Jak začít pravidelně běhat

Běhání od A do Z: Jak začít a neztratit motivaci

Myslíte si, že začít běhat je příliš složité nebo že už je na to příliš pozdě? Nemusí to tak být. Ať už je vaše motivace zdraví, relax nebo touha trávit více času venku, najít ten správný důvod k běhání není těžké.

Začít běhat ve 40, 50 nebo dokonce v 60 letech může přinést jedinečné výzvy, ale s vhodným přístupem a trpělivostí je možné dosáhnout úspěchu bez ohledu na věk. Ať už jste úplný začátečník nebo se vracíte k běhu po dlouhé pauze, mám pro vás pár tipů, jak začít správně a udržet si radost z běhání dlouhodobě.

Příprava na Běhání

Chůze je úžasný způsob, jak dostat moje tělo do kondice bez zbytečného přetěžování. Je to skvělá preliminární fáze, která mi pomůže zvyknout si na pohyb a připravit se na zátěž při běhu. To, že už je mi něco přes 40 nebo 50 neznamená, že nemohu začít běhat. Poznatky ukazují, že díky postupnému zvyšování intenzity se moje tělo adaptuje mnohem lépe a přirozeněji.

Při přechodu z chůze na běh je důležité nezanedbat několik klíčových prvků. Boty jsou základem – vybírám kvalitní boty na běhání, které podpoří mé nohy a sníží riziko zranění. Pohodlná a funkční obuv je nezbytností pro pohodový zážitek z běhání.

Pokud jde o oblečení, volím prodyšné materiály, které pomáhají odvádět pot a udržet mé tělo suché a v teple při změnách počasí. Samozřejmě, bez ohledu na věk, chci být při běhání co nejkomfortnější.

Správná Technika Běhu

Při běhání má správná technika klíčový význam pro zvýšení efektivity, předcházení zraněním a zlepšení celkové výkonnosti. Když se soustředím na techniku, která je šetrná k tělu, můžu běhat pohodlněji a delší dobu. Níže si probereme detaily správné techniky běhu.

Správné Postavení Těla

Abyste běhali efektivně, je potřeba začít se správným postavením těla. Postoj by měl být přirozený – nepřekřižujte nohy a udržujte ramena uvolněná. Hlava by měla být vztyčená, aby linie krku pokračovala v přímém prodloužení páteře. Pohled upřený k zemi přibližně 3 až 6 metrů před sebe vám pomůže udržet správné držení hlavy. Pánev by měla zůstat v neutrální poloze, bez nadměrného vystrkování zadku nebo prohýbání v bedrech.

Při běhu si také dávám pozor na to, aby paže byly pokrčeny přibližně do úhlu 90 stupňů a jejich pohyb byl synchronizován s kroky nohou. Nevyvíjím tlak tím, že bych sevřel ruce v pěsti, jelikož to způsobuje zbytečné napětí.

Krok a Dopad

Vybavení pro běhání

Když jste se rozhodli dát se na běhání, je potřeba brát v úvahu, že i takto přirozený pohyb vyžaduje správné vybavení pro dosažení nejlepších výsledků a předcházení zranění.

Kvalitní Běžecké Boty

První a nejdůležitější položkou na seznamu je výběr kvalitních běžeckých bot. Není to jen otázka pohodlí, ale také ochrany a podpory vašich nohou. S vhodnými běžeckými botami je krok jistější a šance na zranění menší. Díky moderním technologiím a rozmanitosti nabídky si každý může najít ten správný typ, který bude odpovídat jeho individuálním potřebám.

Pri výběru bych měl zohlednit několik faktorů:

  • Druh Povrchu: Pro běhání po silnici vyberte silniční boty, zatímco pro nerovný terén se hodí trailové boty s dobrou trakcí.
  • Typ Doplňku: Zvážit musíte i to, zda potřebujete boty s větší podporou klenby nebo boty pro neutrální běh.
  • Velikost a Tvar Nohy: Nezapomeňte věnovat pozornost šířce boty i místu pro prsty, aby vám boty dokonale padly.

Běhání jako Cvičení

Zlepšení Zdraví a Kondice

Když začnete běhat, okamžitě si všimnete pozitivních změn ve vaší kondici a zdraví. Běh je skvělým způsobem, jak vybudovat kardiovaskulární výdrž a posílit celé srdce. To je důležité nejen pro sportovní výkon, ale pro obecné zdraví. Kromě toho, že běhání zlepšuje cirkulaci krve a snižuje riziko srdečních onemocnění, posiluje také imunitní systém. Zjistila jsem, že lidé, kteří pravidelně běhají, mají méně nachlazení a infekčních onemocnění, což atribuují právě lepší obranyschopnosti těla.

Důležitá je i mentální stránka běhu. Pravidelné zapojení do této aktivity může výrazně přispět k lepší duševní stabilitě. Uvolňují se endorfiny, což jsou hormony odpovědné za pocit štěstí a spokojenosti. Pocit jasnozřivosti a koncentrace jsou další pozitivní důsledky, které mohou nastat jako výsledek zvyšování fyzické aktivity. Absolutní jistotou je, že se běháním můžete dostat do lepšího psychického stavu, který se pozitivně projeví ve všech oblastech vašeho života.

Hubnutí a Spalování Kalorií

Plánování Tréninku

Když chcete začít běhat, je klíčové myslet i na plánování tréninku. Je to takový základ, který vám pomůže, abyste nedělali příliš rychlé kroky a nic nepřeháněli. Plánování je důležité, protože povede k systematickému a postupnému rozvoji vaší kondice a zlepšení výkonu. Aby byl můj trénink opravdu účinný, zaměřím se na dva základní aspekty: určení cílů a postupné zvyšování náročnosti.

Určení Cílů

Na začátku je nutné si stanovit jasné a dosažitelné cíle. Osobně si rád vytvářím cíle, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené. Takto stanovené cíle mi dávají jasný návod, jak se mám posouvat vpřed a jak měřit svůj pokrok. Nevkládám si vysoké náročné cíle hned na začátku, aby mě to nelákalo k přetrénování. Můj úspěch není „chci být rychlejší“, ale například „chci uběhnout pět kilometrů za 30 minut do tří měsíců“. Tak mám konkrétní cíl, který můžu postupně stíhat.

Postupné Zvyšování Náročnosti

Úrazy a Prevence

Běhání je výborná forma cvičení, ale jako u všech fyzických aktivit, i při něm hrozí riziko úrazů. Chci se s vámi podělit o osvědčené metody, jak těmto nepříjemnostem předcházet.

Ohřátí a Protažení Svalů

Začínám každý svůj trénink s ohřátím svého těla, neboť je to zásadní pro přípravu svalů a kloubů na nadcházející zátěž. Správné ohřátí zvyšuje průtok krve svaly, což zlepšuje jejich flexibilitu a zvýší pravděpodobnost, že se vyhnete zranění.

Ohřátí by mělo zahrnovat lehké kardiovaskulární cvičení, jako je klidný klus, a pak dynamické strečingové cviky, které mě pomáhají podpořit flexibilitu bez zbytečného rizika poranění, jež může přijít s protahováním za studena.

Je klíčové soustředit se na skutečné zahřívání svalů, než se dostanete k hlavní běžecké části tréninku. To znamená, že kromě mírného klusu a dynamických strečingových cviků, jako je běžecká abeceda, mohu využít i skákání přes švihadlo nebo jednoduché cvičení s vlastní váhou.

Správná Regenerace a Odpočinek

Běhání v Přírodě versus na Běžeckém Pásu

Když přemýšlím o běhání, vnímám to jako činnost s volností výběru – buď vyrazím do přírody, nebo zaběhnu na běžecký pás. Jsou dny, kdy mi nejvíce vyhovuje čerstvý vzduch a stín lesa. Běhání v přírodě mi přináší unikátní prostředí, které je každý den odlišné. Setkávám se tu se změnami terénu, které významně přispívají k rozvoji mé svalové vytrvalosti a koordinaci.

Oproti tomu běžecký pás nabízí stabilní podložku a umožňuje mi kontrolovat tempo a sklon. Trénuji specifické běžecké intervaly nebo se soustřeďuji na stálé tempo. V nepříznivém počasí představuje pás jedinečnou možnost, jak udržet pravidelný tréninkový rytmus bez kompromisu. Navíc, mnoho moderních pásových trenažérů simuluje běh v přírodě díky různým programům a sklony.

Způsob Motivace pro Každodenní Běhání

Když mi někdo řekne, že se mu nedaří udržet pravidelný běžecký režim, často zjistím, že mu chybí hlavně správná motivace. Každý z nás má nějaký ten den, kdy se nechce vylézt z peřin nebo naopak, odpoledne se zavřít doma, když venku svítí slunce. Přesto znám spolehlivé způsoby, jak si udržet radost z běhání každý den a neustále se zlepšovat.

Najít si Běžeckého Partnera

Věřím, že běžet ve dvou nebo ve skupině může být skvělý způsob, jak se vzájemně motivovat k tomu, abychom se překonali a nevzdávali. Z mé zkušenosti, když se domluvíme s kamarádem, je daleko menší šance, že se některý z nás nebude chtít obout do běžeckých bot. Když sdílíme naše běžecké plány a výsledky, posiluje to náš vzájemný závazek, a co je důležité, dodává tomu prvek zábavy.

Věděli jste, že běh s partnerem může nejen zlepšit vaši výkonnost ale i posílit vztahy? A když se náhodou nedaří jeden den jednomu z vás, druhý je tam, aby ho podpořil a pomohl překonat lenivost nebo nedostatek energie.

Sledování Svých Výkonů a Pokroků

Závěr

Začít běhat je skvělým rozhodnutím pro vaše zdraví a kondici. Vyzbrojeni znalostmi o technice a vybavení jste teď připraveni vykročit správnou nohou. Nezapomeňte, že klíčem je postupnost a trpělivost. Běhání ve dvou nebo ve skupině vás může povzbudit a udržet vás motivované. Sledování vašich výkonů vás pak povede k neustálému zlepšování. Takže si zavažte tenisky a vydejte se na tu vzrušující cestu ke zdravějšímu já. A pamatujte, každý kilometr, který uběhnete, vás posune blíže k vašim cílům.

Časté otázky běhání


Jak často by měl začátečník běhat?

Pokud jste začátečník, doporučuje se běhat 4 dny v týdnu, aby došlo ke zlepšení kondice.

Jak dlouho trvá uběhnout 5 km?

Pro běžce světové extratřídy je běh na 5 km pod 13 minut pro muže a zhruba pod 14:30 minut pro ženy.

Jak začít běhat pro úbytek váhy?

Začněte běhat alespoň 3x týdně po dobu 30 minut. Postupně zvyšujte dobu běhu na 1 hodinu a dbajte na správnou stravu.

Jaké partie těla se nejvíce hubnou při běhu?

Během dochází k rovnoměrnému hubnutí celého těla, včetně břicha a stehen, a tělo se zpevňuje.

Kolik bych měla běhat, abych shodila váhu?

Abyste zhubli, je důležitý pravidelný pohyb, ne počet kilometrů. Sportujte 3 – 5 dnů v týdnu po 30 až 45 minut v mírné intenzitě.

Leave a Comment:

8 comments
Petr Šnábl says 13.8.2013

Ahoj, ještě bych to doplnil o drobnosti. Na začátku je hodně důležité si dát cíl (ve své podstatě to zaznělo v příkladu). Nejde hned o cíl 10km, pod 40minut. I když jsou osoby které to motivuje. Ale o cíl co „musím přetrpět“ Ať už jsou to kilometry a nebo raději minuty. Když učím lidi běhat, vždy jim říkám drž čas, neřeš tempo ani vzdálenost. Na začátku je hlavně důležité nic nepřehnat a když už není síla dál běžet, tak plynule přejít do kroku, rozhodně nezastavovat a ve chvíli kdy se dech uklidní a člověk má pocit že život opět dostává smysl, znovu se v poklidu rozběhnout.
Pocítejte s bolestí a únavou. Pokud začínáte běhat, budou bolet svaly o kterých ani nevíte. Třeba svaly okolo kotníků nebo na chodidlech.
Technika není vše. To platí na začátek, ale pokud budete chtít běhat dlouhodobě, je důležité si techniku srovnat. Jednak se naučíte šetřit svalstvo, běh bude efektivnější a také ochráníte klouby.

Reply
    Jana Tomanová says 13.8.2013

    Ahoj, děkuji za doplnění. Máš pravdu a souhlasím se vším.

    Reply
MIki says 1.1.2014

Zdravím, jen dotaz, na jakém povrchu se doporučuje začít s během? M.

Reply
    Jana Tomanová says 1.1.2014

    Myslím, že to je celkem jedno.
    Terén je vhodnější pro lidi s nadváhou, protože klouby tolik netrpí jako při dopadu na asfalt. Terén je však i náročnější než asfalt.

    Reply
Tomáš says 1.7.2014

Ahoj zdravím toho pána, který napsal ten fajn příspěvek hned jako 1.Jsem na tom obdobně
akorát jen s tím
,že já nesedím na gauči mám pohybu víc než dost jezdím poměrně dost kolo MTB i na něm do práce po silnici od února mám 1500 km jsem z Podkrkonoší, takže tam o kopce a terén není nouze, ale stejně bych potřeboval začít běhat neb váhu mám 138 kg a 193 cm a nejde mi to dolů další věc je, že se nejsem línej najíst a to už okolo 40 roků tělo neodpouští. Nicméně příspěvek mi otevřel oči už jsem zase přemýšlel kde seženu 2000 minimálně na kvalitní boty, protože mám rodinu a každý ví jak to je. Asi z toho nebudu dělat vědu koupím si nějaký míň kvalitní boty a začnu stůj co stůj běhat. Tak měj se fajn pěkný večer. Tomáš Miletín.

Reply
    Honza Strakov says 24.7.2014

    Ahoj Tomáši, jsem na tom úplně stejně 130kg 193cm 40let, jenom ty boty jsem si včera už koupil :O). Hledej slevy a dobrýho prodejce, který Ti bude chtít pomoct a ne jen vydělat. Dej vědět jak jsi začal. Vždycky si něco přečtu a jsem nadšenej. Pak přijde ta hrozná realita, když vyběhnu. H

    Reply
Monika says 26.3.2015

Ahoj Tomáší moc díky za tenhle článek konečně mě někdo opravdu nakopl od věčného se rozhodování a začala jsem. Vzala jsem kalhoty dcerce nazula botasky a už běhám každý podvečer když dám děti k večerníčku dám si svojí půhodinku se psem poloběhu polochůze a je mi fajn časem to určitě bude lepší. Dcera mě chce na color run 😀 je atletka:-D no uvidíme tak moc díky Monika

Reply
Míša says 21.8.2017

Začínám TEĎ! Jen se teda obléknu 😀 Děkuji za motivaci 😉

Reply
Add Your Reply