detoxikace a regenerace jater

Co byste měli vědět o regeneraci jater

Orgánem, o kterém se příliš nemluví, jsou játra. Jak zajistit, aby tento nutný orgán pro život dobře fungoval a prošel patřičnou očistnou kůrou po letech špatného zacházení?

More...

Játra jsou životně důležitým orgánem, který má mnoho funkcí. Je to především očista krve, ukládání vitaminů a také metabolické a enzymatické procesy. Přefiltrují 1 až 1,5 litru krve za minutu. Zbavují tělo přebytečných a toxických látek, které dále vylučují žlučí do střeva. Játra bychom se tedy měli snažit udržet zdravá a plně funkční.

Játra samoobnovovací orgán

Játra se dokáží regenerovat, ale je k tomu potřeba alespoň 25 procent zdravé jaterní tkáně. Hodně poškozená játra mohou selhat. Poškozována jsou zejména toxiny, těžkými kovy, kouřením a alkoholem. Svou roli ale hraje i stres a další negativní emoce, stejně jako špatné stravování s nadbytkem tuků a soli, konzumace smažených a hodně kořeněných jídel.

Je proto dobré dopřát si jednou za čas očistu jater, abychom předešli dalším závažným problémům. Detoxikaci jater je dobré provádět pomalu, zejména pokud jste starší nebo máte játra hodně zatížená.

Začněte poradou s lékařem

Pokud se pro očistu jater rozhodneme, je vhodné poradit se nejdříve s lékařem. Musíme omezit věci, které játrům škodí a naopak posílit ty, které prospívají. Játrům vždy prospěje, pokud do svého jídelníčku zařadíme ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, zeleninu, především listovou, játra, ryby, med, extra panenský olivový olej, česnek, cibuli, tymián, rozmarýn a zvýšíme příjem vitamínu B12.

Omezit je třeba alkohol a cigarety, nejlépe zcela vyloučit. Neměli bychom jíst hodně kořeněná, smažená a pečená jídla, příliš tučné výrobky a maso, uzeniny a měli bychom se vyhýbat masu hovězímu. Po dobu očisty je třeba omezit chemické léky. Důležité je pít hodně vody.

Mezi další rady a tipy, jak játra očistit, patří pití šťávy z kysaného zelí a zeleninových šťáv, konzumace syrové a čerstvé stravy. Během očisty se doporučuje na oblast, kde se játra nacházejí, aplikovat obklady z tvarohu a cibule.

Pokračujte ve čtení: http://www.ulekare.cz/clanek/vycistete-si-jatra-s-pomoci-detoxikacni-kury-14039​

Ostropestřec a další byliny pro zdravá játra

Výborné jsou léčivé byliny prospěšné pro játra. Dá se z nich připravit nálev a odvar, nebo je konzumovat v podobě granulovaného plodu, oleje, tinktury, kapslí a tablet s extrakty. Mezi nejpoužívanější byliny patří ostropestřec mariánský, kořen pampelišky, rybízu a hořce žlutého, zeměžluč, měsíček lékařský a vlaštovičník.

Neznámější a nejčastěji používaný pro očistu jater je v lidské i veterinární medicíně ostropestřec. Ten obsahuje účinnou látku sylimarin. Zlepšuje regeneraci jater, redukuje záněty, podporuje detoxikační sílu a produkci enzymů. V lidovém léčitelství se konzumuje ve formě rozdrcených semen nebo čajů.

Nejlepší využití má ale v podobě komerčních přípravků, které obsahují přímo výtažek sylimarinu. Podávat tyto přípravky je dobré nejen při detoxikaci, ale i při onemocněních jater nebo nemocech, které játra zatěžují. Jsou to hlavně některé parazitární nákazy, kandidózy a rutinně by se měly doplňky stravy s ostropestřcem podávat při terapiích antibiotiky nebo antimykotiky, které zatěžují játra.

TIP: Ostropestřec i s výtažkem sylimarinu najdete v přípravku Liverax, který podporuje přirozenou detoxikaci jater.

Leave a Comment: