Fitness101.cz
Shares
Jak zvýšit hladinu testosteronu

Jak zvýšit hladinu testosteronu a proč se o něj zajímat

30
Shares
Facebook28Google+2TwitterPinterestEmailSumoMe

Testosteron je látka, kterou má v těle každý – muž i žena. Bohužel možná dostává až příliš negativní obraz v očích veřejnosti, přitom je to hormon, který je zodpovědný třeba za růst svalů nebo i redukci tuku v těle. Jak zvýšit hladinu testosteronu se dozvíte v článku.

More...

Slyšeli jste možná o tom, že to je steroidní hormon nebo o sportovcích, kteří si zvyšují hladinu testosteronu různými nepovolenými praktikami, tedy dopují. Prvního se vůbec nebojte, název steroidní hormon není nic špatného, má ho opravdu každý jedinec na planetě v těle a to druhé rozhodně nedoporučuji.

Lidé užívající doping pro navýšení testosteronu jsou lidé, kteří později trpí. Tímto zásahem do těla se třeba vypracuje na borce 130 kilového, ale to není zrovna nejlepší pro tělo ani to není zrovna přitažlivé. Ale testosteron, který si vytvoříte přirozeně vám neublíží, právě naopak.

Proč se starat o hladinu testosteronu?

Z výše uvedeného vyplývá, že testosteron má významný efekt na růst svalové hmoty i jejich regeneraci (právě pro to jej brali třeba cyklisté). Testosteron má dopad na vaši energii, cítíte se nabitý/á na věci, které byste jindy příliš dělat nechtěli.

Jelikož testosteron pomáhá růstu svalů, má dopad i na to, co nechceme tedy tuk. Tomu pomáhá pryč z těla a pomáhá rýsovat svalstvo.

Dalším významným účinkem T je vliv na sílu a růst kosti, tedy obdobně jako třeba vápník.

O některých mužích se říká, že jsou to mašiny na testosteron. To má většinou spojitost s jejich libidem (platí i u žen) nebo dominancí. S více testosteronu se cítíte silnější, dominantnější a bez zábran. Dokonce jsou takoví muži i úspěšnější na burze, dokáží riskovat.

Pro muže ještě platí zvýšená produkce spermatu, u žen podporuje testosteron mozkovou činnost.

Jak vzniká testosteron?

Testosteron má každý z nás již od narození. A opravdu to není jen záležitost mužů, jak se možná tvrdí. Muži mají však hladinu testosteronu 10x vyšší než ženy. Ženy jsou naopak na testosteron citlivější.

Testosteron vzniká ve varlatech (až 95%), ženy jsou o tuto část ochuzeny a jejich zásobárna vzniká ve vaječnících.

Možná jste zaslechli, že ženy mají estrogen místo testosteronu. Ano mají, ale estrogen vzniká z testosteronu!

Největší význam a nárůst má testosteron v době puberty, kdy se u chlapců projevuje změnou jejich „vůně“, růstem varlat či penisu, rovněž má vliv i na ochlupení či je zodpovědný za mastné vlasy či pokožku. Pokud toto spatřujete, pak jste obdařen kvalitní „porci“ T.

V pozdějším věku je dobré testosteron udržovat především z důvodu udržení svalové hmoty. Produkce testosteronu s věkem klesá, na vrcholu je právě v pubertě.

O testosteronu do e-mailu

Přihlaste se do bezplatného měsíčního seriálu, kdy vám do e-mailu přijdou další taktiky, tipy a třeba i recepty, jak navýšit hladinu vašeho testosteronu a už nebýt bez nálady či zbytečně ve stresu. Odhlásit se můžete kdykoliv.​

Jak navýšit produkci testosteronu

Můžete si vzít piluli jako to dělají, spíše dělali, dříve kulturisté či cyklisté nebo na to můžete jít přírodně. Několik celkem jednoduchých rad, jak  zvýšit produkci testosteronu a tím pádem i nárůst svalové hmoty a vše, co jsem již zmínil výše.

 • cvičte spodní část těla – není dobré vynechávat nohy, právě ty pomáhají při tvorbě nejvíce – dřepujte, dělejte mrtvé tahy – testosteron není však jediný důvod pro dřepy, nebojte se těžkých vah
 • sprintujte – místo dlouhých kardio tréninku, zařaďte intervaly s vysokou intenzitou
 • vystavujte se slunci nebo berte vitamin D
 • vyhněte se tučnému masu a omezte mléčné výrobky
 • jezte zinek – max 25 mg denně, zinkem se můžete i otrávit!
 • omega-3
 • flirtujte a mějte sex
 • zkuste doplňky stravy

Vcelku jednoduché kroky, začít dělat dřepy můžete klidně hned…

Ještě pro minimálně udržení současné hladiny testosteronu je dobré vyhýbat se stresu, při něm totiž vzniká kortizol, který má opačný efekt = ztráta svalů a náběr tuků.

Ještě jsem se dostal k jednomu nakopávači testosteronu – dvě vejce, dvě sklenice mléka (nepasterizované), lžíce chia semínek. Po promíchání vypít a opakovat třikrát týdně.

Závěr

Testosteronu se není třeba bát, má pro tělo pozitivní účinky a pokud chcete svaly, musíte jej začít i vnímat. A hledat příčiny a důvody, proč rostou svaly. Hodně podstatné pro celkový růst svalů jsou opravdu dřepy, bez nich toho moc neuděláte…

PRIMULUS: Speciálně pro muže

primulus - jak zvyšit testosteron

100% přírodní přípravek pro muže.

 • navýšení hladiny testosteronu
 • více energie
 • posílená imunita
 • vyrobeno v ČR
30
Shares
Facebook28Google+2TwitterPinterestEmailSumoMe

Leave a Comment:

11 comments
Add Your Reply