• You are here:
  • Home »
  • Ostatní »

Jaká je dokonalá strava pro zdraví, sílu či dlouhý život?

Která strava je nejzdravější pro člověka? Diskuze může začít okamžitě a může se vléci, jak dlouho jen chcete. Existuje dokonalá strava?

Podle mě neexistuje. Jsem otevřený jakékoliv diskuzí, klidně ji začněte od toho jsou tu komentáře.

Jsou tu však zastánci stravy A, zastánci stravy B či C a ti se budou neustále napadat a předhazovat si argumenty, proč právě ta jejich je nejlepší a dokonalá.

Dříve jsem to také bral všechno jednostranně a nepostavil dané typy stravy k hloubějšímu zkoumání. Teď už vím, že není třeba hledat nejlepší stravu, ale že si ze všech můžeme něco vzít a skloubit dohromady.

Osobně se mi nejvíce líbí směry paleo a veganství. Totálně odlišné stravy založené úplně na jiných principech i jídle či dokonce morálních hodnotách. Jedna je maso pořád, druhá maso fuj.

Beru si z těchto směru nějaké styčné body, které jsem si zapracoval do svého života. Z paleo (nikdy jsem na něm až tak docela nebyl, ale je to podobné nízkosacharidovce) si beru přístup čerstvé stravy a jídlo, které najde i pračlověk – tedy nezpracované a co nejblíže tomu, co najdete v přírodě, z veganství si beru sázku na hromadu zeleniny (vím, je i v paleu), přítomnost luštěnin a třeba alternativní zdroje bílkovin.

Z tohoto podivného mixu vám tedy může vzniknout něco, co začne dávat smysl a bude zdravější a může vybalancovat stinné stránky či obecný názor na každou.

Snížím tak přísun masa a tedy dejme tomu snížím rizika, která se k nadměrné konzumaci mohou připisovat a zároveň si tím zajistím více bílkovin než bych měl u veganství. Zvýším přísun zeleniny a konzumaci luštěnin a alternativních bílkovin. Opět tím zřejmě ulehčím svému tělu a oddálím nějakou tu možnou zdravotní hrozbu.

Dává to smysl?

Jsem experimentátor, který zkouší různé věci, viz měsíc vegana, pár dnů na nízkosacharidovce, účinky kávy na tělo,… A nehodlám v tom přestávat, protože mě to baví a narušuje to stereotyp.

Místo obhajování jedné super stravy či směru je dobré se zamyslet i nad tím druhým a třeba zkusit něco zapracovat do svého života. Když nebude vyhovovat, lehce to změníte. Navíc si tak odzkoušíte, jestli to funguje nebo ne.

Ještě odpovím na otázku v nadpise. Nevím a pravděpodobně to neví nikdo…

Podělte se v diskuzi o vaše úpravy populárních směrů či podle jakého se právě řídíte a jaké máte výsledky.

Leave a Comment: