Site icon Fitness101.cz

Seznam 50 superpotravin pro zdraví, sílu i energii. Musíte vyzkoušet (recepty uvnitř)

50 superpotravin pro vás

50 superpotravin pro vás

Chybí vám inspirace co nakupovat, aby to bylo zdravé, výživné a zároveň dobré? Projděte si seznam 50 superpotravin, které vás zásobí vitamíny, antioxindaty a ještě vás určitě inspirují svou přítomnosti v jídelníčku pro další pokrmy z nich.

Některé z potravin jsou zcela běžné, o jiných je dobré zapřemýšlet a umístit je.

Co je Superpotravina?

Superpotravina je marketingové označení pro potraviny, která mají vysoký obsah látek, která by měly prospívat zdraví. Jde například o vitamíny a minerální látky.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Superpotravina

50 superpotravin, které můžete zařadit do jídelníčku právě dnes

Mandle

Hrst mandlí denně posiluje imunitu, je účinnou prevencí vzniku osteoporózy, křečí v lýtkách, a dokonce i nedostatku libida. (zdroj)

Jablka

Určitě jste již slyšeli: Jablko denně udrží zdravotní problémy daleko od vás.

Meruňky

Meruňky bojují proti kardiovaskulárím chorobám, jsou skvělým zdrojem vlákniny a bohatým zdrojem vitamínů (zdroj).

Artyčoky

Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu. (zdroj)

Chřest

Chřest podporuje srdeční činnost a má močopudné účinky. Působí blahodárně při revmatismu a bolesti zubů a užívá se také jako afrodiziakum. Chřest má zanedbatelné množství kalorií, proto je vhodnou stravou při redukční dietě. (spektrumzdravi.cz)

Avokádo

Obsahuje množství kvalitních tuků, které pomáhají podporovat naše srdce, a také bojují proti kardiovaskulárním chorobám. Avokádo obsahuje také lutein, kyselinu listovou a vitamín E, tím se řadí mezi potravinu, která působí i jako prevence proti rakovině. (zdroj)​

Banány

Obsahuje totiž tři druhy přírodního cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Pouhé dva banány poskytnou dostačující dávku energie pro 90minutové cvičení.

Fazole a čočka

Oba pokrmy nabízí hodně vlákniny, bílkovin a další zdravotní benefity. Na těchto benefitech je stavěna i nízkosacharidová strava.

Papriky

Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík.

Řepa

Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži. (zdroj)

Bobule

Skupina plodů jako maliny, borůvky, angrešť, ostružiny či víno je velmi bohatá na různé látky, které tělu prospívají.

Brokolice

Brokolice obsahuje mj. tolik vápníku jako mléko a je proto výborným doplňkem výživy při osteoporóze.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je ale především výborným lékem na nervy, protože obsahuje vysoký podíl vitaminů řady B. K tomu si přidejme kyselinu listovou, mangan, draslík a v neposlední řadě též vitamin C. Proto kapusta pomáhá při únavě, pro lepší soustředění a duševní svěžest.(zdroj)

Zelí

Zelí v sobě skrývá selen, karotenoidy, polyfenoly, jod či vitaminy A a C omlazující vaše buňky a držící stráž před rakovinou, zejména plic a zažívacího traktu. Vápník s fosforem se podílí na zpevnění kostí a udrží od vás osteoporózu.

Meloun Cantaloupe

Meloun Cantaloupe

Cantaloupe je velmi oblíbenou a také zdravou variantou melounu. Na rozdíl od ostatních melounů je mixem velmi zajímavých látek, které mají silné antioxidační účinky. Meloun Cantaloupe je bohatý na vitamín C a B a provitamín A. Kromě toho obsahuje také polyfenolické antioxidanty, které mají blahodárné účinky na kardiovaskulární systém a posilují imunitu.​ (zdroj)

Mrkev

Každé dítě ví, že mrkev je dobrá na oči, ale nejen váš zrak je to, co ovlivní přidání mrkve.​

Květák

Vynikající zdroj vitamínů C a manganu je květák, který není v jídelníčcích až tak zakořeněný a to je škoda! Mangan je důležitý pro správný metabolismus cukrů a tedy prevenci cukrovky.

Třešně

Když přijde jejich sezóna, jděte do nich. Třešně zpomalují proces stárnutí, bojují z nespavostí a napomáhají zdravému srdci i mozku.

Granátová jablka

​Granátové jablko je z těch přírodních produktů, které dávají za pravdu starému přísloví: „Tvá strava buď tvým lékem“. Četné výzkumy, které byly realizovány v posledních letech, toto jen potvrzují. Mimo jiné granátové jablko pomáhá neutralizovat škodlivé efekty volných radikálů, tj. zabraňuje oxidaci, čistí krev, zabraňuje tvorbě cevních usazenin, zmírňuje kyselost žaludku, pomáhá zdravému trávení, reguluje krevní tlak, přispívá k celkovému posílení organismu, posiluje obranyschopnost a imunitní systém a pomáhá předcházet výskytu mnohých nemocí, včetně rakoviny. Zejména, pokud je užíváno jako džus. (více na http://www.granatovejablko.cz/informace.html)

Chia semínka

Významný je obsah omega-3 mastných kyselin, který je dokonce vyšší než u semínek lněných. Tyto mastné kyseliny jsou esenciální kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit, je tedy třeba je přijímat stravou. Z dalších obsažených látek je možné zmínit vlákninu, bílkoviny, fosfor, mangan, sodík, draslík, vápník, železo, kobalt, síru a z vitamínů vitamíny skupiny B, vitamin A, C či E.(zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/superpotraviny-znate-je.htm)

Kokos

Nezapomeňte zahrnout do své stravy dostatek zdravých tuků. Perfektním zdrojem ​těchto tuků je právě kokos. A určitě sáhněte po kokosovém mléku dříve než zkusíte energetický drink. Mléko je velmi dobré pro rychlou energii.

Hořká čokoláda

Uvolňuje od stresu v těžkých chvílích, ale je toho daleko více. Hořká čokoláda obsahuje mnoho antioxidantů, které tělu neuvěřitelně pomáhají a prospívají. Kvalitní čokoláda prospívá vašemu mozku – lepší paměť i zlepšení motoriky a reakcí, vašemu srdci, především díky flavanoidům, a reguluje i krevní cukr.

Vejce

Vejce je kvalitní zdroj bílkovin. Dvě vejce obsahují 60% doporučené denní dávky bílkovin pro dospělou ženu. Vejce obsahují zdravý cholesterol, které neovlivňuje ten cholesterol v krvi, který má nepříznivé účinky.

Ryba

Především mořské ryby doplňují naší stravu o tzv. zdravé tuky tj. omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou známé svou schopností preventivně působit před nemocemi srdce a oběhové soustavy.​

Česnek

Česnek je mocný bojovník

Česnek obsahuje vitaminy A, B a C, vápník, selen, jód a další látky, díky nimž posiluje organizmus, podporuje jeho obranyschopnost, látkovou výměnu, hojení ran a sexuální výkonnost, snižuje hladinu cholesterolu, stresu, krevního tlaku a riziko rakoviny. (zdroj)

Lněné semínka

​Semínka se nacházejí na počátku svého životního cyklu a jako takové v sobě nesou svěží, novou energii. Díky ní se budete cítit mladistvě a budete odhodlaně a nadšeně prozkoumávat, rozvíjet a začínat nové věci. Semínka patí mezi zdravé, živé potraviny obsahující silnou, čistou životní sílu.

Hrozny

Hroznové víno, jeden z nejdostupnějších druhů ovoce, je nejlepší na podzim, kdy čerstvě dozrálo. Má v sobě nejvíc účinných látek – a je jich hodně. Obsahují spoustu vitamínů, a i když mají také hodně cukru, přesto účinně pomáhají při hubnutí​

Chilli

„Časopis Journal of Nutritition and Vitaminology informuje, že pravidelná konzumace polévkové lžíce mletých papriček denně zrychlí váš metabolismus až o 23 %,“ uvádí výživový specialista a kouč Martin Škába. Chilli papričky navíc obsahují bílkoviny, tudíž nejen při redukci váhy vám budou skvělým společníkem. (dalších 8 důvodů proč jíst chilli)

Kale (kadeřávek)

Kadeřávek jako všechna košťálová zelenina obsahuje isothiocyanáty – látky, které působí proti enzymům vedoucím ke vzniku nádorových buněk a mohou přispět k prevenci rakoviny. Dusičnany a dusitany obsažené v košťálové zelenině mohou pomoci osobám po infarktu k rychlejšímu zotavení, tyto sloučeniny totiž omezují rozsah a míru poškození srdce. (zdroj: http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/kaderavek-zdrava-a-chutna-zelenina-kterou-lze-sklizet-po-celou-zimu/)

Kiwi

Jen málokteré ovoce obsahuje tolik vitamínu C jako kiwi. Obsahem až 1 miligram vitamínu C v 1 gramu kiwi pokrývá konzumace jednoho kusu kiwi příjem denní dávky. Díky vitamínu C, i v kombinaci s hořčíkem, podporuje kiwi látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje vidění.

Je známo, že vitamín C je důležitý antioxidant, který pomáhá zvládat stresy, zvyšuje schopnost soustředit se a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu. Dále konzumace kiwi přispívá ke zdravé funkci srdce a svalů, k růstu kostí, pomáhá při krvácení z dásní, parodontóze.

Hlavně v zimních měsících je kiwi výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Je to i významný zdroj energie pro sportovce, kterým také pomůže například při namožení vaziv nebo podvrtnutém kotníku, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zpevňuje vaziva.​

Citrony a limety

Limety

Citrony obsahují bioflavonoidy, pektin, vonné silice, provitamin A, vitamín B, cca 3 % sacharidů. Je též zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších.

Kefír

​Kefír je osvěžující nápoj obsahující mnoho probiotických bakterií, které velmi pomáhají nejen při zažívání, ale i při celkové péči o tělo. Kefír je plný vitamínů a také obsahuje bílkoviny.

Mango

Občas označováno jako “král ovoce”. Jako ostatní superpotraviny i mango má řadu účinků na zdraví: působí na trávení, obsahuje spoustu vlákniny, chrání před bakteriálními infekcemi nebo před výpadaváním vlasů.​ (https://www.fb101.com/2012/01/the-health-benefits-of-eating-mango/)

Houby

Houby podporují imunitu a pomáhají snížit riziko rakoviny – v tradiční čínské medicíně se používaly v léčbě nachlazení a chřipky. I výsledky moderních studií naznačují, že houby podporují činnost imunitního systému, který nás chrání před infekcemi i před zhoubným bujením. (Houby našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť)​

Ovesné vločky

“Ovesné vločky se používají jako dietní potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu dostatek energie na celý den a člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, nebo si vypomůže jen malou svačinou.

Tyto vlastnosti si nejvíce pochvalují jak běžní strávníci, tak i dietáři. V současné době se ale ovesné vločky a pokrmy z nich stále častěji používají zejména jako vynikající zdroj energie a podpůrný prostředek k nárůstu svalové hmoty. Ovesné vločky mají spoustu pozitivních vlastností a mohou vám pomoci při tvarování vaší vysněné postavy.​” podle článku Ovesné vločky nejlepší zdroj energie

Olivový olej

Olivový olej, nazývaný také jako tekutý zázrak, je jednou z nejdravějších surovin na světě. Pro své unikátní složení, obsahuje totiž vysoké množství mono-nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, je vyhledávaný nejen pro konzumaci, ale také v léčitelství, farmacii a kosmetickém průmyslu. (http://zdrava-vyziva.zdrave.cz/olivovy-olej-a-jeho-ucinky-na-zdravi/)​

Pomeranče

Pomeranč obsahuje přiměřené množství cukrů (asi 9 g/100 g), které tělo lehce vstřebává a jejichž omezené množství dobře snášejí i diabetici. Tvoří je sacharóza, dextróza a levulóza. Obsahuje velký podíl draslíku a vápníku a menší, i když neméně důležitý podíl železa a hořčíku. Tím však výčet vlastností pomeranče určitě nekončí.​

Papája

Jedna porce papájy o sto čtyřiceti gramech obsahuje sedmdesát kalorií, přibližně devatenáct gramů karbohydrátů, dva gramy vlákniny a žádný cholesterol. Ač sladká, má jen málo cukru. Půlka papáji pokryje denní spotřebu vitaminu C dospělé osoby.

Papája

Broskve

Pojídání broskví není vzhledem k vysokému obsahu vody náročné na trávicí soustavu a je vhodné při dietách. Kromě toho broskve obsahují šťávy jako je např. kyselina listová, které mají příznivý, až mírně projímavý účinek na vylučování, tj. pomohou při zácpě.

Jelikož konzumace broskví vyvolává pocit nasycení, jsou velmi vhodné při snižování denní spotřeby kalorií. Relativně nízký obsah vlastních kalorií je doplněn účastí na odstraňování kyselého odpadu metabolismu, který bývá u obézních lidí přítomný ve velkém množství. Nízký obsah sodíku a proteinů v kombinaci s močopudností pomáhá při selhání ledvin.​ zdroj: http://www.hauner.cz/GC1J1G4/

Dýně

Když sníte dýni, pomůže vám zbavit se nejen různých toxinů, ale i tuků, protože tuky se vážou na vlákninu. Tou nejdůležitější zbraní proti tukům, je ale v dýni tzv. lipolytický enzym. Ten v těle pomáhá štěpit tuky a odbourávat je z organismu. Zároveň má dýně nízkou nutriční hodnotu, což ji předurčuje pro redukční diety.​ (Chcete zhubnout? Jezte dýně.)

Hledáte inspiraci pro vaření dýně​? Co takhle dýňová polévka:

Ananas

Čerstvý ananas je výborným posilujícím prostředkem při rekonvalescencích po nemocích, operacích i zraněních, protože celkově povzbuzuje a pomáhá obnově tkání. Doporučuje se konzumovat i při zvýšené fyzické zátěži.Toto ovoce díky komplexu cenných látek také výrazně zpomaluje stárnutí organismu. Dopřávat bychom si ho měli nejméně čtyřikrát týdně. A věřte, že se budete cítit skvěle.Zdroj

Quinoa

quinoa jako superpotravina

Díky vysokému podílu hořčíku a vitamínu B2 prospívá quinoa lidem trpícím migrénami a jako celozrnná potravina obsahující vlákninu pomáhá také se snižováním krevního tlaku, s prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním, rakovině nebo cukrovce. (zdroj)

Špenát

Špenát má díky obsahu flavonoidů a fenolových kyselin silný protisklerotický a protizánětlivý účinek. Má lehce močopudné a projímavé účinky a posiluje peristaltiku střev. Proto podporuje čištění organismu. Protože je špenát bohatý na železo a chlorofyl, významně podporuje krvetvorbu. Síra v něm obsažená pomáhá k čištění jater a odstraňuje pásový opar. Vitamin A ze špenátu podporuje noční vidění a snižuje únavu očí. (zdroj)

Kapusta

Všechny druhy kapusty jsou bohaté na vlákninu, udržují tak v příznivém stavu náš trávicí systém. Kapusta obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E a K. Je v ní také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, selen a kyselina listová. Zejména kadeřavá kapusta obsahuje hodně karotenů. Kdo má potíže s žaludkem, játry nebo ho trápí střevní potíže, měl by pojídat právě kapustu; ta navíc i příznivě působí při snižování cholesterolu.​ (více o kapustě)

Spirulina

Díky vysokému obsahu bílkovin je tato sinice výborným doplňkem stravy pro lidi s velkou energetickou zátěží nebo pro podvyživené. Využít ji však můžou i lidé s nadváhou, kterým zajistí pocit sytosti a vitality. Dále se Spirulína používá při léčbě anemie, žloutenky, gastritidy a jiných zánětlivých onemocnění, cukrovky či hypoglykémie​ (zdroj jakorybicka.cz)

Batáty (sladké brambory)

Batáty se doporučuji při diabetu 1. i 2. typu, celiakii, zrychleném životním stylu, redukci váhy, připravíme-li je tedy dle zásad racionálního stravování, jak si ukážeme níže, dobře je snášejí také pacienti s histaminovou intolerancí. Díky vyššímu množství draslíku doporučuji při srdečně cévních chorobách. Výborné jsou pro děti, díky své jemné konzistenci mohou vhodně doplnit rovněž i geriatrický jídelníček. (http://www.celostnimedicina.cz/bataty-kouzelne-sladke-brambory.htm)

Batáty sladké brambory

Raw recept, kde najdete nejednu ze zmíněných superpotravin:

Mangold

Mangold je významný pro obsah vitaminu A a železa. Protože mangold je velmi sytý a zároveň obsahuje jen málo kalorií (asi 20 kcal/100 g), doporučuje se všem, kdo chtějí snížit svoji tělesnou hmotnost. Za tímto účelem je ho nejlépe jíst namísto večeře. Pročišťuje krev a má alkalizující účinek. Je to dáno vysokým obsahem minerálních solí. Urychluje trávení (digestivum) a působí jako projímadlo (laxativum). Proto se doporučuje při gastritidě, zácpě a hemoroidech. Díky vysokému obsahu železa se indikuje při anémii (chudokrevnosti).​ Mangold na magazinzdraví.cz

Rajčata

Rajčata mimojiné obsahují lykopen, látku, která se vyskytuje ve slupkách zralých plodů. Jde o velmi silný antioxidant – pohlcuje volné radikály, které ničí buňky. Ukázalo se také, že právě lykopen je schopen odstranit z krve takřka všechny škodlivé druhy tuků již během osmi týdnů.​ (zdroj)

Vlašské ořechy

Plody ořešáku královského jsou bohaté na hořčík – prvek nezbytný pro správnou funkci nervového systému a svalů. Vaše kosti spolu s hořčíkem potěší i nezanedbatelný obsah vápníku. Vlašské ořechy jsou též bohatým zdrojem často nedostatkového zinku, jehož deficit velmi negativně ovlivňuje imunitní systém a zpomaluje hojivé procesy v organismu. http://www.dama.cz/zdravi/vlasske-orechy-zdrave-tuky-vitaminy-i-zinek-pro-imunitu-25264​

Losos

Losos je vskutku prvotřídní rybou pro dietu. Omega-3 mastné kyseliny, které jsou v lososu, jsou zdraví velmi prospěšné. A navíc si tento typ tuků tělo neumí samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny mají mnoho zdravotních benefitů, hlavně však působí jako prevence proti nemocem srdce, kterými obézní lidé velmi často trpí. Dále snižují cholesterol a pomáhají spalovat tuky, což je, pokud držíte dietu , jistě velmi vítané. (zdroj)​

Závěrem​

Co si z tohoto seznamu vezmete? Musím jíst všechno, abych vůbec přežil? Jak jsem mohl/a dožít vůbec do dneška, když jsem ze seznamu nezkusil/a ani polovinu?

Berte tento seznam jako inspiraci ​pro nákupní seznam nebo pro recepty do vašeho vaření. Řadu nových pokrmů budete mocí díky objevení těchto potravin začít přibravovat a oblíbit si je.

Není nutné pojídat všechny potraviny v množství v jakých jsou napsány  článcích či na odkazech, to byste zřejmě měli velký problém spořádat byť jen polovinu. Určitě víte, že se má jíst jablko denně, banán denně taky není na škodu, co třeba ovesná kaše jako snídaně? Pak tu máme porce zeleniny během dne​, jenže do těch nevměstnáte vše, co najdete v seznamu. Takže neberte poučky až tak vážně.

Obohaťte svůj jídelníček a věřte, že vás to bude bavit, když vyzkoušíte něco nového.​

Zdroj seznamu

Exit mobile version