“To nejím, to mě nechutná a to mě nebaví… Poradíte?”

Někdy jsou dotazy do poradny celkem obtížně zodpověditelné. Jsou doprovázené dlouhým textem, ve kterém vás osoba na druhé straně žádá o pomoc, jenže…

Přemýšlíte, zda-li je dotaz myšlen vážně a pomoci nebo změnit se nějak chce.

…Mám problémy s koleny tak necvičím. A také mne vůbec nebaví běh, uběhnu kousek a končím se silami….

…Maso nejím, nechutná mi. Jím jen řízek. Se zeleninou mám taky problém – tam jím jen okurky a mrkev. Nemám ráda zeleninu….

Co teď?

Jaké jsou vaše priority? Co skutečně chcete?

Nejprve bych poradil takovému člověku se zastavit v povídání a zapřemýšlet, co je vlastně ochoten udělat pro změnu. Pokud ve finále vyjde, že nic, pak mu nepomůže ani nejdražší rada na světě a ani kdyby to poradil Arnold nebo u žen třeba Jillian. Těžko někdo poradí, když jej v každém směru, do kterého se lze vydat, zastavíte, že “to nejde, to nebaví, to nechutná”.

Je třeba si říct: “Fajn. Dám zelenině druhou šanci a třeba si ji oblíbím. Najdu si nějaké cvičení, které není až tak na kolena a vím, že nikdo při prvním běhu neuběhl maratón (každý uběhne kousek a končí…)”. Po takové myšlence jste na dobré cestě se změnit a v takovou chvíli vám půjde lépe poradit a možná tu radu ani už nebude potřebovat, protože sami zjistíte vše potřebné.

Takže nehledejte výmluvy, přestaňte se litovat, že vám něco nechutná nebo nejde. Každý začínal běhat třeba pět minut a po roce zvládne hodinu. Prostě zkuste to a nestavějte si bariéry ještě než to zkusíte.

Leave a Comment:

4 comments
Karel B. says 14.2.2015

Vždycky se najdou lidé, kteří budou více remcat, než aby se sebou začli něco dělat. Těmto stvořením bohužel nepomůže nikdo a z osobní zkušenosti vím, že je lepší dávat od nich ruce pryč. Protože když se jim člověk snaží něco vysvětlit, tak to nakonec otočí proti vám a ještě vás začnou všude pomlouvat.

Každý si musí uvědomit, že to dělá jen pro sebe. Pokud sám nechce věci měnit, tak nemá smysl, aby se o to pokoušel, natož aby chtěl od někoho pomoct.

Reply
Milan says 29.3.2015

Lidé by se občas opravdu měli zamyslet nad tím co chtějí a dříve než začnou nad vším ohrnovat nos by si měli vážit toho, že jim vůbec někdo radu dal..

Reply
Azis981 says 17.7.2015

Nechci být za chytráka, ale myslím, že v nadpisu má být “…to mně nechutná, to mě nebaví”.

Reply
    Michal says 20.7.2015

    Je to možné. Omlouvám se za chybu

    Reply
Add Your Reply

Detailní stravovací plán, který vás za tři týdny, krok za krokem...Hubnoucí jídelníček na 21 dní