• You are here:
  • Home »
  • Hubnutí »
Recenze e-booku Jak pálit a neukládat

Jak pálit a neukládat tuky – recenze e-booku jak jednoduše spalovat tuky a nepřibírat

Jsou věci, které je dobré následovat, protože mají smysl. Takto by se dala shrnout kniha Jak pálit a neukládat tuky od Petra Nováka, která se mi dostala před časem do ruky. Měli byste si ji odstarat také?

More...

Petr píše blog fitplan.cz a pořádá stejnojmenné kurzy jako je název jeho e-booku. Kurzy jsou velmi úspěšné s pozitivní zpětnou vazbou, ale i pozitivními výsledky účastníků, kteří si rady vzali k srdci. Rozhodl se zpřístupnit rady, které předává i šiřší veřejnosti, která se nemůže dostavit na kurz.

Radami z knihy se sám řídí, takže praktituje to, co sám doporučuje.

Jak je to s tělem a proč?

E-book je psán velmi čtivě a stylem jakoby vám to autor vyprávěl osobně, což je rozhodně v pohodě a nepůsobí to strojově, ale velmi přirozeně. Dozvíte se především odpovědi na otázky proč, což je mnohem podstatnější než znát odpověď na otázky jak.

V celé knize se dozvíte samozřejmě i na otázky jak, takže nebudete ochuzeni ani o tuto část vaši zvědavosti. Můžete dostat seznam surovin, ze kterých si sestavit jídlo, ale nebudete vědět, proč zrovna tyto jsou v pohodě a ty co tam nejsou, jsou špatné. Můžete dostat plán od výživového poradce, ale už vám neřekne proč, protože to často ani sami poradci neví.

Když se pročtete celou hlavní knihou Jak pálit a neukládat tuky, tak se vaše vědomosti o zdraví a stravě rozšíří o další vrstvu, která vám možná zatím chyběla. Zjistíte proč, ale také se dozvíte spoustu věcí o hormonech, které jsem osobně příliš nebral v potaz ve svém životě. (Ale možná to je ve finále jedno, ale o tom níže) Kromě kortizolu, testosteronu a okrajově pár dalších jsem toho příliš nevěděl.

Začněte s málem a třeba hned

Kniha je rozdělena na několik části v poměru v jakém působí složky na hubnutí - začíná se stresem, největší část je věnována jak jinak stravě a je to zakončeno pohybem a cvičením. Mezitím je to prokládáno zajiímavým povídáním o zmíněných hormonech.

Petr vás hned od začátku čtení tlačí ke zdi. Po pár stránkách narazíte na nelehký úkol - musíte jít cvičit hned! Chce dokázat, že věci nejsou tak složité, jak se musí zdát. A 10 minutové cvičení vám zabere 10-15 minut i s lehkou sprchou po něm. Nelehký start, ale dává smysl pro naskočení na stejnou vlnu s autorem. Prostě pokud něco chcete změnit, udělejte to hned. A bude vám dobře.

"..kdyby by byl cukr objeven až nyní, neprojde schválením jako potraviny. Jeho užívání by bylo zakázáno!"

Další "provokace" vás budou čekat v průběhu knihy. Některé myšlenky jsou těžko přijatelné pokud nic o stravě, o které je ta kniha (minimum sacharidů, hodně bílkovin a tuků), a budete si myslet, že autor je blázen. Sám mám s takovou stravou zkušenosti, takže pro mě to bylo celkem snadno stravitelné. Všechny myšlenky jsou velmi dobře vysvětleny a podložené i studiemi.

Ukázka z knihy Jak pálit a neukládat tuky

Ukázka z knihy Jak pálit a neukládat tuky

Strava je základ

O stravě se toho napsalo hodně, i já tady na blogu se jí věnuji podstatně více. Petr popisuje jako ideální stravu tu, která je:

  • bohatá na bílkoviny a tuky
  • obsahuje zeleninu
  • vylučuje pečivo, brambory, cukr, rýži, mouku a další těžké sacharidy
  • nenípostavena na slazených nápojích, pivu ani zpracovaných potravinách
  • nepočítá s příjmem žádného fast food
  • ovoce se může ale jen zřídka

Tedy na základech, které se snažím doporučovat i já. Celkově názory na stravu mám s Petrem podobné.

Jedna z účastnic kurzu pracuje jako sestřička a při odběru krve si pro svůj přehled zaškrtává u pacientu i kolonku na zjištění alergie na lepek. Z jejího zjištění byl téměř každý na lepek alergický aniž by si to nějak uvědomoval.

Ukázka z knihy Jak pálit a neukládat tuky

Ukázka z knihy Jak pálit a neukládat tuky

Pro koho kniha není

Pro toho, kdo se nechce smířit s tím, že masmédia, věhlasní výživový poradci (i ti, kteří jsou v TV) a vlády zemí jsou lháři a že jejich stravovací pyramidy a podobná doporučení jsou akorát cesta k cukrovce a závislosti na lécích. A nevěří, že alternativní cesta může fungovat i lépe.

Pro toho, kdo si nic nevzal z žádného článku na tomto blogu, pak mu nepomůže ani tato kniha a je zbytečné do ní investovat čas i peníze. A nebo možná právě mu ta investice pomůže, že by to pro něj mohlo mít motivační účinek.

Co se mi nelíbilo na knize?

Aby to nebylo všechno tak pozitivní, tak e-book byl dobře doplněn kresbami a náčrtky, ale zbytek grafických věcí byl až moc přepálen. Neustále se měnící pozadí, šířky textů, text občas ve sloupečcích, občas v jednom. Rušilo mě to v ještě plynulejším čtení.

Vydání, které jsem měl, obsahovalo občas i nějakou pravopisnou chybu, ale i velmi částé překlepy, které rozhodily při čtení.

Kdyby byl text jednou barvou s jedním pozadím a jen úvodní stránky kapitol odlišeny, bylo by to v pořádku. (Tyto výtky však již mohou být upraveny, pokud máte třeba jiné vydání než já).

Občas tam bylo příliš mnoho opakováno jednoho (napříč kapitolama).

Shrnutí knihy do pár řádku

Jak pálit a neukládat tuky je založena na principu nejíst, co bylo vyrobené v továrně a má barevný obal a je na to reklama v televizi. A vynech taky fast food, sacharidové pecky a cukr. Stravuj se bílkovinovou stravou bohaté i na tuky a nezapomeň na zeleninu. Pokud chceš cvičit, tak to dělej intervalově.

Tyto tři věty jsou výcuc obecně principů spalování tuků a hubnutí, ale i z e-booku, ale úplně stejně z tohoto blogu. Proto nemusí být neznalost z hlediska hormonů až tak podstatná, když budete plnit základy, tak funkci hormonů budete mít v pohodě a nepotřebujete o nich nic vědět.

Je jen na vás, zda-li najde Petrova kniha místo ve vaši čtečce, já ji doporučuji si ji přečíst pro obecný přehled.

Kniha se mi až na výtky spíše grafického charakteru po obsahové stránce líbila a doporučím ji klidně i pro vás a vaše zdokonalení se v problému spalování tuku a hubnutí, dostanete zajímavé podněty na přemýšlení i pro vaši stravu, ale i život.

Michal Kurečka

Jak pálit a neukládat tuky

Zjistěte, jak pálit a neukládat tuky na 280 stránkách e-booku, který vám změní způsob, jakým se díváte na stravu a jídlo. Zapomeňte na vše, co jste doposud z magazínů a úst výživových poradců slyšeli.

Nezapomeňte se podívat na hodnotné bonusy, které vám ulehčí život.​


TIP: Určitě si vyberte verzi s bonusy, za příplatek to stojí, dostanete velmi povedenou kuchařku, která vám zpříjemní skok do nového světa. A cvičit můžete podle cvičebního plánu, který si můžete i vytisknout.

Leave a Comment: