Jak dlouhý trénink je ten správný?

Dalším z častých dotazů začátečníků je jak dlouhé mají být tréninky. Pojďme si tento dotaz trošku rozebrat a jít trošku do hloubky tohoto “problému”.

Jak začít a nezbláznit se z toho

Určitě je třeba si nastavit své tréninky v počátku svého snažení na čas mezi 30 až 50 minutami, což je doba, za kterou stihnete udělat celkem hodně a pro počáteční nárůst síly, svalů i návyku to stačí.

Ze začátku bych určitě nešel do delších tréninků. Sval ještě není až tak zvyklý a “druhé dny” po tréninku by mohly být ještě větším hororem než při tréninku kolem tři čtvrtě hodiny.

Na začátek tak začněte s tréninkem mezi 30- 50 minutami, do toho času vměstnáte protažení před a po výkonu i samotný trénink, ať už nějaký full-body nebo partiový trénink.

Mám prodloužit trénink postupně?

Není to vždy nutné. Záleží na vašich cílech. Věřte, že za hodinu se dokážete zřídit tak, že nebudete moci druhý den chodit nebo hýbat rukama, pokud se zaměříme na tyto partie.
Někde jsem viděl citát ve smyslu: Nemusím tam být hodiny a dělat nesmysly, mě stačí 45 minut a jsem hotový. Skrývá se za tím pouze pravda a člověk s půlhodinovým tréninkem může být nakonec daleko lepší než ten s dvouhodinovým.

Ne každý je Arnold

Arnold Schwarzenegger je modla, ale ne každý může dělat to, co on. Jeho dvoufázové tréninky po dvou až tři hodinách nejsou pro každého. Určitě se do takové délky a programu Arnolda nepouštějte. pokud nemáte správné posilovací návyky, základní svalovou hmotu a celkově jste sotva začali cvičit. A nevíte nic o stravě, regeneraci a celkově nic o vlastním těle.

Nevěřím, že běžný smrtelník potřebuje takovou dávku nebo že by usiloval o titul Mr. Olympia jako Arnold.

Mějte Arnolda za vzor, ale nepraktikujte jeho tréninkový program, který vám spíše uškodí.

A co rychlovky v podobě tabaty?

Tabata je zajímavá forma cvičení, ale jeho vlastnosti se hodí spíše do kategorie kardio než nárůst svalové hmoty. Tabatou určitě sundáte tuk, získáte výbušnost nebo lepší fyzičku, ale ne objem.

Tabata je fajn způsob cvičení, ale dělejte to jen pokud máte cíl, který vyhovuje tomuto stylu tréninku.

Jaká délka je ta správná?

Obecně přijímaná délka posilovacího tréninku kolem 45 minut je podle mě ideální a za ten čas jde udělat dost cviků, opakování a procvičit vaše partie. Ale není nutné se tímto řídit a můžete zkusit, co vydržíte.

Říká se, že tělo reaguje na trénink nějakých 50 minut a pak už to může mít i lehce negativní efekt. I z toho důvodu není rozumné jít delší tréninky.

Jak dlouhý je váš trénink? Zkoušeli jste tabatu nebo dvoufázový trénink?

Leave a Comment: