídla při hubnutí, ale při nabrání svalů. Zjištěním hodnoty snadněji odhadnete množství jídla, které musíte pro svůj cíl sníst. Hodnotu samotnou ovlivňuje vaše celková fyzická aktivita, množství svalové hmoty i tuků na těle, drobný vliv má i strava a geny.

Metabolismus je stroj těla, který je dobré mít rychlý. Za dva měsíce dokážete udělat velkou změnu v této oblasti, tak začněte třeba již dnes. Napijte se sklenice vody, dejte si ovesnou kaši nebo běžte se psem. Krůčky k lepšímu zdraví i metabolismu.

Jak nastartovat metabolismus
Chcete jíst bez starostí o následky, které jídlo zanechá na vaší postavě? Chcete mít tak rychlý metabolismus, který pálí tuky i v noci? Sepsal jsem krok za krokem, jak na to.

 

Leave a Comment:

2 comments
Lucík says 11.8.2014

Ahoj, taky jsem se rozhodla něco se sebou dělat. Můj metabolismus byl pomalý, hodnota 5000 po měsíci hodnota vystoupala na 5800. Pro mě je to takové malé první vítězství. Tvoje rady si vezmu k srdci a doufám, že to bude lepší.
Mimochodem do posilky nechodím, zatím běhám a běhám a posiluji doma. Zhubla jsem za měsíc 4 kila a ze svalové hmoty mi ubyl 1 gram, což taky není špatný, uvidíme jak to půjde dál 🙂
Tvoje články jsou super, jen tak dál 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 11.8.2014

  Skvělé! Jen tak dále 🙂

  Reply
Add Your Reply