• You are here:
  • Home »
  • Hubnutí »

8x proč nezamířit do fast foodu na oblíbený hamburger s hranolkami

To, že nesnáším fast-food je jasné každému, kdo si přečte jakýkoliv článek. Možná si říkáte, že není až tak špatný a jednou za čas neuškodí. Tak jsem právě pro vás připravil deset důvodů proč nejíst fast-food… Jedním z důvodů, proč jíst fast food může být cena. Bohužel žijeme v době, kdy hnusný hamburger vyjde na dvacku a tak jej rádi lidí kupují. Další důvod může být rychlost a bezpracnost. Nemusíte se o nic starat. A to je neporazitelná kombinace – nízká cena, pohodlí a ještě je to hned! Jenže pokud myslíte i na roky dopředu zkuste ten burger z Mc odložit z těchto důvodů.

TUK!!!!

Nenechte se mýlit, potřebujeme pro správný chod těla přijímat tuk. Příjem tuku by měl být kolem 20% z kalorického příjmu během dne. Záleží na jakém plánu kalorií jste (pokud na nějakém), ale pokud navštívíte nějaký z řetězců věřte, že tu porci pravděpodobně překročíte již pouze jedním jídlem. Příklad je třeba Double Whooper z Burger Kingu, kde najdete hned 60 gramů, přitom váš denní příjem by měl být přibližně na 25-35 gramech. Kousky pizzy, milk shake, snídaně a všechen bordel z jejich nabídky je plný tuku. Nic dobrého.

Pokud jednou za čas navštívíte fast food, možná to přílišné škody nenapáchá, ale rozhodně se z jednou za čas nesmí stát jednou týdně a méně. Škodí i v jiných aspektech…

A ještě horší nasycený tuk

Starý dobrý tuk je ještě relativně přítelem, ale pohromou pro naše orgány je nasycený tuk, který často právě pochází z fast foodového jídla – hamburgery, hranolky, shake. Není žádnou výjimkou, že v jedné porci přesáhnete doporučenou denní dávku tohoto strašáka pro srdce a cévy obecně.

Je libo infarkt? Pak si dejte menu pěkně s hranolkami.

Cholesterol

Možná, že škodí, možná že ne. Studie se v posledních letech různí, ale podle mě je třeba jej přijímat v rozumné míře. Vejce jsou na cholesterol bohatá, pokud chcete nějak snížit příjem cholesterolu, ať k tomu máte jakýkoliv důvod, nedávejte si snídaňové menu, které obsahuje různé variace vajíček, které jsou určitě připravovány na přepáleném oleji.

Sůl je všude a škodí!

Projděte si nabídku McDonalds a zjistíte, že sůl najdete i v milkshaku, zmrzlině a samozřejmě i v jeho hlavních tahácích jako cheesburger nebo hamburger. Doporučený denní příjem máte mít kolem 6 gramů soli. V jednom “sandviči” máte zhruba třetinu svého příjmu. A proč je mnoho soli nebezpečné? Vysoký krevní tlak, cukrovka nebo problémy s ledvinami.

Mnoho kalorií

Není to o hlídání kalorií, ale prostě všeho moc škodí, obzvláště pokud pocházejí z blbých zdrojů a ty, které přijmete z těchto domů hrůzy se do této kategorie řadí. Dejte si oblíbenou kombinaci 2 hamburgerů, hranolek a koly a rázem jste na 1000 kcal, které jen tak nespálíte během dne. Navíc kalorie z koly určitě nejsou ty, které nějak rozumně tělo zpracuje, takže počítejte s jejich uložením v tuk.

Nic moc nezachráníte ani když si dáte kolu light….

Chemie na vrcholu

Není lepší vědecké pracoviště než fast food. Tvůrci pokrmů si z lidí dělají zkušební králíky a to bez nějakých pravidel, jednoduše zkoušejí, co lidé vydrží. Jinak mi to nepřijde. Proč by jinak dávají do nuggetů, které jsou tak super boží, chemické látky, které jsou například v silikonových implantátech nebo propylenglykol, který najdete v elektronických cigaretách či drogerii. Prostě inženýři zkoušejí, co vydržíme…

Sacharidy

Není nutné přijímat tolik sacharidů, jak je dnes běžné u průměrně se stravujícího jedince. Držet hodnotu příjmů sacharidů někde 45-65% je doporučováno a není rozumné jít nad ní. Sacharidy jsou všudypřítomné, fast food je obsahuje v nápojích, housce, koblihách,…. Navíc to jsou ty sacharidy, které mají pro tělo nulovou hodnotu – nezasytí a ještě uškodí. Komplexní sacharidy ve fast foodu nenajdete.

Hormony

Dívky v dnešní době dospívají daleko dříve, není to můj výmysl, ale často to tak i slýchávám. Důvodem může být i “nová” strava. Teenageři často obrážejí fast food restaurace a konzumují své jídlo s hormony, které ovlivňují jejich dospívání a zvyšují také pravděpodobnost obezity. Dříve se fast food příliš nejedl, čas nevystavovat děti tolik tomuto skvělému stylu stravování.

Důvody jako že je to hnusné a že to není pro lidí, kteří se o sebe starají, jsem si tentokrát nechal pro sebe, jelikož to už ví snad každý. (možná)

Jak jste na tom vy s fast foodem?

Leave a Comment:

1 comment
Markéta says 17.1.2014

Zajímavý článek. To, že chodí dospělý do Fastfoodu je v podstatě jeho věc a rozhodnutí, když to chce jíst, ať si to jí. Ale když pak vidím ty stokilový rodiče, jak tím ládujou svoje mrňousy, tak z toho mi už moc dobře není. Bohužel děti přebírají vzory svých rodičů…

Reply
Add Your Reply