• You are here:
  • Home »
  • Ostatní »

Jsme závislí na cukru a odepsaní na infarkt ve 40… Důvody, proč skončit s cukrem

Žijeme v éře, kde cukr znamená vše a je ve všem. Tam, kde není cukr, zdá se býti něco špatně. Jsme obklopení cukrem ze všech stran. Tento fakt bohužel má svou velmi temnou stranu a přichází si vzít svou daň. Přichází si ukousnout lidského zdraví.

Pamatuji si doby, kdy jsem si do dvou deci čaje dával tři lžičky cukru, pil kofolu a jedl i různé čokoládové tyčinky. Všude byl cukr. A ne po stopách, ale přímo v gramech, po lžičkách. Denně jsem zkonzumoval dost cukru. V té době jsem asi tělu dopřával pekelné zlo, což jsem si uvědomil hned, jak jsem přestal s těmito věcmi, a teď ještě více ho lituji, když jsem si chystal podklady pro článek. Omlouvám se Ti, tělo. Už nikdy nebudeš v zajetí cukru!

Cukr je legální droga

Cukr je jako pervitin nebo heroin. Je to zkrátka droga. Neberte to teď jako legraci, protože cukr se opravdu chová jako droga. Člověk je jednoduše závislý na té lžičce cukru v kávě, na margotce ke svačině atp. Bez toho už by to těžko dával. Pokud se nacházíte, pak jste závislý a jste na stejné pozici jako feťáci.

Máte výkyvy nálad, stavy jsou nahoru dolů díky výkyvu glukózy, na kterou člověk reaguje dávkou cukru, aby ukojil ty nekontrolovatelné chutě, které přicházejí. Jste ve fázi, kdy si nemůžete odepřít tu dávku bílého prášku, protože je to těžké až nemožné…

Cukr je všude i tam, kde byste to nečekali

Během let 1990 až 1999 vzrostla konzumace cukru v USA na dvojnásobek (na hlavu). Což je vysoký nárůst a zřejmě do letošního roku se opět minimálně dvojnásobil. Proč roste neustále spotřeba? Protože cukr se objevuje všude.

Dříve byli lidé zvyklí více jíst pravé jídlo, které si připravují doma. Nyní na pultech obchodů je na každém kousku nějakým způsobem zpracovaný kus potravy, který je obohacen o spoustu cukru. To je hlavní rozdíl a důvod skoku v konzumaci. Cukr je opravdu všudypřítomní a tichý zabiják.

Proč je cukr v džusech, marinádách, burákovém másle? Jediné jídlo, kde byste měli nalézt cukr je ovoce. Bohužel realita dneška je jiná.

Cyklus závislosti na cukru

Cyklus závislosti na cukru

Cukr jako tichý zabiják

Cukr má pro samotné tělo nulový výživový efekt. Jediným cukrem ve vašem těle je to z ovoce, ne ten cukr, který najdete v jiném jídle. Konzumace cukru je pro tělo nebezpečná a vyústí v řadu budoucích zdravotních problémů.

Cukr významně ovlivňuje inzulin, který se chová jako na houpačce. Cukr se ukládá do tuku a zvyšuje produkcí stresového hormonu kortizol. Cukr ovlivňuje i imunní systém, kdy po konzumace je jeho činnost potlačena.

Dalším důvodem pro vzdaní se bílého zabijáka je negativní efekt na kardiovaskulární systém nebo samotný mozek. Vědci zjistili postupně, že nadměrná konzumace cukru způsobuje demenci, poškozuje paměť i schopnost učení či rozpoznavání, deprese či alergie. Negativně působí i na střevní buňky a může zapříčinit chronické infekce.

A proč tichý zabiják? Kdyby vám nestačili tyto důvody, pak věřte, že je ještě jeden nad nimi. Nazývá se metabolický syndrom, tedy efekt nezdravého životního stylu či přejídání. Výsledkem je stav, kdy se člověk cítí v pohodě, ale zevnitř zatím dochází k “podkopávání” zdraví a nakonec osoba závislá na cukru skončí s infarktem, mrtvicí či cukrovkou třeba i kolem čtyřicítky… Efekty metabolického syndromu nejdou vidět.

Samozřejmé je, že se podepíše i na váze – obezita není žádnou výjimkou.

Kolik cukru můžu?

Můžete, kolik chcete. V zájmu zdraví však nejlépe žádný. Cukr nemá pro stravování žádný význam pro tělo, je to jen takový bonus, který si tam začali lidé přidávat v posledních dvaceti letech. Dříve si lidé oslazovali život a mělo to ten význam, protože sladkost byla vzácnost, teď si spíše lidé užívají den bez cukru jako vzácnost. Cukr se stal bohužel běžnou součásti stravy i našich dnů.

Pozitivní zpráva na konec. Závislosti na cukru se lze zbavit. Postupně jej nebudete chtít už vůbec, budete plní energie a budete zase šťastní. Každý příběh má svůj šťastný konec. A káva lze pít bez cukru, stejně jako lze jíst jablko místo čokoládové tyčinky…

Leave a Comment: