Srovnání muže a ženy z hlediska svalové hmoty

Je zajímavé porovnávat pohlaví z hlediska různých aspektů, psychologové se zaměřují na vzorky chování či reakce na podněty, statistici na délku života a sportovci se zajímají třeba o svalovou hmotu a srovnávání výkonů mužů a žen. Může žena mít “pracky” jako chlap?

Na internetu i v běžném životě se setkávám se stereotypním názorem, že pokud žena cvičí v posilovně, bude za chvíli vypadat jako chlap a ztratí na ženskosti. Nabere svalovou hmotu a bude celá “nafouklá”. Realita je jiná. Ženy mají jinou stavbu těla a návštěvy posilovny mnoho žen naopak zatraktivní a ne odepíše. Muži mají o 20-40% svalové hmoty více než ženy.

Změny nastávají od puberty

Před věkem puberty jsou si pohlaví více méně rovna. V pubertě se rozdíly začínají projevovat – chlapcům začíná růst hladina testosteronu, zvětšuje se kostra a rovněž i svalová hmota. Ženy to mají jinak – zvětšuje se podíl tělesného tuku, mají méně svalové hmoty i hmoty kostí a celkově nižší váhu než u muži. Rovněž mají širší boky.

Rozdíly výkonové

Z výše uvedeného vyplývá, že ženy jsou v nevýhodě. Podle studie mají ženy sílu zhruba na 2/3 té mužské. Ženy mají větší sílu ve spodní části těla, která je i těžší, zatímco muži mají silnější tu horní. Pro srovnání světové rekordy ve vzpírání 250 kg vs. 450 kg.

Tento fakt může vyplývat i ze stavby svalů každého pohlaví – muži mají větší svalová vlákna než ženy.

Efekt tréninku

Ve zlepšování výkonů na tom jsou lépe ženy. Ženy se zlepšily v bench pressu o 29%, zatímco muži o 17%. V leg pressu nárůst síly o 30% oproti mužským 26%. Tyto výsledky potvrzuje mnoho studií, že ženy jsou vysoce schopné ve zlepšování se ve výkonech v posilovně.

Jak tvořit program?

Ženy jsou silnější dole, muži nahoře. K těmto parametrům je třeba i stavět cvičební program. Ženy by se měly soustředit na vrchní část těla, ale také na posilování kolenou a jeho okolí, protože jsou při sportování náchylnější na jejich zranění než muži.

Co z toho vyplývá?

Každé pohlaví je jiné a je třeba to respektovat. Fakta zmíněná v článku nejsou jediná, která mohou za to, že ženy nedosáhnou “mužské svalové hmoty”, ale jsou jasně říkající, že žena, která se stravuje normálně a nebere nedovolené prostředky na růst svalové hmoty či úpravu hormonů, se nestane “mužatkou”. Holky, nebojte se vzít činku do ruky… Získáte postavu, kterou si přejete, i svaly, ale ty nahradí pouze váš tělesný tuk, a budete se cítit dobře.

Vlevo: Takto můžete vypadat, ale musely byste sáhnout po nějaké zakázané látce. Vpravo: Takto můžete vypadat, pokud opravdu vezmete činky do rukou

Vlevo: Takto můžete vypadat, ale musely byste sáhnout po nějaké zakázané látce nebo se tomu věnovat více než 3-4x týdně.
Vpravo: Takto můžete vypadat, pokud opravdu vezmete činky do rukou

Leave a Comment: