Výživa je plná nesmyslů, které ve skutečnosti zhoršují naše zdraví a přidávají nám na váze. Ty největší lži či nesmysly jsou v tomto seznamu. Které lži věříte?
Hned první taková lež vám bude více než známá a povědomá…
Obsah
Kolikrát jste to v minulosti slyšeli? Určitě hodněkrát. Omezení spotřeby na 3 vejce týdně atp. Vzpomínáte?
Cholesterol, který měl být tím důvodem proč nejíst vejce, se ukázal jako ten dobrý cholesterol (více o cholesterolu tady), který zdraví prospívá a ničí právě ten, který je spojován s chorobami srdce. Žádná studie neprokázala spojitost mezi srdečními chorobami a vejcemi.
Vejce je dokonalé jídlo pro lidi, přírodní multivitamín – obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerály i antioxidanty a navíc vejce na snídani může pomoci v boji s nadváhou.
zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23021013
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16340654
http://ajcn.nutrition.org/content/70/2/247.short
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373948
Hodně příruček k hubnutí sází na přístup “kalorie spálené, kalorie přijaté”. Tedy přístup, který může fungovat a podle logiky by měl.
Největší zádrhel bude v původu kalorie…
Bílkoviny – mohou navýšit rychlost metabolismu, snížit chuť k jídlu ve srovnání se sacharidy či tuky. Rovněž může budovat svalovou hmotu, která pálí kalorie v klidové fázi.
Fruktóza vs. glukóza – fruktóza (ovoce, med) může zvyšovat chuť k jídlu ve srovnání se stejným počtem kalorií z glukózy (potraviny s vysokým glykemickým indexem).
Kalorie jsou třeba, ale neměli byste se spokojit s tím, že všechny jsou stejné. Nejsou!
Různý původ jídel má různé účinky na zdraví či hlad.
zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18469287
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23280226
Obecně se udává, že bílkoviny škodí ledvinám či mohou poškodit kosti. Opak u obou je pravdou potvrzenou i studiemi…
Krátkodobě může příjem bílkovin uškodit kostem kvůli vylučování vápníku z nich. Dlouhodobě však zlepšuje hustotu kostí a snižuje pravděpodobnost zlomenin v pozdějším věku.
Pravda o ledvinách je složitější. Pokud již člověk má problémy s ledvinami, snížení příjmu bílkovin je nutné, pro zdravého jedince však je protein bezpečný.
U zdravých rovněž větší příjem bílkovin může snížit hlavní faktory při vzniku ledvinových nemoci diabetes a vysoký krevní tlak.
Strava bohatá na bílkoviny byla prokázaná studiemi (i vlastní zkouškou), že snižuje procento tělesného tuku a zvyšuje svalovou hmotu.
Zdroje:
http://press.endocrine.org/doi/abs/10.1210/jc.2003-031466
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21102327
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23739654
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25
Označováno jako zdravé jídlo, které však až tak zdravé zřejmě nebude. Poslední výzkumy naznačují, že významné procento lidí na planetě může být citlivé na gluten, který v pšenici je.
Ti, co jsou citliví (nejen celiaci) mohou zažít stravovací problémy, bolest, krvácení, problémy se stolici či únavou.
Teď přichází to zajímavé:
V kontrolovaných testech u jedinců, kteří přijímali pšenici, měli zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob za pouhých 12 týdnů testu… Jiné testy ukázali asociaci pšenice a poruchy mozku jako autismus či schizofrenie.
Celozrnná pšenice může být zdravější, ale rozumnější bude zřejmě ji přeskočit.
Tip: Zajímavý postřeh měl nejen k pšenici Adam Marčan – Kdo je vlastně nemocný?
Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23280226
http://authoritynutrition.com/6-ways-wheat-can-destroy-your-health/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3292448/?report=classic
Tento trend začal podle všeho někdy v 80. letech, kdy politici a zdravotnické autority začali tvrdit, že správná cesta ke zdraví je skrz nízkotučné jídlo.
Jenže skutečnost byla jiná. Obezita i v době nízkotučných jídel se stávala stále větším problémem.
Women’s Health Initiative udělala největší studii vůbec (48 tisíc žen). Náhodně určili, které ženy budou jíst nízkotučně a které klasickou stravu.
Studie trvala 7,5 let a výsledek byl pro mnohé překvapující. Ženy na nízkotučné stravě vážili pouze o půl kila méně než ty na normální stravě. Nebylo zaznamenáno ani snížení rizika vzniku rakoviny či kardiovaskulárních nemocí.
Nízkotučná strava je tedy značně neefektivní. A pro některé skupiny taková strava může být dokonce nebezpečná.
Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16391215
Věřili jste nějaké ze zmíněných věci předtím než jste se pustili do čtení tohoto článku? Překvapila vás nějaká informace?