Proč by ženy měly zvedat činky

Tento článek je určen především ženám, které mají strach z posiloven a hlavně ze zdvihání těžších činek. Důvod “budu vypadat jako chlap” je pro vynechávání činek zcela bezpředmětný. Chcete vědět proč? Tak čtěte, proč to začít s činkami myslet vážně.

Možná je můj pohled příliš zobecněn, ale stačí mi pozorování holek v posilovnách i debaty o “škodlivosti” posilovny na jejich ženskost. Vzorek tréninku, který jsem vypozoroval u žen. Začneme drobným protažením, nastavíme si běžecký pás a běžíme vstříc lepší postavě tak půl hodiny. Na závěr tréninku to uzavřeme několika sériemi na břicho.

Je skvělé, že se snažíte něco pro svou postavu i pocit dělat, ale tak nedocílíte toho, co zřejmě požadujete. Možná tím spálíte nějaký ten dezert a pár kalorií navíc, ale vaše výsledky i čas lze využít rozhodně lépe. Beze strachu o svou ženskost.

Chytněte činky!

Činky (těžší než kilo či dvě) budou mít na vaše spalování kalorií daleko větší efekt než vaše “obvyklá” dávka popsaná na začátku. Kalorie budete spalovat i hodiny poté, co činky odhodíte. Není to důvod, proč cvičíte, abyste zlepšili vaše spalování a nakopli metabolismus? Přesně to se vám stane, pokud půjdete do činek.

Teď vám vysvětlím, proč nepřijdete o svou ženskost.

Testosteron

Hlavní důvod růstu svalové hmoty je v testosteronu. Ženy jej mají zhruba desetinu, co mužský protějšek. To je jeden z důvodu, proč holky mají těžší nabírání svalů. Potřebují udělat toho více než muži pro stejný efekt. Více o testosteronu jsem psal tady.

Stravovací návyky

Dalším důvodem, proč muži nabírají svaly a ženy ne, je to, že se cíleně přejídají, aby navýšili příjem kalorií nad výdejem. Muži se stravují s cílem přibrat několik kilo, ale žádnou holku jsem ještě neslyšel říkat, že by chtěla přibrat a přiobjednala si k normální porci něco. Holky, vy to máte nastavené už od narození jinak. Jste zvyklé se jinak stravovat než my, muži. Máte tendenci být štíhlé.

Pro nabírání svalové hmoty byste museli zvýšit svůj příjem kalorií a třeba brát ještě nějaké suplementy, což je u žen taky velmi vzácný jev… Nabrat svaly jako chlap není zrovna pro ženy jednoduché a bench pressem se to nestane.

Posouvání hranice

Nárůst svalů se odehrává také posouváním hranice svého maxima. Ženy nejsou obvyklé tak soutěživé a netouží si zvedat maximálku na dřepu. Při pokoření hranice se tvoří nejvíce testosteronu, který může za svaly. Pokud to neděláte, nemáte se čeho bát. Muži si nechají těžko vzít svou suverenitu a tak postupují i rizika. Snaží se zdvihat maxima, i když ví, že na to nemají, i když cítí, jak se jim lehce trhají svalová vlákna. Jsou to blázni, kteří jdou do toho i přes zranění. Holky jsou v tomto opatrnější a proto jim nehrozí “stát se velkou” tímto způsobem.

Dalším důvodem je celkově stavba těla, která nenahrává ženám v osvalení.

Důvody pro činky!

Doufám, že jsem vás, holky, tímto rozborem dostatečně ujistil v tom, že se jen tak velkou (svalově) nestanete. Musím vám ukázat i proč vlastně zdvihat činky.

Metabolismus

Metabolismus je mrcha a může právě za to, kolik spalujete. Jakýkoliv trénink či pohyb je pro metabolismus skvělý a pomáhá vám. Trénink s činkami (těžšími) vám způsobí třeba i bolest či trhliny ve svalech, ale právě oprava těchto trhlinek nutí vaše tělo pracovat = spalovat. Trhlinky zní sice děsivě, ale vše bude zase v pořádku.

Jelikož většina žen chce zhubnout a být štíhlá, není to právě způsob, jak toho dosáhnout, který by se hodil?

Vyrýsované svalstvo

Zbavit tělo tuku, který zakrývá vaše břicho, zadek nebo nohy, je asi jeden z vaši cílů. Právě cvičením z činkami vám pomůže vyrýsovat svaly a zbavit se tuku na těchto partiích. Snažte se, ale své tělo měnit postupným zvyšováním zátěže. Nenaberete tím extra svalovou hmotu, pouze budete mít svaly jasnější.

Musím vás teď varovat. Pokud začnete s činkou a budete se neustále vážit, možná nebudete ubírat kila, možná dokonce naberete, ale nebojte, nabíráte svaly, které znamenají více spálených kalorií. Tyto svaly z vás neudělají Shreka.

Snadnější život

Může se stát, že v průběhu nabírání síly (další důvod, proč zvedat činky) budete natolik silná, že nebudete potřebovat chlapa… Unesete svůj kufr nebo nákup bez problémů a s gaučem si také poradíte. Značně si usnadníte každodenní život. Navíc uděláte něco pro zdraví a získáním svalů místo tuků budete méně náchylná na zranění. A chlapi po vás pojedou, takže kufr si stejně nosit nebudete 🙂

Opravdu není důvod se bát zvedání činek a bát se toho, že zmužníte. Je to jen další krok k tomu být ještě lepší a posouvat své vnitřní hranice. A určitě příště zkuste činky místo půl hodiny na pásu.

Leave a Comment:

5 comments
Eva says 9.1.2014

Další skvělý článek, jdu do činek 😀 ! Chtěla bych Ti poděkovat za to, co děláš! S přítelem jsme začali se zdravým životním stylem a také jsme v programu Cesta k proměně. Tvé stránky jsou pro nás velice přínosné. Díky! 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 9.1.2014

  Tak to je super! Moc díky, kvůli tomu to dělám. Ať vám to vydrží!

  Reply
Tereza says 1.10.2014

Ahoj Michale, tak přemýšlím o tom, že bych do toho šla. Jen by mě zajímalo, jaký činky dělaj jaký svaly. Jak bych např. vypadala s 5-ti kilovými. nebo 7mi. Ať vím jaký si vybrat, abych to nepřehnala. Můžeš sem přidat např nějaký přiklady s fotkama. Díky 🙂

Reply
  Jana Tomanová says 1.10.2014

  Ahoj, určitě do toho běž. Na tvou otázku bohužel nedokážu odpovědět ani ti ukázat příklady, protože o váze činky to až tak není…
  Určitě to nepřeženeš, pokud budeš cvičit 3-4x týdně, to ti nic “příšerného” se svaly neudělá 🙂

  Reply
   Tereza says 2.10.2014

   A kolik kilo si mám podle tebe dát? už nějaké to svalstvo na rukách mám a větší bych už asi nechtěla 🙂 jen se mi líbí ten nápad s tím spalováním tuků a taky je určitě fajn mít víc síly. 🙂

   Reply
Add Your Reply