• You are here:
 • Home »
 • Poradna »

Testosteron – účinné taktiky na zvýšení nejdůležitějšího mužského hormonu

Zjisti, jak navýšit hladinu testosteronu a celkovou magii za tímto hlavním mužským hormonem. Zlepši si náladu, naber svaly, měj více síly... 

More...

Testosteron je takový démon. Má celkem špatnou reputaci, protože společnost za tím vidí spíše negativní činy, které způsobili muži vinou vysoké hladiny, nebo nekonečný boj o ego či moc mezi muži. Jenže není to tak tragické a testosteron je zcela zásadní pro život muže. Ovlivňuje ho v každém aspektu života. A to i zcela v pozitivním světle...

Co je testosteron

Testosteron je steroidní hormon a androgen (nejdůležitější mužský pohlavní hormon). Testosteron vzniká ve varlatech (až 95%), ženy jsou o tuto část ochuzeny a jejich zásobárna vzniká ve vaječnících. (I ženy mají testosteron, ale přibližně desetinu toho, co muži).

Největší význam a nárůst má testosteron v době puberty, kdy se u chlapců projevuje změnou jejich „vůně“, růstem varlat či penisu, rovněž má vliv i na ochlupení či je zodpovědný za mastné vlasy či pokožku. V pozdějším věku udržuje ochlupení, brání rozvoji osteoporózy a pokračuje v ovlivňování spermatogeneze. Pomáhá tvorbě svalové hmoty a při spalování tuku.

Hladina testosteronu s věkem klesá a pro udržení svalové hmoty je třeba dělat čím dál více. Několik taktik pro udržení či navýšení testosteronu v těle si řekneme později.

Bohužel poslední desítky let nepřejí testosteronu. Hladina testosteronu u mužů významně klesá optimální hladina v roce 2013 - 300 - 1070ng/dL (před sto lety - 800-2000 ng/dL).

Jak nás ovlivňuje testosteron

U mužů velmi. Souvisí snad z každou myslitelnou součásti mužského života. Od nálady, tvorby svalstva, riskování či sexuálnímu drivu.

Nízká hladina testosteronu znamená pro muže únavu, menší odolnost stresu, špatnou náladu, deprese, jednodušší nabírání tuku, ale i větší riziko zdravotních problémů.

Pokud jste měli období, kdy jste měli špatnou náladu, cítili jste se slabí, pořád ve stresu, přibrali hlavně tělesný tuk a nechtělo se vám třeba cvičit, s velkou pravděpodobnosti vám klesl testosteron.

Vysoká či optimální hladina testosteronu zajistí:

 • svalnatou postavu s minimem tělesného tuku
 • nárůst síly i touhu po úspěchu a dominanci
 • permanentně dobrou náladu i posílení motivace
 • zlepšení sexuální výkonnosti, libida a erekce, lepší produkce spermatu
 • budete více riskovat

Taktiky zvýšení testosteronu

Cest, jak navýšit testosteron, je několik. Všechny jsou v souladu s "běžně doporučovaným" zdravým životním stylem. Pokud už děláte většinu doporučovaných věcí, testosteron zřejmě nemusíte příliš řešit.

Zvedání těžkých vah

Pokud chodíte do posilovny, soustřeďte se na těžké cviky. Cvičte dřepy, mrtvé tahy, bench-pres s a tlak s velkou činkou. Velké cviky nutí pracovat celé vaše tělo včetně velkých svalových skupin a tím produkujete i více testosteronu. Vašim cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Pokud budete silnější, budete mít i více testosteronu.

Testosteron – účinné taktiky na zvýšení nejdůležitějšího mužského hormonu 1

Pexels / Pixabay

Co jsem dělal já...

Někdy na podzim jsem se cítil slabě, neměl jsem chuť nic řešit, cítil se odevzdaně. Změna nastala vždy krátce po cvičení, ale byla jen chvilková. Přemýšlel jsem jestli za tím nemůže být něco jiného... S odstupem času to přisuzuju nízké hladině testosteronu. Co jsem změnil?

 1. Začal jsem pravidelně cvičit s kvalitní regenerací a dostatečným pitným režimem
 2. Vyzkoušel jsem Primulus - největší změna nastala po cca měsíci. Celkem jsem měl čtyři balení.
 3. Vystavoval jsem se chvilkovým stresům - studené sprchy, nekonformní situace,..
 4. Přešel jsem na tribulus terrestris, který je levnější a pro udržování testosteronu společně s taktikami v článku to postačí.
 5. Číselně navýšení testosteronu nedokážu vyjádřit, ale pocitově je to markantní - lze cítit v průběhu celého dne - větší energie, chuť riskovat, "permanentní" dobrá nálada, zlepšení libida,...

Kvalitní a dlouhý spánek

Nedostatek spánku po dobu jednoho týdne (5 hodin za noc) dokázal snížit hladinu testosteronu u zdravých mužů o 15%.

V jiné studii bylo změřeno, že muži spící 4 hodiny za noc mají v průměru hladinu testosteronu 200-300 ng/dL v porovnání s muži spícími 8 hodin za noc, u kterých se testosteron pohybuje okolo 500 -700 ng/dL.

Další studie na 531 mužích potvrdila, že delší doba spánku je spjata s vyšší hladinou testosteronu. Dle výsledků dokáže hodina spánku navíc zvýšit hladinu testosteronu o 15 %.

Snažte se spát minimálně 7-8 hodin denně.

Správná kombinace vitamínů a minerálů

Můžete je celkem v pohodě získat ze stravy, některé jsou dostupnější jiné méně. Nejvíce na poli testosteronu hrají: zinek, hořčík, selen, vitamin C, D, B6, H.

Namíchanou dávku pro podporu testosteronu můžete získat ve speciálních vitamínech (doplňku stravy) pro muže.

Strava pomáhá testosteronu

RitaE / Pixabay

Mějte sex

Dominance, síla a úspěch v sexu ve spojení s feromony, dopaminem a doteků zvyšuje hladinu testosteronu v těle.

Muži, kteří měli sex měli v jedné studii o 72% vyšší hladinu oproti "normálu". Těm, kteří se dívali, se zvýšila hladina o 11%.

Správná strava

Tuky i sacharidy pomáhají udržování či navýšení testosteronu v těle. Dle studií na hladinu testosteronu vychází nejlépe tyto poměry (z celkového počtu kalorií): 35-40% z tuků, 45% sacharidy, zbytek proteiny.

Vegani či vegetariáni jsou pravděpodobně odsouzení mít nižší hladinu testosteronu.

Užitečné “vychytávky” do denního režimu

Jsou to minivěci, ale s velkým dopadem. Všechny pomáhají tvorbě testosteronu.

Jezte více "kyselých" jídel bohatých na probiotika - kysané zelí, kefír, kvašené fazole.

Sprchujte se ve studené vodě. A celkově se otužujte.

Kupte si zázvor. Čerstvý, v prášku či jako doplněk stravy.

Pijte vodu. Dost.

Nestresujte se tolik.

Pamatujte na řeč těla.

Vystavujte se slunci.

Pozorujte se. Máte horší náladu, jste unavení? Zjistěte, co z tohoto seznamu neděláte.

Jak zvýšit hladinu testosteronu

Přípravky pro přirozené zvýšení testosteronu

Můžeme si "ušetřit" hodně práce i úsilí, zejména v části vitamínů a minerálů, pořízením doplňku stravy, který je zaměřen právě na ovlivnění testosteronu přirozeným způsobem, tzn. ne steroidy či jiné zakázané látky, ale směsí vitamínů a látek.

Primulus

Český multivitamín pro muže, který posiluje imunitu a pomáhá s tím, co chceme - udržení či navýšení testosteronu. Slibuje odstranění únavy, zlepšení imunity, zvýšení libida a vlastně vším, co souvisí s testosteronem.

Primulus užívám již asi pátým měsícem a nárůst síly, energie i dobré nálady je znatelný. - již brzy o Primulus v recenzi. Efekt začnete pociťovat zhruba od druhého či třetího týdne.

Denní kůra s Primulus vyjde na 18 Kč, poštovné je zdarma. Jedno balení vám vydrží měsíc (30 dní).

Složení Primulus:

 • Zinek
 • Vitamín D3
 • Hořčík
 • Vitamín B6
 • Vitamín C
 • Selen
 • Pískavice řeckého sena
 • Kotvičník zemní - Tribulus Terrestris
 • Extrakt z černého pepře
primulus-banner-a3-970x310px.jpg

Testomax

Doplněk stravy, který již dle názvu, pomáhá navýšit testosteron na maximum. Testomax míří na muže po třictíce.

Balení (na měsíc) stojí 598 Kč, první zásilka je se slevou a vyjde na 298 Kč. Denní kůra Testomaxu v první měsíc bude stát cca 10 Kč, poté necelých 20 Kč

Složení Testomax:

 • Zinek
 • Hořčík
 • Vitamín B6
 • Pískavice řeckého sena
Testosteron – účinné taktiky na zvýšení nejdůležitějšího mužského hormonu 2

Jak si změřit hladinu testosteronu?

V zahraničí jsou k dostání "home kit", které vám po odběru slin či krve oznámí hladinu testosteronu. U nás přesnou hladinu zjistíte návštěvou lékaře a to z krve. Zeptejte se svého lékaře na hladinu testosteronu a měl by zajistit zbytek. U žen se hladina testosteronu řeší přes gynekologa, u mužů třeba v endokrinologii.

Jenže vy si sami dokážete určit hladinu dle znaků uvedených výše. Nebudete vědět přesnou hodnotu, ale budete odhadovat dle pocitů a jiných znaků.

Kontrolujte “vůni” svého potu

Čím víc mužsky zapáchá, tím více máte testosteronu. Tím také lákáte pozornost opačného pohlaví.

Pot jako indikátor hladiny testosteronu

janeb13 / Pixabay

Velikost varlat

Ve varlatech se testosteron tvoří, takže je to významný faktor.

Malá varlata znamenají nízkou hladinu, velká a plná znamenají vysokou produkci spermatu i hladinu T.

Udělejte si test, poté co zkonzumujete večer alkohol, ráno budete mít menší varlata než obvykle, protože alkohol snižuje hladinu testosteronu.Velmi podobně si ověříte jejich velikost, návštěvou dámského oddělení parfémů. Chvíli tam pobuďte a nasajte estrogeny. Vaše varlata se zmenší.

Velikost varlat se mění v průběhu dne.

Kvalita a frekvence erekce

Pravidelná a častá erekce znamená vysokou hladinu testosteronu a je to dobře. Čím vyšší je hladina, tím častěji a jednodušeji erekce dostanete.

Leave a Comment:

1 comment
Fitness Michal says 20.7.2018

Tak to byl vyživující článek 🙂

Reply
Add Your Reply