Pauzy mezi sériemi. Jak dlouhé mají být?

Odpočinek je důležitý nejen po tréninku, ale je třeba se jim zabývat i při tréninku. Délku pauzy zjistíte především podle vašeho cíle, který musíte znát. Tak kolik vteřin mám oddych?

Délka pauzy mezi sériemi se doporučuje kolem minuty, ale může dosáhnout klidně i na dvojnásobek nebo zkrátit o polovinu. Vše je dáno vaším plánem a cílem, na který míříte.

Jedu na hmotu / sílu

Pokud jste ve fázi náběru svalové hmoty, měli byste odpočívat určitě více než minutu. Záleží na intenzitě vašich výkonů, pokud jedete menší intezitu, stačí vám do dvou minut, pokud je intenzita vyšší dejte si více než dvě minuty.

Jedete-li program na rozvoj síly, umožněte tělu klidně až pětiminutovou pauzu mezi sety, ale to je třeba až při opravdu náročných výkonech. Tak velké pauzy nejsou vhodné při pouhém nabírání hmoty, protože ztratíte tempo a chladnete. Zatímco u velkých vah, je třeba si odpočinout i psychicky a připravit se. I to je důvod proč vzpěrači neabsolvují pokusy hned za sebou.

Chci zhubnout / získat fyzičku

Pro tento cíl je vyhrazeno mít pauzu v desítkách sekund, od 20 do 60 vteřin. Krátká pauza zaručí, že tělo bude pořád v záběru a váš metabolismus pálí tuky či fyzická náročnost zlepšuje vaši kondici.

Pro tento cíl je dobré v rámci série opakovat vícekrát než je obvyklých 8-12, ale jít klidně na 25 opakování. Vše se sníženou váhou.

Jak trávit pauzy?

Protáhněte cvičenou partii, napijte se vody, připravte se psychicky na další sérii a běžte do toho. Minuta ubíhá rychle a není čas na debaty. Pokud už jedete plán na rozvoj síly, projděte se po posilovně, ale soustřeďte se jen na sebe, ani pětiminutová pauza není důvod pro mítink s kolegy a vyrušování ostatních.

Jak dlouhé pauzy si vybíráte vy?

Leave a Comment: