• You are here:
  • Home »
  • Hubnutí »

Jak “zdravé” jídlo ničí vaši postavu – fitness a light potraviny

“Jsem na dietě. Dejte mi light kolu”. Fórek, který jste možná už slyšeli a možná to pro řadu lidí není fórek, ale věta, kterou říkají, když opravdu chtějí zhubnout. Ve jménu zdravé stravy a hubnutí se vrháme do regálů a necháme se ovlivňovat lákavými nápisy jako light, fit a zdravé. Jenže je to celé trošku jinak a ke zdraví to má celkem daleko.

Trošku mě předběhl se svým Peklem na talíři Roman Vaněk, který právě včera vydal svůj díl zaměřený na toto téma. Určitě se podívejte.

Hubnutí a celkově zdravé stravování je hodně o nastavení svého myšlení, přizpůsobení jídelníčku a celého životního stylu svému cíli nejlépe nastálo. Přechod na light a fit výrobky je většinou akt zoufalství a o touze mít rychle výsledky. A pak se zase rychle vrátit zpět na starou stravu. Bohužel tak to nikdy fungovat nebude a nemůže.

Tomuto myšlení, že přechod na bezkalorickou kolu či jogurtu bez gramu tuku je řešením pro štíhlou linii, pomáhá velmi televize s ženou v plavkách, jak jí jogurt a vysílá vzkaz světu: “Jezte tento jogurt a budete jako já…” Opět vás zklamu, není to o tom.

Pokud nechcete číst až do konce, věřte, že i s normální “tučnou a nefitness” stravou lze hubnout a žít opravdu zdravě. Označení fitness a 0% tuku je pouze marketingová past a skrývá často jiné záležitosti, které vašemu zdraví nepomohou.

Ve jménu zdraví vše

Skrýt svůj byznys za zdraví je super. Je to in a vejde se do toho opravdu hodně a nikomu to nemusí být divné. Je to na etiketě, že je to zdravé, tak tomu věřme. Ve jménu zdraví si tak firmy účtují často více peněz za své produkty, i když efekt není takový, jak slibují. Bohužel lidé jsou v oblasti výživy nevzdělaní (taky jsem byl) a tak neví příliš co je z etikety správně a co špatně. A je tam na obrázku jablko nebo je to z vloček, tak to musí být zdravé.

Cola light

Light kola možná nemá cukr, má méně kalorií, ale pro tělo je to svinstvo, které jej ničí. Umělá sladidla, která tvoří tu “chuť”, jako je aspartam jsou buditelé chutí a tak vám v boji s kily navíc nepomohou, právě naopak. Zvýšené riziko rakoviny užíváním aspartamu bylo několikrát potvrzeno různými studiemi. A pro příklad kyselina fosforečná vylučuje vápník z těla a oslabuje kosti. A hlavně tento nápoj příliš žízeň neuhasí.

Müsli tyčinky a müsli

Müsli tyčinky jsou vlajková loď zdraví. Vločky, oříšky, sušené ovoce jsou fajn a rozhodně jej jezte. Řešení müsli tyčinek je však celkem nešťastné. Zdravá svačinka (fitness tyčinky, slim müsli,…) obsahují bohužel příliš mnoho cukru i tuku, který jej z kategorie zdravé vyřazují. Mít třetinu váhy v tyčince cukr nezní až tak dobře (u ovocných bude číslo vyšší než u např. ořechových, ale nemělo by rozhodně být na třetině…).

TIP: Pokud chcete zdravou tyčinku, tak pořádně hledejte. Jsou k dostání, ale chce to trochu inspekce obalů, zahodit levné kusy v akcích, vynechat tyčinky s polevou a vsadit spíše na ořechové varianty, kde se dostanete s cukrem na nízkou hodnotu. U ořechových tyčinek se nebojte vysokého obsahu tuku, ořechy jsou takové.

A müsli obecně je kategorie, na kterou si dát pozor. Zapékané, čokoládové nejsou vhodné pro postavu, kterou si přejete. Jedině u ovocných müsli je povolený cukr u jiných by měl být na minimu, aby müsli mohlo být řazeno do zdravého jídla.

Zdravá snídaně se sušenkami

“Energie na celé dopoledne” Energie podle hodnot na obalu mají čtyři sušenky hodně, jenže to rozhodně není příklad dobré snídaně – nezasytí a navíc (opět) obsahují spoustu cukru. Zdravá snídaně či svačinka to rozhodně není. Nedejte na to, že to jsou cereálie a ty se rovnají zdraví. Rozhodně ne!

Polystyreny

Jsou zdravé, ale jen do jisté míry. Pufování – postup, kterým jsou chlebíčky vyráběny – zvyšuje potravině glykemický index a po konzumaci tohoto jídla budete mít rychleji hlad, protože glykemický index zvyšuje hladinu krevního cukru. A když si nemůžete upřít polystyrény, tak vybírejte ty bez polevy. Polevy jsou energeticky náročné a často nemají třeba s jogurtem příliš moc společného.

A co dále? A co jíst pro zdraví?

Určitě najdete podobných jídel více. Třeba v Pekle zmiňovaný rybí salát s jogurtem, jogurty samotné či další zdravé rychlovky do kapsy nebudou ve jménu zdraví. Pro zdraví je třeba obětovat čas přípravou vlastního jídla.

Návod pro cestu zdraví mám jednoduchý a uvádím jej poměrně často. Kupujte potraviny, co nejméně zpracované, čerstvé a v co nejbližším stavu od jeho pořízení. Každý proces zpracování odírá surovinu o důležité látky pro tělo a přidává to špatné (cukr, tuk, sladidla). A často stačí jen číst etikety, ty skrývají velké tajemství.

Takže nakupujte podle seznamu a budete zdravější, budete i hubnout a budete mít i energii. Budete jíst pravé jídlo. Bohužel však bez etikety fitness, light či štíhlá linie… a nebude to tak cool jako jogurt z reklamy.

Leave a Comment: