Jak začít cvičit

Jak začít cvičit, když nevím, co mám dělat

Začátky jsou těžké a často musíme studovat více než za běhu. U cvičení to je podobné. Jak vlastně začít cvičit, když nevíte, co dělat?

More...

Snažím se na blogu psát, co nejvíce prakticky a aby si z článku vzal něco každý – začátečník i ten, co už má začátky za sebou. Přistál mi do mailu dotaz, jak začít cvičit, když neví vůbec, co má dělat. Téma dalšího článku je na světě.

Stanovte si jasný cíl

Nejdůležitější věc podle mě je vědět, kam jdu. Cvičím z důvodu, že chci zhubnout, že chci zrychlit svůj sprint nebo zlepšit fyzickou kondici či objem svalové hmoty? Každý je nějak protichůdný tomu druhému a tak, je dobré mít jasno při každém startu (při úplně prvním tréninku v životě, i po úpravě rutiny), kam jdeme. Každý týden měnit svůj cíl (skákat z cíle být maratonec, na být sprinter) není přínosné ničemu a nedojdete vůbec nikam.

Nejčastější cíl bude zřejmě zhubnout a zpevnit svou postavu. To znamená kratší pauzy během cvičení a třeba více opakování. Jiný cíl bude mít jiné úpravy – sprint se vám zlepší pravidelným sprintem nebo třeba těžkými tréninky na nohy v posilovně.

Najděte si svého mentora

Tento krok funguje úplně v každém odvětví. Najděte si někoho, kdo byl již ve vaší kůži předtím a teď je na vaši vysněné cílové rovince. Promluvte s ním a zeptejte se jej, co dělal a jak to dělal. Vezměte si z toho něco a aplikujte na sebe.

Pro cvičení existuje spousta programů, které jsou vytvořeny na míru k danému cíli. Například populární Jillian Michaels se zaměřuje na cvičení s vlastní váhou a s tímto programem už řada žen (a zřejmě i mužů) oslavila úspěch. I to je cesta, jak začít, kdy nevíte coby. Pro mužskou část populace (stydí-li se říct, že cvičí podle Jillian) opět najdete spoustu zajímavých programů na internetu. Hodně toho zjistíte i zeptáním se borců v posilovně. Nebo je pozorujte, co dělají a třeba něco pochytíte.

První úroveň programu Jillian Michaels

Pro účely začátečníků jsem sepsal již dříve článek Tréninkový program do posilovny pro začátečníky a může pomoci i tento Jak změnit svou postavu v pubertě

Zjistěte základ a jděte do akce

Je tu to hlavní. Čas to vzdát… Zeptejte se pěti lidí v oboru fitness a každý vám řekne něco jiného. Zmatení nevíte, co dělat a tak se na to vykašlete, protože jste se ztratili. Tento obor je svým způsobem zrádný (každý má jinou radu, komu věřit?), ale jiným způsobem skvělý (každá z těch rad bude s 90% fungovat). Jediné, co potřebujete ve skutečnosti pro váš začátek, je jít do posilovny nebo vyjít ven a ZAČÍT. Pak to začne nějak fungovat.

Stačí málo k tomu, aby to fungovalo – začněte klidně dělat jen kliky, dřepy, sedy-lehy(nebo jiný cvik na břicho) a věřte, že i to bude stačit pro nějakou změnu. Stejně tak dobře bude fungovat i rada, že máte jít do posilovny a každý trénink dělat tlaky s činkou, stahování kladky před a za hlavou, mrtvý tah, veslování, dřepy, výskoky,… A bude fungovat i to, že se máte vykašlat na posilovnu a jít do parku cvičit na průlezkách, přitahovat se nebo dělat jiné cviky.

Budete zmatení ze všech rad okolo, ale hlavně jděte do akce i za cenu ztrapnění se nebo toho, že zítra vás bude něco bolet z důvodu špatné techniky.

Návyk před motivací

Budu se opakovat, ale raději si utvořte z vašeho nového koníčku návyk, který budete dělat nejprve třeba jednou týdně a pak skončíte třeba u čtyřech trénincích za týden než začít se čtyřmi a skončit s nulou.

Tvořte si v sobě návyk, ten vás bude držet mnohem déle než nějaká forma motivace.

Určitě rovněž nechoďte brutální tréninky, po kterých budete rovnou zvracet (to vás bude čekat později, až si navyknete a zjistíte, jak to chodí). Ze začátku se musíte do cvičení zamilovat a ne si to hned znepříjemnit.

A také nevynechávejte tréninky, nevyplací se to. Udělejte si to jako neodkladný bod a vždy tam dojděte. To je návyk a také vaše schůzka s vaším tělem. Je to mnohem důležitější než sledování seriálů nebo sjížděním timeline na Facebooku…

Vraťte se do školních let a studujte

Samozřejmě je dobré i studovat všechny věci okolo. Když začínám s něčím novým v mém životě, snažím se okolo toho zjistit, co nejvíce – co jíst, jak cvičit, jaké jsou cviky (alternativy), pro blogování třeba – jaký systém použít, jak často psát, jak být vidět,…, pro podnikání jsou také další vzory, jak studovat. Není to určitě na škodu číst a zjišťovat si, co nejvíce. Pak  je jen třeba rozpoznat, která informace je relevantní a která nikoliv. A stejně tak se nezahltit informacemi. A naopak ty informace nějak využít…

Akce!

Vyberte si první cviky a udělejte je. To je váš nutný krok. Osobně se řídím postupem – vyzkouším (nová rutina), zhodnotím (lehké/těžké), upravím (série navíc, menší váha) a opakuji. Vím, že mě bude něco bolet a s tím do toho jdu. Postupem času si tu bolest zamilujete, protože budete vědět, že to funguje. A když to funguje, je vždy lepší než když to nefunguje, nebo ne?

Pokud jsem do teď v článku nezodpověděl otázku, pak si vzpomeňte na školku či základku a tělocvik. Dělali jste tam ten nejjednodušší základ posilování – kliky, dřepy, žabáci, sklapovačky, panáci, plížení se po zemi, kačenky,… Zavzpomínejte a začněte třeba právě u toho. To určitě znáte.

Tak vyrazte do akce!

Leave a Comment: