Nežer a zhubneš není cesta ke zdraví

Selský rozum “odborníků” radí: “Stačí nežrat a budete hubení”. Absence jídla pomůže snížit váhu, ale nepomůže ničemu jinému. Věřím, že i cesta opačná – jíst jako ďábel – může mít hubnoucí efekty. Je to cesta, kterou doporučuji spíše následovat než tu radu z “lidové tvořivosti”.

Jídlo je důležitý (a významný) aspekt našeho bytí. Několik dnů bez něj vydržíme, pak zemřeme. Jídlo, ač se to nemusí zdát, je motorem hubnutí – zdravého, trvalého, bez následků. Hladovění je nezdravé, nebezpečné pro celý organismus a často doprovázený jo-jo efektem.

Co se odehrává v těle při “nežrání”

Nic dobrého. Mizí vám svalová hmota, mizí vám energie, přestáváte mít dobrou náladu (kdo je najedený, je spokojený), jste nepříjemní na okolí a drasticky ničíte své tělo celkově. Efekt to má, který chcete – něco zhubnete, ale stojí to za tu oběť? Nestojí. Jsou cesty, kdy můžete hubnout úplně stejně rychle, i když budete jíst několikrát denně a to porce, které jsou možná až obžerstvím.

Při odstavení jídla (nebo spíše výrazné omezení a přechod na “dietu pro modelky”, banánovou,…) prostě tělu škodíte, ničíte si metabolismus, který si to vše zapamatuje a při vaši další opravdové snaze zhubnout (změníte jídelníček a začnete cvičit) si dá na čas, aby se opravil a nastartoval vaše tělo na hubnutí. Navíc po přepnutí “zpět” získáte “příjemný” bonus v kilech tuku zdarma.

Velká část “nehubnutí” při výrazné změně životního stylu je pomalá a změny dosáhnou svého efektu až časem. Metabolismus se rovná třeba tři týdny po několika četných ránách v podobě hladovění za poslední léta. Krátkodobé zkratky nikdy nenahradí dlouhodobý profit. Nesnažte se hladovět, zaměřte se na podstatu – jídlo a jeho původ.

TIP: Projděte si krok za krokem, jak změnit svůj životní styl a konečně zhubnout!

Co se odehrává v těle při pravidelném jídle

Je jedno, zda-li praktikujete jídlo šestkrát nebo jen třikrát denně (tělo si zvykne na obojí a je v pohodě), tělo ale dostane svou pravidelnou dávku a ví, že s ní může počítat. Něco pošle na regeneraci svalů a tvorbu nových, něco si nechá na provoz. Hospodaří s energií velmi dobře. Jelikož všechno jede, jak má. Metabolismus fičí jak po másle a není zbržďován nedostatkem živin, tak nás odměňuje větší kalorickým výdejem, což znamená hubnutí. A když ne na váze, tak věřte, že alespoň neztratíte svaly, ale zbavíte se tuku.

Představte si to ještě takto. Tělo očekává svou výplatu, stejně jako vy každý měsíc. Tělo dostane potravu a pracuje s tím podle toho, stejně tak vy. Dostáváte peníze pravidelně je vše v pořádku – závazky jsou placeny nic nehrozí (ještě něco zbude na později), stejně tak  tělo hospodaří s tím, jak má a nakonec zbude převis mezi vydanými a přijatými kaloriemi.

Najednou jste nedostali svou výplatu, museli jste zcela změnit svůj přístup, začali jste omezovat výdaje, nestíháte splácet. Jste v problémech. Podobně tělo najednou nedostane jídlo – energii a musí začít také něco konat. Začne ukládat tuky, protože ty mu déle vydrží, začne se zbavovat svalové hmoty, protože ta bere příliš energie, kterou nemá, jak obhospodařit. Tělo ztrácí svaly, získává tuk. Vám ubývají peníze a navyšují se závazky. Máte narušeny vztahy, důvěru = podobně jako je narušen metabolismus.

Pokud jste se zamotali, věřte, že pro tělo není dobré, když ztratí svůj příjem, stejně jako to není dobré pro vás při výplatě. Až jednou zase budete přemýšlet o hladovění, zkuste si vzpomenout, jak se budete chovat bez výplaty…

Jídlo je cesta k hubnutí. I tomu rychlému…

Zapomeňte tedy na rady z hospod, ale raději jezte pořád. Jen dbejte na zdroje potravy. Správná volba jídla vám zajistí úbytek tělesného tuku i váhy. Jen pouhá změna jídelníčku vám zajistí prvních 10 kg dole, další můžete ztratit další úpravou jídelníčku.

Jídlo je lékem. A to i na hubnutí.

Osobně jsem neztratil svých cca 20 kg hladověním, ale jídlem a často jsem jedl více než předtím…

Leave a Comment: