Alkohol a fitness. Patří to k sobě?

Pití alkoholu se považuje pomalu za společenskou normu či povinnost. Lékařské studie dokonce doporučují jeho konzumaci v zájmu zdraví. Ve skutečnosti alkohol je opravdová metla lidstva a je dobré si s ním nezahrávat a vůbec nepít. Je několik důvodů, proč jej nepít a dát se na cestu abstinenta.

Zatímco ty jsi na párty, někdo na sobě dře, aby byl lepší.

Alkohol má významný dopad na každý aspekt našeho života – práci, zdraví, vztahy i štěstí. Pro žádný aspekt to však není pozitivní dopad a přesto pije pořád více a více lidí. “Unikají” od problémů a přitom alkoholem je prohlubují. Bojí se sami sebe a spoléhají na alkohol. Alkohol začne řešit jejich všechno.

Občas mě uvidíte s něčím alkoholickým, ale je to ve frekvenci asi pětkrát do roka, někdy méně. Nechutná mi žádný alkonápoj, neshledávám výhodu v tom, že se mi blbě po něm spí. Jediný důvod je snad ten společenský a možná i cena – voda je dražší než pivo… Nevím, co je kvalitní chlast, nepoznám rozdíl mezi druhy piv, ale je mi to jedno. Není třeba řešit tyto pitomosti, najděte si příklad alkoholika v okolí a nebudete to chtít vědět raději také.

Místo nakupování láhvi vína nebo tvrdého raději řeším investice do kvalitnějšího jídla nebo si předplatím posilovnu. Z těchto věcí mi nikdy blbě není a vím, že nezpůsobují tělu žádnou škodu.

Chci být se svým tělem ještě desítky let, tak si jej chci vážit. Nedovedu si představit, jak by mé tělo vypadalo, kdybych jej otrávil už v samotném mládí – 16 let – alkoholem, jak tomu je celkem běžné u řady lidi tohoto věku. V pětadvaceti z nich budou trosky… Zasahoval do vývoje těla alkoholem není zrovna rozumné.

Alkohol je zdravý

Určitě jste zaznamenali články, které popisují, jak je vlastně pivo či víno zdraví prospěšné. Proč to píšou? Jsme vinařská a pivařská velmoc, tak proč spotřebitelé neujistit, že konají dobře (dobře pro výrobce, ne pro zdraví spotřebitelů, o které nikomu nejde). Nevěřím tomu, že jed = alkohol je pro lidské tělo nějak prospěšný. To je prostě pitomost. Nemám to podložené, ale nevím, co je prospěšného na otupování mozku, poškozování orgánů, přibírání na váze nebo na kocovině po prohýřeném večeru. Zná-li někdo odpověď, podělte se.

O zdraví tu jde, ale opačně než si myslíte. Zdravý životní styl – bez alkoholu, zdravé jídlo a pohyb – ještě z nikoho neudělal trosku a je jedno, jak dlouho ten styl vyznává. Alkohol z vás ji udělá celkem rychle. Nejen trosku ohledně zdraví, začnete ztrácet své sítě okolo – zázemí, rodinu, přátelé. Je to droga a bere si toho více a více.

Proč je život bez alkoholu lepší?

Nikomu nenutím život bez alkoholu, ale existuje tu ta cesta.

  1. zdraví – neoddiskutovatelná část, která je nutná pro život. Když se má něco stát, ať se stane, ale není dobré přikládat do ohně alkoholem. Rakovina nebo nemoci jater či srdce nejsou věcí, které chci.
  2. vzhled – napuchlé tváře, opilecké oči i stárnutí kůže způsobuje alkohol. Jinak pozvracený člověk po tahu taky není přitažlivý…
  3. udržení váhy – pokud zápasíte s váhou, vynechte alkohol a vše bude v pohodě. Jedna láhev vína má 700 kcal. A alkohol jsou prázdné sacharidy, které kulatí akorát břicho a pěkně přibíráte. Navíc po tahu není nálada cvičit, když vás bolí hlava.
  4. více času – pokud nepijete, máte čas na své povinnosti i radosti. Nemluvě i na efektu dlouhého spánku a druhého dne na nic, kdy promarníte hodiny času, které jste mohli užít efektivněji.
  5. tolerance – když nepijete, jste tolerantnější vůči okolí. Rozhodně skvělý důvod, pokud máte problémy se vztahy.
  6. sebepoznání – bez alkoholu máte mnohem lepší možnost poznat, kdo jste a co vlastně chcete, čeho jste schopni dosáhnout. Alkohol vás vždy stahuje a odrazuje od tohoto přemýšlení. S čistou hlavou to jde lépe.
  7. lepší život – žijete si lépe. Víte, že vaše rozhodnutí jsou vaše a ne vlivem alkoholu. Nemusíte se bát o vaše chování z večera před, ráno lépe vstáváte. Vaše jednání stojí na vás – oslovíte lidi bez alkoholu = lepší sebevědomí.

Alkohol a svaly

Další důvod proč neinvestovat do chlastu je ten, že když někdo dře v posilovně, tak věřím, že z nějakého důvodu. A tím důvodem nebude to, že po konzumaci alkoholu se chce cítit oslabený, méně výkonný a dokonce ztrácet svalovou hmotu. Což se samozřejmě při konzumaci děje.

Rovněž nikdy s alkoholem (pravidelným) nebudete mít skvělé a pevné svaly. Budou takové ty “změklé”, protože alkohol je nic pro vaši výživu, ale hodně pro tvorbu tuku a ukládání jej na vašem těle.

Když chcete pít alkohol, pijte si jej, ale už neinvestujte do permice do fitka, vyhazujete peníze. Ujasněte si priority a cíle.

Lavinový efekt

Kromě zcela jasných důvodů výše napsaných bych napsal ještě jeden. Když pijete alkohol, dejme tomu párty a pak jdete cestou domů, zastavíte si klidně u nějakého okna s fast foodem a koupíte si hamburger nebo podobné věci. Pití alkoholu ve vás spustí lavinový efekt. Přijmete neuvěřitelné množství kalorií i cukru a ještě to završíte blafem z okýnka nebo chipsy na párty. Jak dlouho asi budete stírat následky jedné noci na baru? Dlouho, klidně i týden. Pokud právě po takové noci neskončíte se svým životním stylem zahrnující posilovnu a péči o tělo (stává se to).

Abstinence není trest, je to volba. Každý může jít svou cestou, ale vždy musí znát následky své volby. Alkohol je spravedlivý rozhodčí. Měří všem stejně. Než příště vyrazíte na tah, věřte, že i nealko se prodává na baru. Budete vypadat divně, ale budete aspoň v souladu se svým cílem.

Abych odpověděl na otázku v nadpisu. Alkohol tak nějak patří k čemukoliv, je třeba znát své hranice a u popíjení alkoholu se je nemusíte snažit zdolat jako v posilovně. Lidé chodí pít a nikdo jim to nezakáže. Jak už jsem napsal, volba je na vás.

Leave a Comment: