Proč by měli běžci a cyklisté chodit do posilovny?

Posilovna je velmi přínosná pro všechny lidi na planetě. Pro specializované sportovce jako jsou běžci či cyklisté se hodí posilovna jako doplňkový sport. Proč? Benefitem posilování pro jejich hlavní sporty je lepší výkon.

Silový trénink může zlepšit běžecký nebo cyklistický výkon

Vyplývá ze studie z Norska, která se zaměřila na efekty těžkých pomalých cviků (dřep s činkou) a výbušných pohybů (swing s kettlebellem). Běžcům pomáhaly cviky z obou skupin, zatímco cyklisté těžili nejvíce z dřepů a dalších těžkých cviků.

Craig Ballantyne, zakladatel Turbulence Training, vysvětluje: “Je to jednoduché. Stávají se silnějšími. Čím silnější jste, tím více síly vygenerujete a tím lepší je výsledek.” Cyklisté právě z tohoto důvodu těží z těžkých cviků, protože šlapou proti odporu.

Posilování má pro sportovce i další pozitivní efekt. Jelikož posilování je celkem náročné na psychiku a začne vnímat každý minipohyb a každý sval, pomůže to sportovcům i při závodech, kdy dokáží díky poznání z posilovny lépe využít svaly. Použijí méně síly, ale dokáží být rychlejší nebo vydrží déle.

Z vlastní zkušenosti

Zažil jsem období bez posilovny a pouze běh + cyklo i období s posilovnou a během + cyklo. Časově jsem určitě rychlejší teď (největší změnu vidím při sprintování), když trávím více času v posilovně. Nohy jsou silnější a při samotném běhání je to znát, když vám nohy běží lépe i třeba den po náročném tréninku na nohy. Pokud se účastníte závodů (klidně i těch hobby), určitě zařaďte posilovnu do vašeho tréninku. Zaměřte se na nohy, které jsou pro běh i cyklo to nejdůležitější. Neopomíjejte však ani zbytek těla.

Chcete být silnější, rychlejší? Běžte do posilovny! Budete silnější na startu i déle vydržíte v zápřahu.

Leave a Comment: