Nemám čas na své zdraví…

Hodně častou výmluvou pro své současné zdravotní problémy či svůj současný stav je to, že prostě nemají čas. Jenže nemít čas na své zdraví je to nejhorší, co můžete říct, protože zřejmě jste neodhadli jakou cenu vaše zdraví má…

Mrzí mě ten pohled na lidi, kteří říkají, že nemají čas na zdraví – přípravu super jídla během pár minut nebo jednoduchý trénink v pokoji s vlastním tělem, který zabere deset minut. Právě takový lidé jsou pak zařezaní v sedačkách u televize, zabavení sledováním svých přátel na Facebooku nebo hraní her či si jdou sednou do hospody, kde stráví třeba tři hodiny denně. Tedy všechno čas, který jim “chybí” k cestě za zdravím.

Bohužel je tento trend i mezi mladými lidmi. Říct “nemám čas” je v dnešní době nejsnadnější omluva a každý ji chápe, protože ji říká tak nějak každý. Když obětujete chvilku času poslechem každého z nich, co dělají, zjistíte, že toho času mají dostatek. Jen se jim nechce. Nechtějí změnu.

Netvrdím, že každý musí chtít se změnit. Každého je volba toho, jaký bude. Ale je třeba se zamyslet, jestli chtějí mít dobré zdraví i za dvacet/třicet/čtyřicet let. I taková hloupost jako je změna jídla nebo přidání zeleniny na úkor přílohy může zlepšit zdraví. Rovněž pětiminutové protahování těla ve smyslu jógy může mít do budoucna obrovský dopad. Ale “nemám na to čas”.

Budoucí investice

Prevence je vždy levnější než řešení následků, které mnohdy nejdou navrátit do stoprocentního stavu. Pokrčený list papíru už nikdy nevrátíte do toho rovného, vnímejte tak i své zdraví.

Možná se vám zdá zbytečné řešit prevenci, pokud ještě netrpíte ničím, ale to je právě ono. Vy svou péči o tělo teď naznačujete vaši starost o tělo a to se vám odmění dobrým zdravím v budoucnu, že po vás nebude chtít žádné výdaje na drahé léky. Věnujte trochu všeho teď na místo hodně v budoucnu.

Pokud jste do teď nepřemýšleli nad cenou zdraví, spočítejte si výdaje na léky na snížení cholesterolu (mohli jste to zabránit lepším jídelníčkem), krevní tlak, zúžení cév nebo i rakovinu. To jsou všechno vysoké částky, které může platit vaše zdravotní pojišťovna, ale nemusí. Nikdy nevíte, jak to bude ve vaši padesátce v oblasti zdravotnictví u nás v republice… Přitom stačilo chvilku věnovat pohybu, chodit místo cestování autem, voda místo koly,…

Myslete, dokud je čas. Investujte do prevence, investujte do kvalitního jídla, i za vyšší cenu teď. Věnujte deset minut denně přípravě dobrého jídla, které si vezmete do práce/školy. Učte své děti lásce ke svému zdraví a tělu. Není nic horšího než krmit dítě sladkostmi a fast foodem, když je ve školce…

Našli jste svůj čas?

Věřím, že tento negativní až výhružný článek vám pomůže uspořádat si priority a že zdraví je jedna z mála věcí, které nejdou koupit (do jisté míry). A nemusíte pro jeho udržení dělat příliš mnoho. Stačí chvilka denně pro pár cviků, sem tam jít na procházku, jíst kvalitně a třeba se sprchovat ráno studenou vodou. Vsadím se, že každý má dost času na tyto činnosti.

Máte jej?

Image by Jomphong

Leave a Comment:

1 comment
Markéta says 5.10.2013

Pravdivý článek. Taky nesnáším lidi, kteří si jen stěžují, že jsou takový a makový, přitom jen jejich lenost jim brání v tom něco změnit k lepšímu. Zdraví máme pouze jedno a tak bychom k němu měli přistupovat.

Reply
Add Your Reply