• You are here:
 • Home »
 • Cviky »

10 důvodů, proč začít dělat dřepy, pokud jste ještě nezačali

Dřepy patří do základní výbavy každého návštěvníka posilovny stejně jako flinta do výbavy myslivce. Přesto existují lidé, kteří kašlou na dřepy a pak se diví svým chabým výsledkům. Důvodů proč dřepovat je opravdu hodně…

Nejenže dřep je jeden z nejstarším cviků vůbec a každý dřepoval už snad ve školce, ale jeho síla je neoddiskutovatelná. A proto patří mezi “velkou trojku” posilovny – dřep, bench a mrtvý tah.

Zapojení až 200 svalů

Dřepy jsou cvik na nohy a nohy já nejedu… Dřep zapojí nejen hlavní svaly nohou – quadricepsy, harmstringy, lýtka, zadek, ale i ostatní svaly po celém těle – posílíte záda i břicho. Stačí dělat vše správně a jak se má.

Cvik pro každodenní život

Dřep má své uplatnění i mimo posilovnu. Pokud budete mít nadřepováno, výhodu dřiny poznáte snadnějším životem. Snadnější doprava po nohách, déle vydržíte stát, nebude vám dělat problém chodit. A déle vydržíte ve formě, pokud nebudete zanedbávat nohy.

Nohy jsou základ

Když máš slabé nohy, máš slabé všechno. Pokud rosteš na nohách, rosteš i všude jinde.

Lepší svalový růst

Dřepování vypouští do těla více testosteronu a růstového hormonu, které vám zajistí lepší nabírání hmoty i síly po celém těle. Budete lepší v benchi, naberete i ramena a bicáky budou taky na tom lépe.

Nakopnuté spalování

Když naberete svaly na nohou (rostou tam celkem rychle), pak si zajistíte i více spalených kalorií během dne. Více spalených kalorií = rychlejší hubnutí a ztráta tuku. To stojí za přemýšlení o dřepech, ne?

Prevence zranění

Dřepem cvičíte opravdu celé tělo. Zajišťujete si jím silná kolena i kotníky (obdobně jako při běhání). Dělejte dřepy mimo stroje, protože jen tak poznáte sílu dřepů = zlepšíte stabilitu vašeho těla a tím posilujete i ten poslední sval na nohách a zádech, které drží tělo ve správné poloze.

Pro vysvětlení správné polohy těla při dřepování jsem si pozval odborníka:

Jak dřepovat? - původní zdroj: sofitsuffolk.blogspot.com, úprava: fitness101.cz

Jak dřepovat? – původní zdroj: sofitsuffolk.blogspot.com, úprava: fitness101.cz

Posílení mozku

Dřep je jeden z nejnáročnějších cviků i na mozek. Tělo musí dobře komunikovat s mozkem a naopak. Dřepem si zlepšujete tuto komunikaci. Platí, že musíte být 100% soustředění na cvičení!

Rychleji, výše, dále

Nejenže poznáte výkonnost v posilovně při nakládání činky, ale i ve sprintech budete daleko rychlejší, ve skocích budete výše a dále. Zlepšujete svou atletickou výkonnost a to se vyplatí, i když vám ujíždí autobus…

Nebudete “podezřelí”

Třeba vás bude někdo podezřívat, že jste ukradli slepici nohy…

Je to i pro ženy!

Samozřejmě ženy musí dělat dřepy také. Chtějí být krásné a mít perfektní nohy, pak dřep je možnost, jak toho dosáhnout. V plavkách je poznat, kdo dřepuje a kdo ne…

Dřepujete? Cvičíte nohy? Nebo každý den je den, ale ne pro nohy? Jak to máte vy?

Image by wikimedia.org

Leave a Comment:

3 comments
Petr says 9.4.2015

Zdravím, tak až tenhle článek mě překecal začít cvičit nohy i když mě všichni říkali, že nohy je základ a když stavím barák taky musím mít pevné základy aby stál. Je mě 27 let měřím 197 a vážím 81 Kg a proto s tím chci něco udělat. Začínám a cvičím asi 14 dní. Jídelníček jsem si sestavil tak abych jedl neustále 7x denně něco a kvalitní jídlo. Do peněz je fakt, že to leze tak jsem přestal kouřit. Je pravda, že když přestanu kouřit tak více naberu? A další otázka když budu dělat dřepy zatím doma třeba každý den 100 dřepů bez činek bude to mít pro můj nárust hmoty něaký efekt? Dík za odpověď a za článek, který mě donutil cvičit nohy! Petr

Reply
  Jana Tomanová says 26.4.2015

  S tím kouřením nevím, nejsem kuřák, ale samozřejmě některé to potká, že přiberou, ale když budeš cvičit a jíst jak je dobré, tak by nemělo nic hrozit.
  100 dřepů bez činky je více než 0 dřepů s činkou 😉 Každý dřep se počítá.

  Reply
  Lukáš says 10.8.2015

  Hele o tom kouření jsem slyšel, že prý když kouříš, tak máš menší chuť na jídlo. A když přestaneš kouřit a začneš nabírat, tak to není tím kouřením, ale jen že jsi začal prostě víc jíst. Většina kuřáků, kteří přestanou a začnou nabírat, tak to jsou většinou tuky. Je to tím, že musí mít furt něco v puse a to jsou většinou nějaky chipsy, sladkosti apod.

  Reply
Add Your Reply