• You are here:
 • Home »
 • Ostatní »
energetické nápoje a nebezpečí

Jaké se skrývá nebezpečí v energetických nápojích a proč by jej dospívající neměli raději pít vůbec

Energetické nápoje jsou populární zejména mezi mladými, právě tito konzumenti těchto nápojů mohou doplatit nejvíce na konzumaci zdraví nebezpečných drinků. Jaké nebezpečí se skrývá v energetických nápojích? A proč nejsou nejlepší volbou pro pití?

Kdo nepije energetické nápoje typu Monster, Big Shock či Red Bull, je “divný” v očích ostatních. Slib okamžité energie a přežítí třeba právě probíhajícího vyučování je nutí kupovat si tyto zázraky, které jsou plné cukru a kofeinu. A jejich vedlejší efekty nejsou zrovna neškodné.

V Británii začali bojovat s prodejem energy drinků na území škol, protože studenti byli nemocní, hyperaktivní či měli závratě z jejich konzumace. Někteří je volili dokonce i místo snídaně…

Negativa energetických nápojů

V půl litru takového nápoje najdete 13 lžiček cukru a 160 mg kofeinu.

Cukr je spojován s nárůstem obezity a podílí se na mnoha nemocech a chorobách v těle. Navíc cukr v energetických nápojích je z těch nejhorších zdrojů.

Pokud je nápoj bez cukru, najdete v něm umělá sladidla, které nejsou pro zdravý život také to nejlepší.

Kofein je v kontrolované míře v pořádku, v kávě či zeleném čaji je přínosem a považován za pozitivní díky přírodnímu původu. Původ kofeinu v energetických nápojích je řekněme jiný a je ještě v kombinací s dalšími nepřírodními látkami. Nadměrné dávky kofeinu mohou působit nespavost, třes, bolest hlavy či na hrudi.

Upozornění: Máte-li vy či vaše dítě má problémy se srdcem jakéhokoliv druhu, neměli byste konzumovat tyto nápoje vůbec.

Co může následovat po pití energetických nápojů

 • Bolest hlavy či migrény
 • Nespavost a to i dlouhodobá
 • Cukrovka
 • Závislost na kofeinu či nápojích samotných
 • Nebezpečné chování – podnikání rizikových činností při kterých hrozí i zranění či porušení zákonů
 • Nervozita a úzkost – i po pouhých 250 ml nápoje
 • Nevolnost a zvracení
 • Alergická reakce
 • Rychlé bušení srdce
 • Třes

Vysoká konzumace energetických nápojů může vést k poškození jater či nervové soustavy. Při konzumaci při vývinu (puberta a dříve) jsou možné poruchy při růstu a rozvoji jedince. Pokud jsou konzumovány u této skupiny s alkoholem, riskují závažné poškození zdraví.

Pokud máte rádi pořad Peklo na talíři, Roman Vaněk věnoval jeden díl i energetickým nápojům. Podívejte se zde.

Klíč k energii nebo k nemocem?

Pití energy drinků nemusí být problém, když se pije opravdu občas a v malých dávkách, pokud je vše kontrolované. I tak je káva či zelený čaj určitě vhodnější volbou pro zdroj kofeinu. Vyhnout by se mu měli dospívající a lidé s problémy se srdcem.

Energetický nápoj může dodat energii, ale jedná se o celkem nebezpečnou věc, kdy zakrýváte potřebu spánku, které tělo čas od času potřebuje. Pití těchto nápojů nenahradí spánek a je třeba zvážit, zda-li chcete opravdu takto falšovat energii a tím pádem si i zhoršovat spánek.

Jaký je váš vztah k energetickým nápojům? Podlehli jste jim?

 

zdroje

http://www.caffeineinformer.com/energy-drink-side-effects
http://www.caffeineinformer.com/top-10-energy-drink-dangers
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2542769/Energy-drinks-packed-sugar-caffeine-dangerous-drugs-banned-schools-government-adviser-warns.html

Leave a Comment:

1 comment
irena says 1.11.2014

moc stojím to dostávat vaše články všecky přímo hltám a jsou pro mě přinosem,

Reply
Add Your Reply