• You are here:
  • Home »
  • Motivace »

“To nejím, to mě nechutná a to mě nebaví… Poradíte?”

Někdy jsou dotazy do poradny celkem obtížně zodpověditelné. Jsou doprovázené dlouhým textem, ve kterém vás osoba na druhé straně žádá o pomoc, jenže…

Přemýšlíte, zda-li je dotaz myšlen vážně a pomoci nebo změnit se nějak chce.

…Mám problémy s koleny tak necvičím. A také mne vůbec nebaví běh, uběhnu kousek a končím se silami….

…Maso nejím, nechutná mi. Jím jen řízek. Se zeleninou mám taky problém – tam jím jen okurky a mrkev. Nemám ráda zeleninu….

Co teď?

Jaké jsou vaše priority? Co skutečně chcete?

Nejprve bych poradil takovému člověku se zastavit v povídání a zapřemýšlet, co je vlastně ochoten udělat pro změnu. Pokud ve finále vyjde, že nic, pak mu nepomůže ani nejdražší rada na světě a ani kdyby to poradil Arnold nebo u žen třeba Jillian. Těžko někdo poradí, když jej v každém směru, do kterého se lze vydat, zastavíte, že “to nejde, to nebaví, to nechutná”.

Je třeba si říct: “Fajn. Dám zelenině druhou šanci a třeba si ji oblíbím. Najdu si nějaké cvičení, které není až tak na kolena a vím, že nikdo při prvním běhu neuběhl maratón (každý uběhne kousek a končí…)”. Po takové myšlence jste na dobré cestě se změnit a v takovou chvíli vám půjde lépe poradit a možná tu radu ani už nebude potřebovat, protože sami zjistíte vše potřebné.

Takže nehledejte výmluvy, přestaňte se litovat, že vám něco nechutná nebo nejde. Každý začínal běhat třeba pět minut a po roce zvládne hodinu. Prostě zkuste to a nestavějte si bariéry ještě než to zkusíte.

Leave a Comment:

4 comments
Karel B. says 14.2.2015

Vždycky se najdou lidé, kteří budou více remcat, než aby se sebou začli něco dělat. Těmto stvořením bohužel nepomůže nikdo a z osobní zkušenosti vím, že je lepší dávat od nich ruce pryč. Protože když se jim člověk snaží něco vysvětlit, tak to nakonec otočí proti vám a ještě vás začnou všude pomlouvat.

Každý si musí uvědomit, že to dělá jen pro sebe. Pokud sám nechce věci měnit, tak nemá smysl, aby se o to pokoušel, natož aby chtěl od někoho pomoct.

Reply
Milan says 29.3.2015

Lidé by se občas opravdu měli zamyslet nad tím co chtějí a dříve než začnou nad vším ohrnovat nos by si měli vážit toho, že jim vůbec někdo radu dal..

Reply
Azis981 says 17.7.2015

Nechci být za chytráka, ale myslím, že v nadpisu má být “…to mně nechutná, to mě nebaví”.

Reply
    Michal says 20.7.2015

    Je to možné. Omlouvám se za chybu

    Reply
Add Your Reply