Pro tvoření jídelníčku a pochopení podstaty jídla je třeba se seznámit úplně se základy jídla. Postupně se zaměříme na sacharidy, bílkoviny, cukry či tuky. V tomto článku to budou sacharidy.
Sacharidy jsou pro naše tělo podstatný zdroj energie a jejich nedostatek může způsobit i těžké následky. Přesto je lze brát částečně jako nepřítele, protože jsou to právě sacharidy, které nám způsobují ty nevzhledné přívěsky na těle v podobě břicha, které nechceme nebo silných nohou…
Chápejte sacharidy jako něco, co být musí, ale je kolem toho pár pravidel, pokud chcete mít dobrou figuru i třeba bez cvičení.
Obsah
Sacharidy jsou ve své podstatě cukry a o těch určitě víte, že jsou zdrojem energie. Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro člověka. Dělit je můžeme na dvě významné skupiny, které jsou pro jídelníček podstatné – jednoduché a komplexní sacharidy.
Jednoduché jsou ty, které nám dodají energii okamžitě, bohužel jsou však ty nebezpečnější pro naši postavu.
Komplexní jsou ty, které tělo zásobují po delší dobu a tyto bychom měli vždy preferovat.
Pokud jste někdy byli na dně fyzicky, třeba při závodě nebo i cyklovýletu, vždycky jste si pomohli v situaci “na dně” cukrem v jakékoliv podobě – klidně normální cukr, extrémně slazené pití, sladkost nebo nějakým gelem, který je pro to určen.
Všechny tyto zdroje jsou skupina jednoduchých sacharidů. Jejich účinek nastane téměř okamžitě.
Takováto pomoc v podobě sacharidů vám může hodně pomoci. Nedostatek sacharidů se může podepsat hodně na psychickém stavu. I proto jsou tabulky čokolád známy jako léčitelky nervů… Ale do těchto krajních hodnot se můžete dostat spíše v nějakých extrémních podmínkách, kde si saháte na pomyslné dno. Při běžné stravě či pohybu asi ne.
Už jsem to nakousl na začátku, za tuk na těle viňte sacharidy nebo sebe. Nemůže za to tuk v potravinách, ale ty sacharidy, které se nespotřebují. Nadbytek se ukládá na horší časy = do tuku.
Doporučuje se držet se kaloricky na 50-60% ze sacharidů. V obdobích, kdy tělo přibírá to je i 80%, což už je pro tělo extrémní zátěž.
Dávkujte sacharidy nejlépe ráno a s přibližujícím se večerem je snižujte. Poslední jídlo mějte jen bílkoviny se zeleninou. To je jen takový tip, který funguje dobře.
Chcete-li se zbavit váhy, největším nepřítelem bude asi opravdu nadbytek sacharidů. Snižte jej razantně a uvidíte rozdíl.
Sacharidy jsou pro fitness celkem nutné. Existují různé přípravky, které jsou speciálně určené pro výkon či nakopnutí – jedná se většinou o kombinaci cukrů.
Cukry hrají roli při jídlech před a po tréninku. V obou by měly být zastoupeny, protože pomáhají v regeneraci a v oddálení hlaďáku = mizení svalů.
Sacharidy jsou to, co mě drží od cíle, ale vím, že je musím nějak do jídelníčku aplikovat, protože potřebuji jejich energii pro trénink. Snažím se držet se formule 5/6 z komplexních (u mně pravých) sacharidů, zbytek z jednoduchých.
Když rýži snažím se jít po té úplně nejméně upravené. Když pečivo, tak celozrnné. Komplexní (dlouhotrvající) sacharidy beru tedy z rýže, ovesných vloček/kaše, celozrnné pečivo či jiné věci (pizza) a luštěniny.
Určitě znáte pojem “prázdné kalorie”. Ty pocházejí právě tady z těchto sacharidů – cukr, slazené nápoje, sladkosti, pivo, med i ovoce. Ale i třeba mléko.
Tyto jsou určeny pro případ nouze a jediné ovoce a med řadím do svého repertoáru. Ovoce je fajn zdroj energie a určitě se bez něj neobejdu. Neřadil bych ho ani tak do té skupiny škodlivých sacharidů, protože má řadu benefitů, pro které je dobré jej jíst.
Jinak berte tuto škatulku jako tu zakázanou, pokud chcete být relativně zdraví a zbytečně nepřibírat. Ovoce a med ano, zbytek ne!
Ano, jde, ale s pravidly! Nízkosacharidová dieta je fenomén, protože funguje a ukazuje cestu, jak žít téměř bez sacharidů.
Sacharidy tam přijímáte denně – z luštěnin – a jednou týdně v rámci “cheat day”. Jestli zvládnete žít bez sacharidů je na vás a určitě to vyzkoušejte.
Pokud začnete brát jídlo hlouběji a ne jen jako povinnost, ale budete přemýšlet, co vás nakopává, unavuje nebo co vám zaručeně přidá tuk do těla, sacharidy jsou skupina, kterou je třeba řešit opravdu nejvíc. Má na postavu největší vliv.
Poznáte, že třeba dělat sport bez jednoduchých (rychlých) cukrů je celkem těžké, protože ty rychlé cukry tam potřebujete.
Zjistíte, že při docházení sil vám postupně “uhasíná” myšlení a začnete dělat věci automaticky, typicky třeba jízda na kole, kdy už jste přesáhli hranici dostatku sacharidů. Šlapete, ale nad ničím nepřemýšlíte, protože vaše tělo už to nezvládá.
To jsou okamžiky, kdy jste pochopili vaše tělo. Potřebuje cukr a to ten rychlý, ale ne zase moc… Do těchto fází dospějete, pokud budete chtít a budete vnímat své tělo.
Snažil jsem se podat vysvětlení pojmu sacharidy, v co nejjednodušší formě a tak, jak je vidím já. Nějaký čas už v tom chodím, takže vím, jak to funguje na tělo. Poznatky mám čistě z vlastních zkušeností či z několika ověřených zdrojů. Budu rád, když mě doplníte, pokud vám bude něco chybět.
Věřím, že vám tento článek pomohl a pomůže ve vaši sestavě jídelníčku a budete vědět, že sacharidy nejsou jedinou věcí, která patří na talíř. Příště zase o bílkovinách!