Potřebuji doplňky při cvičení, abych nabral svaly?

Svět fitness je zahlcen reklamou jako každá jiná část lidského pobytu na zemi. Výrobci si přihřívají polívčičku a mocně propagují své výrobky jako ty nejlepší a potřebné pro zlepšení výkonů, síly nebo i hubnutí. Jsou však opravdu nutné?

Podle mého názoru nejsou. Budu se opravdu bavit jen o přípravcích na svalovou hmotu, ne o regeneraci či kloubní výživě, a zúžím si prostor ještě na amatéra, klidně i začátečníka, ale i déle cvičí může brát tento článek v potaz.

Cvičení a pevná strava je základ

Nejdůležitější pro úspěch je stejně vaše strava a cvičení. Pokud jíte blbosti (třeba tento hamburger), pak budete možná nafouklí a vypadat svalnatě, ale ve skutečnosti je ve vás spíše tuk než sval. Musíte plně kontrolovat váš talíř, pokud chcete svaly. Nesmíte jíst, řeknu to naplno, odpad. Jíst zdravě a pro svaly není o tolik dražší než vybírat opravdu to “smetí” (pokud není dokonce levnější…).

Váš jídelníček (co jím já) musí obsahovat sacharidy, bílkoviny i tuky, ale vše ve správném poměru. Je to o tom se naučit jíst správně a pak to jde samo. Pokud nenabíráte hmotu, pak zřejmě máte málo bílkovin – doplňte je levnými zdroji – vejce, tvaroh, mléčné výrobky. Pevná strava je pro mě základ a nic se jí nevyrovná.

A samozřejmě musíte i cvičit pro vaše vysněné svaly. Musíte zvyšovat váhy, s těmi, ale rozumně. Musíte tělo pokoušet zdolat současné vrcholy. Raději než na přemýšlení o doplňcích se věnujte cvičení…

Potřebuji gainer, kreatin atp?

NE! Vystačí vám opravdu dobře se stravovat. Všechno (proteiny, kreatiny,…) jsou to pouze suplementy. Suplementy znamenají náhradu něčeho. Náhrady většinou nebývají, ale to nejlepší. A když něco nahrazují, tak asi je i alternativa. Tu hledejte právě v pevné stravě.

Soustřeďte se na akci, ne na nástroje. Většinou si vystačíte opravdu s vaším rozpočtem na jídlo, jen musíte lépe prostředky investovat. Možná vám budou lidé říkat, že si to musíte koupit, abyste rostli, ale já si to nikdy nekoupil a rostu taky. Možná ne tak rychle, ale pro mě je přirozený rozvoj lepší než ten postavený na prášku.

Neodsuzuji doplňky pro růst svalů/síly úplně, v některých případech to má svůj význam… Tomu se budu určitě také někdy věnovat. Stejně jako celému tématu suplementů.