• You are here:
  • Home »
  • Motivace »

Jak správně určit cíle, abychom nebyli zklamaní či nešťastní

Otázka cílů se příliš neřeší. Je to podle mě však zapotřebí a je třeba si pár věcí uvědomit, když si stanovujeme své cíle, abychom nebyli zklamaní, frustrovaní či nemotivování pár týdnů po započetí práce na cíli. Co to má společného se zdravím a fitness? Hodně. 

Každou činnost, kterou dělám, tak se snažím dělat s nějakým spojením na cíl. Ať už je to psaní blogu a cíle, které jsem si dal s nim, s chozením do posilovny nebo třeba čtení knihy. Každá taková činnost pro mě představuje nějaký cíl a jdu za ním.

Do posilovny chodím, protože chci mít six pack, chci snížit tělesný tuk pod 8% a chci vypadat lépe. Rovněž se vždy uvolním, když se potím a plodím pak zajímavé nápady třeba na články. Mám tedy cíl. Určitě jej máte i vy, možná o tom nevíte. Pokud jej nemáte, tak si rychle nějaký určete, protože bez cíle to fakt nemá smysl...

Lidé s jasnými a napsanými cíli jich dosáhnou dříve než si je lidé bez nich vůbec dokáží představit.

SMART

Vezmu zkratku z managementu (specific-measurable-assignable-realistic-time-related), která celkem přesně ukazuje jaký má být váš cíl. Určete si cíl, aby byl:

  • specifický (zaběhnout 10 km)
  • měřitelný (za 45 minut)
  • vázaný na osobu (vy)
  • realistický (ano, je)
  • časově určený (příští jaro)

Ještě bych dodal další odrážku JAK, která by zodpověděla, jak chci cíle dosáhnout (budu běhat třikrát týdně 6-7 kilometrů). Možná i dětská otázka PROČ, někdy pomůže při stanovování cíle a je to dotaz, který vám zachrání úsilí. Pokud si zodpovíte PROČ, pak to má smysl a dělejte to.

Jak bezpečně splnit cíle?

Neznám na ni odpověď. Častokrát se k cíli nedostanu včas. Nejlepší cestou k přiblížení se k cílové pásce či její přetrhnutí je začít. Pokud začnete, máte už napůl splněno. Začátek je vždy to nejtěžší. Věřím, že víte, o čem hovořím.

Pokud se vydáte na nějakou cestu, pak už jdete krůček po krůčku k cíli. Možná někdy nestojí za to ani ten cíl splnit, když si tak užíváte tu cestu, po které jdete. Pokud vás daný cíl stimuluje, je to super a nemusíte jej ani splnit včas, ale je důležité dělat něco na cestě k němu.

Ještě jsem přišel na jeden fígl. Je lepší si stanovit cíl (není až tak realistický), který vás těžce překročí. Na který prostě nemáte. Budete se snažit ho pokořit a dostanete se na metu, na kterou byste se s menším cílem nikdy nedostali… Podvědomě chcete být první, kdo to kdy takto udělal.

Malé cíle jsou špatné z důvodu malého stimulu pro člověka. Pokud to pro vás není výzva, nebudete na tom dělat a budete odkládat svůj start.

Závěrem

Stanovte si cíle. Je jedno jestli podle SMARTu nebo si dát vysokou laťku a dostat se někde pod ní, ale stejně vysoko. Je jen na vás, jak vám to vyhovuje. Mějte však svůj cíl ve cvičení, ve zdraví, v práci i v životě. Bez cíle nežijeme. Cíl dává všemu větší smysl a máme i motivaci něco dělat.

Leave a Comment: