• You are here:
  • Home »
  • Ostatní »

Svalová pamět – paměť, která dělá naše životy jednodušší.

I po pěti letech bez jízdy na kole, na něm zvládnete jezdit. První jízda možná bude s mírnými zádrhely, ale nespadnete. Může za to svalová paměť, kterou můžete využít pro svůj denní život. Jak přesně z toho těžit?

Co je svalová paměť

Nedávno jsem objevil, že se to tak jmenuje. Je to zkrátka nějaký vzorek pohybu, který jsme se naučili a nyní již nad ním nemusíme mít dohled, aby se odehrál.

Ať už je to zmíněná jízda na kole, kdy se již nestáráme o střídání nohou, což jsme zvládli, ale klidně se díváme na okolí nebo třeba i do mobilu (raději to nedělejte), nebo třeba když přijdeme domů a automaticky zapneme televizi, jdeme do ledničky a chystáme si jídlo.

To jsme se naučili a už to ovládáme. Někde to v nás je.

Tuto funkci velmi dobře lze využít i pro cvičení. Pokud jste dříve cvičili a měli jste třeba svalovou hmotu, je dost možné, že i po pěti desíti letech po pár trénincích se budete znovu formovat a rychleji než ten, který nikdy necvičil. Schválně to zkuste, platí to i pro běhání, plavání atd.

Samozřejmě to neplatí jen pro cvičení, ale někdo umí zahrát i po letech na kytaru písničku aniž by ji trénoval, ovládáme telefon poslepu nebo zvládáme “komba” na Playstation.

Když to děláme špatně…

Pokud to vše děláme správně, je to super. Jenže co když jsme se něco naučili špatně a ten návyk je v nás zakořeněný špatně? Pak to umíme špatně. Zákusek po obědě, jídlo ve fast foodu po cestě domu, špatná technika dřepů nebo se naučili řešit stres sladkým.

Tam je třeba návyk přebudovat jinou činností. Místo fast foodu si nakoupit a přeučit se vařit. Místo řešení stresu sladkým si udělat třeba 10 dřepů, místo zákusku se pořádně napít. Nebo podobné činnosti, které můžete tělo celkem rychle přeučit a mozek tak zautomatizovat za krátkou dobu. Bohužel to možná bude těžší bojovat proti lenivějšímu návyku aktivitou.

Naučení nové činnosti do svalové paměti

Je to něco jako návyk, ale asi není příliš dobré tyto dvě věci překrývat, každé vychází z něčeho jiného, i když se podobají. Pro naučení činnosti do paměti je třeba tu činnost dělat a být trpělivý.

Někde se uvádí doba 10 000 hodin, ale až tolik to vždy býti nemusí než jste dobří. Svalová paměť potřebuje méně, ale potřebuje hlavně praktikování daných věcí v našich životech. Naučit se jíst a vařit zdravě, naučit se zakomponovat cvičení do života nebo dřepy po obědě.

Vyberte si jednu či dvě činnosti, které chcete zautomatizovat a nepotřebujete se příliš přemlouvat k tomu je dělat.

Třeba hraní na kytaru, dejte si ji vedle sebe a jak potřebujete třeba pauzu od psaní či práce, vezměte ji a brnkněte si.

Užitečným krokem je i minimalizování kroků k nové aktivitě. Tento přístup mě naučil Tim Ferriss v jeho knize Čtyřhodinový šéfkuchař (pochopíte z ní hodně nejen o této věci). Chcete vařit zdravě, kupujte krájenou zeleninu, papírové nádobí, plastové příbory, abyste se co nejvíce mohli soustředit na vaření. A soustřeďte se na jednu surovinu v čase.

Nebo chcete-li ráno běhat, spěte v běžeckém (čistém), budík dejte daleko od postele a dejte k němu běžecké boty. Jste oblečení, obutí a můžete rovnou vyrazit – nemáte čas přemýšlet a hledat výmluvy.

Odstranění nutností vůle

Dalším krokem je odstranit vše, co nás nutí se svádět nás na špatnou cestu. Pokud chcete cvičit, ale po práci jste unavení, cvičte před ní. Pokud se čistíte od špatného jídla a léčíte si stres jeho pojídáním, odkliďte všechno takové jídlo z domova. Pokud jezdíte trasou, která vám připomíná, že byste měli zastavit na fast food, změňte trasu.

Další podstatou osvojení nového pohybu či jeho uložení do svalové paměti je jeho pravidelnost při jeho ukládání a tvorbě. Těžko jej dostanete pod kůži budete-li jeden den jej dělat a další dva zase ne.

Tak do akce!

Jdeme na to, vyberte si jednu dvě věci a snažte se je držet, tak dlouho až se stanou přirozenou věcí ve vašem životě. Které to budou?

Leave a Comment: