8x proč nezamířit do fast foodu na oblíbený hamburger s hranolkami

To, že nesnáším fast-food je jasné každému, kdo si přečte jakýkoliv článek. Možná si říkáte, že není až tak špatný a jednou za čas neuškodí. Tak jsem právě pro vás připravil deset důvodů proč nejíst fast-food… Jedním z důvodů, proč jíst fast food může být cena. Bohužel žijeme v době, kdy hnusný hamburger vyjde na dvacku a tak jej rádi lidí kupují. Další důvod může být rychlost a bezpracnost. Nemusíte se o nic starat. A to je neporazitelná kombinace – nízká cena, pohodlí a ještě je to hned! Jenže pokud myslíte i na roky dopředu zkuste ten burger z Mc odložit z těchto důvodů.

TUK!!!!

Nenechte se mýlit, potřebujeme pro správný chod těla přijímat tuk. Příjem tuku by měl být kolem 20% z kalorického příjmu během dne. Záleží na jakém plánu kalorií jste (pokud na nějakém), ale pokud navštívíte nějaký z řetězců věřte, že tu porci pravděpodobně překročíte již pouze jedním jídlem. Příklad je třeba Double Whooper z Burger Kingu, kde najdete hned 60 gramů, přitom váš denní příjem by měl být přibližně na 25-35 gramech. Kousky pizzy, milk shake, snídaně a všechen bordel z jejich nabídky je plný tuku. Nic dobrého.

Pokud jednou za čas navštívíte fast food, možná to přílišné škody nenapáchá, ale rozhodně se z jednou za čas nesmí stát jednou týdně a méně. Škodí i v jiných aspektech…

A ještě horší nasycený tuk

Starý dobrý tuk je ještě relativně přítelem, ale pohromou pro naše orgány je nasycený tuk, který často právě pochází z fast foodového jídla – hamburgery, hranolky, shake. Není žádnou výjimkou, že v jedné porci přesáhnete doporučenou denní dávku tohoto strašáka pro srdce a cévy obecně.

Je libo infarkt? Pak si dejte menu pěkně s hranolkami.

Cholesterol

Možná, že škodí, možná že ne. Studie se v posledních letech různí, ale podle mě je třeba jej přijímat v rozumné míře. Vejce jsou na cholesterol bohatá, pokud chcete nějak snížit příjem cholesterolu, ať k tomu máte jakýkoliv důvod, nedávejte si snídaňové menu, které obsahuje různé variace vajíček, které jsou určitě připravovány na přepáleném oleji.

Sůl je všude a škodí!

Projděte si nabídku McDonalds a zjistíte, že sůl najdete i v milkshaku, zmrzlině a samozřejmě i v jeho hlavních tahácích jako cheesburger nebo hamburger. Doporučený denní příjem máte mít kolem 6 gramů soli. V jednom “sandviči” máte zhruba třetinu svého příjmu. A proč je mnoho soli nebezpečné? Vysoký krevní tlak, cukrovka nebo problémy s ledvinami.

Mnoho kalorií

Není to o hlídání kalorií, ale prostě všeho moc škodí, obzvláště pokud pocházejí z blbých zdrojů a ty, které přijmete z těchto domů hrůzy se do této kategorie řadí. Dejte si oblíbenou kombinaci 2 hamburgerů, hranolek a koly a rázem jste na 1000 kcal, které jen tak nespálíte během dne. Navíc kalorie z koly určitě nejsou ty, které nějak rozumně tělo zpracuje, takže počítejte s jejich uložením v tuk.

Nic moc nezachráníte ani když si dáte kolu light….

Chemie na vrcholu

Není lepší vědecké pracoviště než fast food. Tvůrci pokrmů si z lidí dělají zkušební králíky a to bez nějakých pravidel, jednoduše zkoušejí, co lidé vydrží. Jinak mi to nepřijde. Proč by jinak dávají do nuggetů, které jsou tak super boží, chemické látky, které jsou například v silikonových implantátech nebo propylenglykol, který najdete v elektronických cigaretách či drogerii. Prostě inženýři zkoušejí, co vydržíme…

Sacharidy

Není nutné přijímat tolik sacharidů, jak je dnes běžné u průměrně se stravujícího jedince. Držet hodnotu příjmů sacharidů někde 45-65% je doporučováno a není rozumné jít nad ní. Sacharidy jsou všudypřítomné, fast food je obsahuje v nápojích, housce, koblihách,…. Navíc to jsou ty sacharidy, které mají pro tělo nulovou hodnotu – nezasytí a ještě uškodí. Komplexní sacharidy ve fast foodu nenajdete.

Hormony

Dívky v dnešní době dospívají daleko dříve, není to můj výmysl, ale často to tak i slýchávám. Důvodem může být i “nová” strava. Teenageři často obrážejí fast food restaurace a konzumují své jídlo s hormony, které ovlivňují jejich dospívání a zvyšují také pravděpodobnost obezity. Dříve se fast food příliš nejedl, čas nevystavovat děti tolik tomuto skvělému stylu stravování.

Důvody jako že je to hnusné a že to není pro lidí, kteří se o sebe starají, jsem si tentokrát nechal pro sebe, jelikož to už ví snad každý. (možná)

Jak jste na tom vy s fast foodem?

Leave a Comment:

1 comment
Markéta says 17.1.2014

Zajímavý článek. To, že chodí dospělý do Fastfoodu je v podstatě jeho věc a rozhodnutí, když to chce jíst, ať si to jí. Ale když pak vidím ty stokilový rodiče, jak tím ládujou svoje mrňousy, tak z toho mi už moc dobře není. Bohužel děti přebírají vzory svých rodičů…

Reply
Add Your Reply

Detailní stravovací plán, který vás za tři týdny, krok za krokem...Hubnoucí jídelníček na 21 dní