Jak začít pravidelně běhat

Jak začít (pravidelně) běhat

Když si prohlížím články na velkých serverech typu idnes nebo různých serverů o zdraví, častokrát tam je průvodce, jak začít běhat. Všechno tam řeší složitě a akorát člověka odradí. Přináším vám návod, jak začít běhat a jak to vydržet déle než týden…

More...

Chcete- li něco začít dělat nebo vyzkoušet, nejlepší rada je to udělat hned, dokud je to žhavé. Podobně to platí i u běhání. Začal jsem skoro ze dne na den s běháním a vydrželo mi to už asi dva roky (pozn. neběhám pořád, ale jen když si to naplánuji, mám třeba i tři měsíce bez běhání). Začněte běhat, protože chcete a začněte hned. Pravděpodobně už teď máte vše, co potřebujete!

Co potřebuji k běhání?

V článcích na daných serverech vám doporučí koupit si pořádné běžecké boty, za které vypláznete třeba dva tisíce, sporttester za tisíc korun minimálně a samozřejmě nějaké oblečení, protože musíte mít speciální běžecké oblečení. V tričku a kraťasech, co máte ve skříni, to nejde. A možná ještě nejsme u konce, ale stačí pro ukázání, jaký to je nesmysl.

Boty

Dobré boty jsou pro běhání základ, ale ve fázi, kdy jste ještě ani jednou nevyběhli, je trošku na hlavu řešit boty pro běh. Věřím, že každý má alespoň jeden pár tenisek, ve kterých je možné běhat a neodrovnat si nohu. Řada z nás chodí ve sportovních teniskách denně, můžete pro běh použít i tyto, i když to nebude mít značku „běžecké“. Pokud se v nich cítíte dobře, vyrazte a neřešte nesmysly.

Kvalitnější boty si pořiďte, až budete vědět, že jste dosáhli pocitu nadšení a závislosti na běhání.

Sporttester

Poučky o držení si tempa podle procent z tepové frekvence na hodinkách vypadají chytře, ale v reálu je to těžko udržitelné. Když jsem začínal, tak jsem zkoušel držet tempo na daných procentech, ale běhání (obzvláště pro lidí, kteří na něj jdou z gauče jako já předtím) je náročné a navíc to není ani záživné. Zjistíte, že pár sekund běžíte, ale musíte zastavit, aby procenta spadla. Sporttester je celkem zbytečnost, pokud si nechcete nějak hlouběji analyzovat váš výkon, ale to ze začátku určitě nehrozí. Vy musíte vyrazit běhat i bez sporttesteru.

Oblečení

Abyste vypadali sexy i při běhání, musíte si koupit skvělé oblečení za 1500Kč a kupte si pak ještě i zimní verze a budeme hotovi. Při běhání vypadá málokdo dobře, když ano, pak asi běží pod svými možnostmi. Nebo když někdo běhá a musí při tom vypadat skvěle, ať to nedělá. Běhání je o něčem jiném než vypadat dobře a balení holek/chlapů. Běhání vám dá zdraví, zlepší postavu, abyste vypadali dobře potom. Vezměte prostě tričko a kraťasy a nazujte nejbližší tenisky, které drží a vyrazte.

Všechno máte

Běh je nejlevnější sport. Jsou lidé, kteří běhají naboso bez sporttesteru a třeba jen v kraťasech. Proč řešit nesmysly? Chlubte se výkonem, ne vzhledem a vybavením pro běh.

Většinou ti, co řeší cenu bot pro běh a funkce sporttesteru jsou ti, co to zabalí po prvním týdnu…

Jak začít běhat a vytrvat

Uvedu , jak jsem začal já. Bylo mi nějakých 19 a byl jsem podle BMI ve stádiu obezity. Tedy podmínky pro běh příliš neideální, ale přesto jsem jednoho dne nazul boty a oblékl starou bundu a vyrazil běhat. Běhat je možná silné – načrtnul jsem si, že poběžím pět minut nebo se budu snažit běžet tolik nebo aspoň nějak „skoroběžet“.

Byla to bolest a věděl jsem, že je to kruté, ale já už musel něco změnit.

Takovými malými intervaly jsem se dostával postupně i do kondice a zmenšovalo se mi BMI, váha i pas. Dva dny jsem běžel jeden čas, další dva jsem přidal půl minutu, jednou týdně volno. Dostal jsem se někde k 22 minutám a pak už se řídil jiným plánem, ale vydržel jsem to. A bavilo mě to.

Začněte běhat po chvilkách. Je jedno jestli uběhnete tři nebo sedm minut, ale snažte se běžet. Běžte, i když vás bolí nohy. Běžte pro svobodu, pro to, aby vás už nebolely nohy s nadváhy. Nepřestávejte. Nevšímejte si pípajícího sporttesteru (pokud už jej máte). Když už budete cítit, že omdlíváte, raději však zastavte.

Věnujte běhání celkem 10-15 minut denně a dostanete se ke kilometrům. Pomalými kroky si vytvoříte návyk a z nechtěného se stane milované. Budete chodit běhat, protože chcete a baví vás to. Takový pocit se dostaví třeba po 10-14 dnech…

Je důležité běhat na začátku nejlépe každý den, protože se opravdu musíte dostat k navyknutí na běh. Třikrát týdně nemá tak krátký běh příliš takový smysl a efekt.

Experimenty potom

Jak budete přidávat minutky, budete sílit, budete měnit postavu, budete se cítit lépe. Jak dosáhnete určité kondice, zkuste přidávat intervaly s vyšším tempem, s 30 metrovými sprinty,…

V tomto stádiu již jste pohlcení běháním a už klidně vyměňte boty, kupte si oblečení, které vám padne lépe než tričko, které vás doprovázelo od počátku, a budete teď vypadat sexy možná i při běhání, protože se budete usmívat (běh vás baví a víte, že to uběhnete). A nebojíte se už žádné výzvy.

Nejdůležitější je vždycky udělat první krok. Pak postupovat po krůčcích. Je důležité postupovat jeden krok v jednom okamžiku, což se naučíte při běhání rovněž. Když zvládnete stát se závislým na běhání, jste šťastný člověk. Pokud vám k tomu pomohl tento článek, napište mi komentář nebo jej sdílejte s přáteli.

A když se vás někdo zeptá, proč neběháte více a začne do vás cpát, že to nemá žádný efekt. Pošlete ho třeba na tento blog nebo kam uznáte za vhodné :)

Mějte se fajn a hodně (nezadýchaných) kilometrů v nohách!

Leave a Comment:

8 comments
Petr Šnábl says 13.8.2013

Ahoj, ještě bych to doplnil o drobnosti. Na začátku je hodně důležité si dát cíl (ve své podstatě to zaznělo v příkladu). Nejde hned o cíl 10km, pod 40minut. I když jsou osoby které to motivuje. Ale o cíl co „musím přetrpět“ Ať už jsou to kilometry a nebo raději minuty. Když učím lidi běhat, vždy jim říkám drž čas, neřeš tempo ani vzdálenost. Na začátku je hlavně důležité nic nepřehnat a když už není síla dál běžet, tak plynule přejít do kroku, rozhodně nezastavovat a ve chvíli kdy se dech uklidní a člověk má pocit že život opět dostává smysl, znovu se v poklidu rozběhnout.
Pocítejte s bolestí a únavou. Pokud začínáte běhat, budou bolet svaly o kterých ani nevíte. Třeba svaly okolo kotníků nebo na chodidlech.
Technika není vše. To platí na začátek, ale pokud budete chtít běhat dlouhodobě, je důležité si techniku srovnat. Jednak se naučíte šetřit svalstvo, běh bude efektivnější a také ochráníte klouby.

Reply
  Jana Tomanová says 13.8.2013

  Ahoj, děkuji za doplnění. Máš pravdu a souhlasím se vším.

  Reply
MIki says 1.1.2014

Zdravím, jen dotaz, na jakém povrchu se doporučuje začít s během? M.

Reply
  Jana Tomanová says 1.1.2014

  Myslím, že to je celkem jedno.
  Terén je vhodnější pro lidi s nadváhou, protože klouby tolik netrpí jako při dopadu na asfalt. Terén je však i náročnější než asfalt.

  Reply
Tomáš says 1.7.2014

Ahoj zdravím toho pána, který napsal ten fajn příspěvek hned jako 1.Jsem na tom obdobně
akorát jen s tím
,že já nesedím na gauči mám pohybu víc než dost jezdím poměrně dost kolo MTB i na něm do práce po silnici od února mám 1500 km jsem z Podkrkonoší, takže tam o kopce a terén není nouze, ale stejně bych potřeboval začít běhat neb váhu mám 138 kg a 193 cm a nejde mi to dolů další věc je, že se nejsem línej najíst a to už okolo 40 roků tělo neodpouští. Nicméně příspěvek mi otevřel oči už jsem zase přemýšlel kde seženu 2000 minimálně na kvalitní boty, protože mám rodinu a každý ví jak to je. Asi z toho nebudu dělat vědu koupím si nějaký míň kvalitní boty a začnu stůj co stůj běhat. Tak měj se fajn pěkný večer. Tomáš Miletín.

Reply
  Honza Strakov says 24.7.2014

  Ahoj Tomáši, jsem na tom úplně stejně 130kg 193cm 40let, jenom ty boty jsem si včera už koupil :O). Hledej slevy a dobrýho prodejce, který Ti bude chtít pomoct a ne jen vydělat. Dej vědět jak jsi začal. Vždycky si něco přečtu a jsem nadšenej. Pak přijde ta hrozná realita, když vyběhnu. H

  Reply
Monika says 26.3.2015

Ahoj Tomáší moc díky za tenhle článek konečně mě někdo opravdu nakopl od věčného se rozhodování a začala jsem. Vzala jsem kalhoty dcerce nazula botasky a už běhám každý podvečer když dám děti k večerníčku dám si svojí půhodinku se psem poloběhu polochůze a je mi fajn časem to určitě bude lepší. Dcera mě chce na color run 😀 je atletka:-D no uvidíme tak moc díky Monika

Reply
Míša says 21.8.2017

Začínám TEĎ! Jen se teda obléknu 😀 Děkuji za motivaci 😉

Reply
Add Your Reply