Kdy běhat? Před cvičením?

Kdy je správné běhat? Před nebo po posilování?

Běhání je nejoblíbenější forma kardia. Často je to jediné kardio, které člověk dělá v rámci tréninku. O běhání se toho může napsat hodně, ale kdy vlastně běhat? Před posilováním nebo až po něm. A co je lepší z hlediska růstu svalů a co při hubnutí?

Je to jednoduché. Pro oba cíle platí to, že běh by se měl řadit po silovém tréninku, pokud chcete mít kardio a posilování hned za sebou.

Proč běhat právě po posilovně?

Studie naměřily více spálených kalorií při běhání po tréninku v posilovně než opačně (zdroj již nemám). Je to celkem logické. Tělo je dodělané po náročné práci s činkami. Svaly se začínají pumpovat a i kardiovaskulární systém je rozjetý jako lokomotiva. Běhání přidá pár polínek do kotle a tělo bude pálit další kalorie a ještě více než kdyby se běh odehrál samostatně či před tréninkem.

Takže redukce váhy probíhá snadno.

Proč neběhat před posilovnou?

Běhání nebo sprinty či podobně jsou pro tělo zátěž, která unavuje. Do posilovny byste měli chodit dostatečně připravení, nahecovaní a zregenerovaní, abyste podali super výkon, pumpnuli větší váhu než posledně.

Potřebujete energii a sílu pro dotažení těch posledních opakování, kdy to už bolí (ale zároveň to znamená růst!). Běh před posilováním vám ji znatelně sebere a nezopakujete své maximum, pravděpodobně budete muset snížit váhy, abyste dojeli naplánovaný trénink a snižovat váhy není to, proč to děláte ne?

A kromě toho tělo ztrácí schopnost budovat nové svaly hned po běhání. Ovlivňuje totiž syntézu bílkovin i zásoby glykogenu, kterého sice nepotřebujete pro zdvihání činek až tak moc, ale běh jej zredukuje na tolik, že vaše poslední bolestivé opakování cviku nedopadne podle představ.

A běhat opravdu hned po posilovacím tréninku?

Opět hraje velkou roli glykogen, který zhorší váš výkon při kardiu a připravte se na horší a méně efektivní běh než jindy. Zkuste spíše vyčkat dvě hodiny po posilování a pak vyrazte běhat. Glykogen se v těle obnoví a kardio fáze tréninku bude znatelně lepší.

Nebo vyčlenit speciální dny?

I to je řešení. Zařazovat běhání do dnů volna je ideální a možná ještě lepší, co se týká prožití samotného běhání. Zřejmě vás nebude příliš nic bolet, pokud jste si nenaplánovali dřepy 🙂

Volba je (opět) na vás, zařaďte si však kardio na svůj list a plánujte si jej.

Leave a Comment:

5 comments
Kristýna says 16.2.2014

Ahoj, když cvičím 20-30 HIIT, tak platí stejné pravidlo jako u kardia? Nejdřívě posilování a až potom HIIT?
Děkuju za odpověď.

Reply
  Jana Tomanová says 16.2.2014

  Ahoj, záleží jaký chceš výstup, pokud chceš i trošku svalové hmoty přibrat tak první posilování a pak kardio/HIIT. Nebo mít delší pauzu mezi během a posilovnou.

  Reply
Michal says 20.7.2014

Zdravim, driv jsem sportoval a drzel jsem si v pohode postavu a vahu ,pak prislo zraneni a uz sem se dotoho nikdy nedostal, zacal jsem chodit do prace a mam sedave zamestnani a jsem zvykly jist dost. Tim ue nesportuju moc tak vaha leze nahoru mam 190cm a 93 kg , chtel bych zhubnout a zaroven zpevnit svalstvo, byla by mozna nejaka rada kolikrat tydne posilka,kolikrat behani atd ?

Reply
  Jana Tomanová says 21.7.2014

  Začněte třeba 3-4 týdně s posilovnou a potom třeba 20 minut běh.

  Reply
L says 9.11.2014

Souhlasím. Dřív jsem dávala kardio před posilováním, ale na samotné cvičení jsem mívala mnohem míň síly a chutě. Teď jsem to odbourala a tréninky jsou mnohem kvalitnější, víc mě baví a cvičím i ve vyšší intenzitě (a v posilce netrávím x hodin). Po hodině a půl mívám ještě náladu na sprinty, ale brzdím se a běh si šetřím do dnů odpočinku…takhle mi to vyhovuje nejvíc.

Reply
Add Your Reply