Jak léčit bolest zad

Bolest zad je velmi nepříjemná a často tak velká, že vám zabraňuje dělat cokoliv. Bolesti zad trpí podle statistik až 80% lidí, naštěstí je také jedna z bolestí, které lze celkem snadno léčit.

Velká část problémů se zády vychází z našeho špatného postoje či sedu. Není dobré sedět vsunutý do křesla nebo se hrbit při chůzi. Další významnou příčinou je třeba práce jako odklízení sněhu nebo jiné činnosti s ohnutými zády. Další může být namáhání zad špatným směrem. Důvodem, proč záda bolí, jsou svaly, které se uzamknout k sobě a to je pak bolestivé.

Tyto tipy vám vyléčí s velkou pravděpodobnosti problémy se zády, pokud ne navštivte doktora.

Správný postoj

Jste hrdý muž či sebevědomá žena, proč se hrbit a sklánět při chůzi? Narovnejte záda, roztáhněte ramena a běžte takto. Nehrbte se, nenaklánějte se.

Při sezení zkuste napodobit polohu jako při dřepu a zasedněte tak.

Cvičte záda

Ano, to neuvěřitelně pomáhá. Pokud cítíte, že je bolest a problém velký a trvá dlouho, začněte cviky s vlastním tělem – lehněte si na zem a zvedejte pokrčená kolena až k hrudníku. Můžete to dělat s jednou nohou, poté vydržet s míčem mezi kolenama. Nebo si lehněte na břicho a zvedejte nohy a ruce.

Protahujte si záda a podobnými cviky proti zemi je nejlepší začít. Pak přejděte na velké cviky(mrtvý tah, na stroji,..), pokud chcete pokračovat v nějakém tréninkovém programu.

Cvičení zad je nutností, pokud děláte i sklapovačky či jinak cvičíte břicho. Pokud zanedbáte záda, brzo na to doplatíte bolestmi…

Studeno-teplé šoky

Chlad má na tělo neuvěřitelně pozitivní účinky (viz. sprchování). Bude to sice nepříjemné, ale položte si na záda studený obklad nebo ledový obklad (5 minut s, 5 bez). To zrychlí tok krve a ten znamená uzdravování unavených a bolavých svalů. Další den to udělejte s nahřátým ručníkem, který uvolní zbytek.

Stoupněte si, lehněte si

Pokud se dva dny nehýbete, vaše svaly jsou slabší a snadněji zranitelné. Pokud dlouho sedíte či ležíte, postavte se.

A lehnutí někdy pomáhá také, například po náročné práci se dřevem nebo po sklízení sněhu.

Zkuste jógu

50% zlepšení jejich stavu zaznamenali účastníci studie, kteří se jednou týdně věnovali józe. Jóga uvolní svaly, ale i napětí z celého těla, určitě ji vyzkoušejte.

Zhubněte

Velkou příčinu pro bolest zad hledejte i ve váze. Máte-li kila navíc, projeví se to i na zádech, která jsou více namáhána při ohýbání, ale i při běžném chození. Zkuste se zbavit pár kil. Není to až tak těžké.

Kterou z uvedených metod aplikujete při bolesti zad?

Leave a Comment: