14 tipů, které pomohou vám dodržovat tréninkový program

Jdete z práce domů plni energie a už se vidíte, jak si to míříte do posilovny, abyste odcvičili dnešní program. Jenže na té cestě se něco událo a vám už se pak nikam jít nechce. Podívejte se na tipy, které pomohou dodržet váš program.

Co by se mohlo na té cestě udát? Sednete si doma po náročném dni v práci a dáte si jídlo a chvilku odpočinku, najednou se zdá jakýkoliv trénink nemožný. Dopadne na vás únava a vaše vnitřní hlasy na váš křičí: “Otevři si to pivo” nebo  “Dneska tam nechoď”. Víte, že se budete cítit jako pachatel trestného činu, pokud nakonec na hře podlehnete a na trénink nevyrazíte, ale stejně hledáte výmluvy. Místo výmluv se pokuste v dané situaci motivovat či inspirovat a je jedno jestli to je vašim vlastním pokrokem nebo proměna, kterou jste viděli na internetu.

Vnitřní důvod

Cokoliv dělám, musím mít obhájené před sebou a musí ten impuls vycházet ze mě. Pokud chcete cvičit jen z důvodu shodit 10 kilo a pak s tím seknout, věřte, že s tím seknete ještě dříve. Najděte si vnitřní motivaci – začněte cvičení milovat – a program budete dodržovat mnohem snadněji než když vás “něco” nutí.

Miluj to

Cvičení není povinnost. Čím více jste pro danou věc zapálení, tím do toho jdete více. Neomezujte se na dva stroje, ale zkuste kombinovat. Zkuste i úplně něco jiného jako jógu nebo bojové umění. Třeba si najdete tam své fitness poslání.

Míchej to

Kruhový trénink je fajn, zapojí rozdílné svaly a dělá trénink zajímavým. Střídejte cvičení s vlastní váhou a stroje. Cviky jen lehce měňte a neměňte svou rutinu každý týden.

Vytrvej v tom

Každý profík byl jednou amatér a taky padal na hubu jako to máš teď i ty. Drobný pokrok je taky pokrok a to se počítá. Pokud jste si poprvé rozbili hlavu na kolečkových bruslích, příště to bude už lepší, ale hlavně zkus to znovu. Každý trénink potřebuje praxi a pak se z něj stane teprve perfektní.

Začni pomalu

Mít za cíl uběhnout 10 km je fajn, ale nemůžete hned napoprvé tolik běžet. Budete toho litovat a příště už NIKDY nepůjdete. Zkuste deset minut, pak si přidejte pět minut, přidávejte si vzdálenost, čas, ale všechno s rozumem a musíte to zvládat. A musíte to pomalu začít milovat.

Nepřemáhejte se

Souvisí s bodem výše, pokud na to prostě nemáte, tak zvolněte. Kašlete na své ego, raději buďte v daný okamžik za amatéra za cenu toho, že vydržíte v programu další dva roky než se tím odrovnáte a skončíte za týden. Nauč se poznat své limity.

Najdi si kámoše

Kamarádi buď pomáhají v cestě nahoru nebo vás vezmou s sebou do hospody. Vyberte si toho, co s vámi bude chodit do posilovny a je na něj spolehnutí. Necháte jej čekat před posilovnou nebo vyrazíte za nim, když jste se domluvili? Teď si najděte toho, co nesejde z cesty a bude tam pořád.

Cvič podle svého času

Nikdo nemá čas na cvičení, ale pak se dívá na televizi a nevadí mu to. Je jedno, jak to máš ty. Pokud nemůžeš cvičit (běhat) 30 minut denně, což se doporučuje, tak udělej 15 minutové zabijácké rutiny, které zocelí mnohdy ještě více než ty dlouhé někdy nudné tréninky. Hlavně ne vždy musíš vyrazit do posilovny, stačí si pořídit pár činek doma nebo najít si vhodné cviky s vlastním tělem.

Staň se závislým

Nevěřil jsem, že to jde, ale opravdu to je možné. Nepochopí to ti, co vydrží tři měsíce, pochopíte to tak o měsíc později. Pak už není cesta ven… Udělejte z cvičení rutinu a najděte mu pevný čas ve vašem dni, něco jako čištění zubů…

Neviň své staré hříchy

To, že jste minulý týden totálně kašlali na váš trénink a ještě jste to pohřbili pizzou, vadí, ale ne tolik, abyste už do posilovny nikdy nevkročili. To bylo a nezměníte to. Zpátky na trať, bude zase dobře.

Reálné cíle

Urči si reálné cíle. Nemůžeš mít six pack za měsíc, když máš 30 cm v pase navíc. Nemůžeš zhubnout 10 kg za týden. Raději přidej trénink navíc než myslet na cíle, které jsou nereálné.

Tréninkový deník

Je dobré si zaznamenávat vaši proměnu, vaše tréninky. Podívejte se na článek o tréninkovém deníku.

Oceňuj maličkosti

Ty změnu poznáš za měsíc, přátelé za dva, okolí za tři měsíce. Vydrž, tvé tělo se mění pomalu, stejně jako se měnilo k tomu současnému, taky se nestalo přes noc takovým… Raduj se z centimetrů dole, kila dole nebo toho, že cítíš po tréninku skvěle.

Poděkuj

Zrcadlo nelže a pokud ty vidíš v zrcadle změnu, poděkuj si za ni a pochval se, že si ji dosáhl. Oslav s přáteli nebo si kup menší oblečení…

Jedná se o soubor tipů, část používám, ale obecně nemám problém se přinutit k tréninku, takže většinu jsem ani nepoužíval. Co vás donutí zůstat na trati? Chodíte cvičit i po totálně odrovnávacím dni v práci nebo raději to řešíte pivem v ruce?

Image by Stuart Miles

Leave a Comment: