11 pravidel pro bezpečný a úspěšný triatlon

Triatlon je sport kombinující tři základní a možná nejoblíbenější sporty – plavání, jízda na kole a běhání. Pokud jste začínající triatlet, měli byste znát těchto 11 pravidel. Platí i pro zkušenější.

Nejsem (zatím) triatlet, ale vím, že jednou chci triatlon zkusit. Protože to prý má vyzkoušet úplně každý. Tento článek je inspirován zahraničním zdrojem a věřím, že může pomocí každému, kdo se jednou ocitne ve vodě, v sedle a pak na vlastních nohách při jednom závodě. Všechno je to postaveno na zkušenostech trenéra úspěšných triatlonistů Murray.

Vyhoďte iPod

Kouč doporučuje netrénovat se sluchátky na uších, alespoň několik tréninku před závodem. Na závodě nesmí být nic nového, což by absence hudební podpory byla. Nemůžete závodit se sluchátky.

Příroda

Závody jsou okamžiky, kdy dostává zabrat příroda. Zbytky jídla, obaly z tyčinek nebo plastové bidony běžně končí na zemi. Nechávejte si obaly u sebe, dejte si je pod dres nebo do kapsiček. Nezanechávejte po sobě nepořádek!

Jste sami

Rodina vám může pomoci na trati jen povzbuzováním, ne předáním nějakého jídla či pití. Od toho jsou na závodech občerstvovačky, které mají dostatek pití.

Vlastní tempo

Při běhu vám může pomáhat, když někdo poběží vedle vás. Při závodě to může být pouze spoluzávodník, ne kamarád. Nesmí na vás nikdo křičet váš čas, hrozí vám časová penalizace.

Plavej kolem bóje

Tato rada je asi jasná, ale opravdu je třeba plavat, co nejblíže bóje, jinak budete vyplavení daleko od centra dění.

Nejeď v převlékací zóně

Nesnažte se hned naskočit na kolo, jak vylezete z vody. Často tam bývá velký rozruch a mnoho lidí, běžte dále, jen tak naberete správné tempo a nezabrzdíte se.

Připevni si helmu

Pravidla hovoří jasně, helma musí být připevněna, udělejte to ještě než nasednete na kolo.

Nejezděte v háku

Další pravidlo, které platí v triatlonu, ale v normální cyklistice ne. Nesmíte se vyvážet za nikým. Vyvážení vám neuvěřitelně pomůže, naopak je to nefér vůči kolegovi, který rozráží vzduch. Zakázaný prostor je metr vedle a 7 metrů za kolem. Pokud vstoupíte do této zóny, máte 15 sekund na opuštění. Triatlon je o úspěchu jedince, není fér zneužívat ostatní.

Jeďte vpravo

Stejné pravidlo jako na cestách. Levý pruh jen na předjíždění, poté se musíš opět zařadit vpravo, jinak hrozí penalizace za blokaci.

Nejeď až ke stojanům

Podobně jako ve fázi po plavání, i po cyklo etapě závodu, je dobré seskočit za hranici k tomu určené. Veďte kolo vedle sebe a zamiřte ke stojanu s vaším číslem.

Běž až do cíle

Nemůžeš si zkrátit trať, běž tak dlouho, dokud neprotneš označený cíl.

Základní pravidla, která vám jistě pomohou při vašem prvním triatlonu života. Chystáte se na něj nebo již ho máte za sebou?

Leave a Comment: