Co dělat, když se neměním a proměna se zastaví

Občas si tělo “stoupne” na hlavu a najednou přestane vše fungovat. Přitom děláte vše, jak je psáno, ale výsledek není nikde vidět. Nic se nemění. Co dělat v tu chvíli?

Hlavně se na to nevykašlete. Ono to znovu povolí a půjde vše, jak má. Nabízím pět velkých příčin vašeho možného neměnění se, které jsem zaznamenal i u sebe.

Inspekce jídelníčku

Promítněte si, zda opravdu dodržujete správný jídelníček. Nejedli jste nic “závadného”, nepřijímáte cukry navíc, které nepomáhají, ale brzdí vaši proměnu, nepřijímáte dostatek bílkovin či třeba tekutin? I malé “drobky” mohou mít na váš stroj – tělo velký dopad. Opravdu stačí špatně pít a efekt stravy i cvičení může být pryč. I třeba víkend na párty s nezdravým jídlem vás může odsunout zpět klidně o tři týdny…

Nebo možná jíte málo a zbržďujete metabolismus, který pak nepálí tolik a tělo to pak reflektuje udržováním si bezpečných zásob v podobě tuku. Udělejte si opravdu inspekci toho, co přijímáte. Mě třeba v pokroku brzdilo ranní müsli, které obsahovalo strašnou spoustu cukru, který nedovolil tělu pak ztrácet tuk…

Kombinace kardia a cvičení

Pokud se viditelně neměníte, zřejmě vám chybí pohyb – kardio. Běh nebo jízda na kole výrazně urychlují proces v kombinaci s cvičením. Jste zalezlí jen v posilovně, je to sice fajn, že cvičíte, ale výsledek uvidíte rychleji s troškou pohybu navíc.

Stres

Prožíváte stresové období a vy jíte vše, co přijde pod ruku, nebo sem tam něco, co byste neměli jíst. V období stresu je dobré zachovat klidnou hlavu, i když se to snadno říká, ale hůře dělá. Uvědomit si, že to období jednou skončí a přece nezničím svůj pokrok pár dny, kdy mi je špatně… V období stresu se uvolňuje kortizol, který může za hromadění tuku v těle a úbytek svalů. Stres není celkově dobrý pro zdraví.

Zkuste se mu vyhnout nebo ho nezabíjet sladkým, ale raději běháním, to je skvělá medicína.

Nemoc

Oslabený člověk nemá energii jíst a tělo to pozná a začne strádat a pak i střádat tuk na vaši postavě. Delší nemoc je pro tělo zničující a to nejen z hlediska svalového úbytku či ztráty kondice, ale tělo zažívá opravdu kruté chvíle. Po nemoci je dobré pomalu začít pracovat a vrátit se zpět. Častokrát lidé po chřipce už se ani nevrací do posilovny nebo už nenajdou chuť běhat. Po nemoci tělo potřebuje regeneraci v této podobě pohybu. “Zlenivělé” tělo na sebe snadno lepí kalorie.

Nedostatek spánku a odpočinku

Je prokázáno, že málo spánku (pod 6 hodin) má významný efekt na obezitu. Pokud nespíte tolik, pak váš organismus trpí a vaše tělo se nebude měnit, jak si přejete. Přidejte si hodinu navíc a bude vám lépe. Čas si na to najdete…

Nedostatkem odpočinku myslím třeba neustálý zápřah. Tělo a svaly si pak neodpočinou a nedáte příležitost růst nebo se měnit. Odpočinek je to, co mění tělo a ne trénink za tréninkem. (Neodrazuji vás od cvičení denně!)

Našli jsme společně příčinu vaši STOPky? Pokud ne, zkuste se rozepsat do komentáře nebo mi napište a zkusím poradit.

Leave a Comment: