Máme to v genech?

Máme nadváhu v genech? A co když je to jen výmluva?

Geny jsou velmi citlivé téma. Na kolik je genová predispozice reálná co se týče toho, jak vypadáme? A jak moc ovlivňují naši váhu?

Nechci se pouštět příliš hluboko a široce do tématu. Nejsem na to příliš odborník, ale zkusím přispět svou trochou do mlýna. Geny mohou mít významný vliv na to, zda-li třeba má někdo vrozenou vadu nebo trpí nemoci či alergii od narození (třeba nesnášenlivost lepku nebo zrakové problémy). Tam jsou geny reálné a svou roli hrají významně a ovlivňují kvalitu života.

“Mám to v genech. Budu tlustá/ý…”

Je to jedna z takových výmluv/omluv, které vám lidé uvěří (zvláště znají-li vaše rodiče, prarodiče). Jsou na úrovni dalších omluv/výmluv jako nemám čas, nemám peníze, nevím jak…

Kdybych věřil, že to je o genech, pak by se mi nikdy nepodařilo ztratit svou váhu během půl roku a celkem si ji držet. Kdybych postupoval podle genů, měl bych mít třeba méně nebo více nadváhu (jako jsem měl).

Zatímco jsem se pár let na to vymlouval a lidé okolo to tak nějak brali za to, že je to v genech, jedno jaro jsem se rozhodl bojovat proti genům.

Lenost skrytá v genech a za geny

V genech máme to, že jsme na někoho podobní, nějaké alergie, možná povahu a tak dále. V genech už ale až tak nebude to, že máme jíst špatné jídlo, které nás dělá nemocnými, pít sladké limonády a ležet před televizí. Možná lehce vliv na váhu může mít, ale lze to překonat větší píli a důslednosti.

Tohle chování je spíše o zvyku a tomu, jak jsme byli vychovávaní, co jsme jedli v mládí, jaký jste měli vztah k pohybové aktivitě atd.

Nezaměňujme proto návyk a geny.

Nikdy není předurčen být tlustý, protože to má v genech. Každý může sáhnout na svůj jídelníček, koupit si kolo a jezdit a třikrát týdně si zacvičit v pokoji. Každý také může pít kolu, jíst hranolky se smaženým sýrem a sledovat sport v TV. Je to o vás, ne o předcích a genech

Těším se na vaše reakce 🙂

Leave a Comment:

6 comments
Monika says 6.11.2014

A co třeba lidé hubení od malicka? Mam stihle rodice i sestry a sama mám ve svých 23 letech sotva 50kg. Snist mužů od jakziva cokoli, tucne, netucne ale nepriberu ani deko navic. Jde mi to prostě s věkem pomalu nahoru. V tomhle geny roli nehrají?

Reply
    Jana Tomanová says 7.11.2014

    Něco máme v genech, někdo má širší boky, je vysoký nebo je prostě jiné postavy a s tím se nic nedá dělat, tak jsme se narodili s tímto předpokladem.
    Ze štíhlosti se jde projíst mám v okolí pár dobrých příkladů.

    Reply
Radmila Butorová says 6.11.2014

Ahoj,
Dobře napsané,lenost,pohodlnost a nadbytek zabíjí.
Každý, pokud chce může na sobě zapracovat a výrazně ovlivnit negativa,pokud ne zcela odtranit,tak výrazně korigovat :-)Jen musí sám chtít.Vše ostatní jsou jen výmluvy a lenost:-(

Reply
    Jana Tomanová says 7.11.2014

    Díky tak nějak jsem to myslel 😉

    Reply
Veronika says 7.11.2014

No, asi takhle. Geny určitě mají na postavu vliv. Já jsem smířená s tím, že prostě vždycky budu mít trochu větší zadek a nejspíš nikdy nebudu mít úplně megaštíhlá stehna. Taky geny a nějaké predispozice můžou za to, že někdo má predispozice přibírat rychleji nebo hubnout rychleji, ale naprosto souhlasím s tím, že nikdo nemá v genech být tlustý. I lidé co jsou nemocní to většinou notně přiživují sami a nevěřím tomu, že člověk, co je nemocný, ale sportuje a stravuje se zdravě bude mít 150 kg. Takže asi tak 🙂 a já třeba proti svým genům taky bojuji. Ačkoli moje mamka a babička mají s prominutím prdel jak štýrskej valach, chci dokázat sobě i okolí, že ačkoli mám takovej zadek taky, tak může vypadat skvěle, když se sádlo přetvoří na svaly a naopak můj zadek bude vypadat daleko líp, než zadek jakýkoli nevysportovaný modelky 🙂 (mimochodem budu ráda za návštěvu blogu, kde svojí cestu tak nějak s odbočkama popisuju:))

Reply
    Jana Tomanová says 7.11.2014

    Díky za reakci a jsem rád, že potvrzuješ, že to je o tom chtít a nevymlouvat se na geny. Blog zkusím občas navštívit 🙂

    Reply
Add Your Reply