vyživový poradce

Jak vybrat výživového poradce a co MUSÍTE o nich vědět

Výživové poradny se v poslední době celkem zakořenily na českém území. Máme tu řadu jednotlivých poradců a pak tu máme dva až tři řetězce sdružující se pod hlavičkou společností či “frančíz”. Co očekávat od výživového poradce? Na co si dát pozor? Jsou poradny, kterým se vyhnout obloukem?

Populace stárne, ale i těžkne. Číslo přes 50% lidí s nadváhou je hodně vysoké a nic nenasvědčuje tomu, že se to trend otočí opačně. Výživové poradny jsou tu (měly by) od toho, aby tento trend mírnily. Řada jejich klientů skutečně zhubnula, ale řady odešly bez výsledků.

Řetězec nebo sólo výživový poradce?

Trh je v podstatě rozdělen na dvě skupiny – řetězce a jednotlivci. Nedá se jednoznačně říci, který je lepší, je to spíše na vašem zvážení. Vyhovuje-li vám kontakt osobnějšího rázu, zřejmě bude pro vás lepší jednotlivec. Pokud chcete metody hubnutí ověřené tisíci klienty, pak je zřejmě lepší řetězec. Samozřejmě i v řetězcových poradnách můžete navázat osobnější kontakt a nemusí to být ten uniformní, který známe třeba od operátorů či bank.

Řetězce se u nás vyskytují dva – Naturhouse a Svět zdraví. Dalším řetězcem mohou být poradci fungující pod Herbalife či Sunkins. Jednotlivce jsou většinou mimo tyto skupiny a mají svou vlastní propagaci, kancelář a vše je v jejich režii.

Jak si ověřit výživového poradce

Nejlepší jsou osobní reference z očí do očí od člověka, kterého znáte. Tato možnost však nemusí být zrovna častá, proto můžete využít internetu, kde je třeba si dávat pozor na umělé reference a recenze. Často je lze celkem snadno identifikovat. Nejlepší je sledovat diskuze a fóra, ne psané recenze na blogu či webu!

Pokud se jedná o Naturhouse, tato poradna má spíše pozitivní reference. Stačí napsat do vyhledávače “naturhouse zkušenosti” a zřejmě se setkáte s pozitivním ohlasem. Tato poradna nabízí konzultace i sestavení jídelníčku zdarma, platí se pak za jídlo/doplňky, speciálně navrženo pro jejich metody. Podle reakcí návštěvníků vyjde metoda Naturhouse na 500-600Kč týdně při tempu kilo na váze dolů. Na Naturhouse se mi líbí jejich motto: Nová výchova k výživě.

Jedná-li se o Svět zdraví, reakce jsou více smíšené. Některé jsou pozitivní, jiné opačné. Může být problém s danou pobočkou a ne v systému navrženém centrálou této poradny. Zde se platí již první konzultace – můžete využít aktuální akci (200Kč místo 600Kč) a objednat se na svou konzultaci. Program na hubnutí vás vyjde kolem 3800Kč (podle zkušenosti několika klientů). Za Světem zdraví stojí Petr Fořt, zřejmě nejznámější český odborník na výživu.

Kapitola samo pro sebe – Herbalife. Na tuto “výživovou poradnu” je velmi těžké sehnat objektivní reakce a to i na diskuzích. Možná je přehnané je řadit do kategorie poraden, ale řada jich využívá právě systém Herbalifu. Osobně jej nedoporučuji, protože jejich produkty nejsou moc dobře poživatelné (osobní zkušenost) a k vyvážené stravě má daleko. Rovněž jsou zřejmě tyto doplňky nejdražší na trhu… Dané “poradny” často staví jídelníček z většiny části dne pouze na jídlech z plastového obalu, což je samozřejmě hloupost a hlavně neudržitelné pro zdravý život.

Jak na jednotlivce? Máme dobu Facebooku a i tam se často poradny prezentují. Zkuste si projít jejich web, Facebook a myslím, že si uděláte obrázek o tom, jestli ano či ne.

Znaky výživových poraden, kterým se vyhnout obloukem

Jsou znaky, kterým je dobré se vyhnout a nejlépe ukončit schůzku, když nastanou.

  • jídelníček postaven na stravě z prášku
  • zapojení do některého z MLM systému prodeje
  • nepřehledné smlouvy
  • nevysvětlení jídelníčku či jídelníček bez větší analýzy těla
  • první konzultace by měla být seznamovací a měl by vás co, nejvíce vyslechnout a ptát se

K čemu jsou výživové poradny?

Jak už název napovídá, měly by vám poradit s jídlem a pomocí vám v redukci či přibrání váhy. Poradci by měli mít o obor zájem a měli by projít kurzy, které se specializují na problematiku jídelníčku, pohybové aktivity a redukci váhy.

Výživoví poradci by vám měli zanalyzovat vaše tělo – procenta tuku, vody, kvalitu kostí,…, poptat se na vaše aktivity, jídla, která nemůžete (třeba lepek) a podle toho navrhnout plán pro úspěšné hubnutí či úpravu váhy.

Poradce s vámi projde vaši proměnou od začátku až do konce. Budete s ním sdílet své pocity, zkušenosti i trable. Pokud vám nesedí navržený plán, požádejte o jeho úpravu.

Kdo není výživový poradce?

Ten, kdo vás naláká do kanceláře a spustí na vás po chvilce, že potřebujete si koupit přípravek XY a budete hubnout. Přidá “úspěchy”, které má celá jeho rodina a pomohlo to již tisícům lidí na celém světě. Další produkt by byl dobrý pro tamto a tamto. Potravinové doplňky jsou v pořádku, ale nesmí nahrazovat hlavní jídlo, ale může jej doplňovat (od toho slovo doplněk). Ten, kdo postaví jídelníček, jen na produktech z prášku není výživový poradce, ale člen jedné z mnoho MLM síti s potravinovými doplňky (Herbalife, Amway,…).

Doporučené zdroje

Našel jsem v průběhu tvorby článků dva zajímavé testy na téma výživových poradců. Podívejte se do odkazů a získáte další vhled do této problematiky.

http://dieta.vitalia.cz/clanky/vyzivovy-poradce-test/

http://ona.idnes.cz/specialni-priloha.aspx?y=zdravi%2ftest-dnes-vyzivovi-poradci.htm

Jít do výživové poradny?

Výživová poradna je dobrá příležitost pro ty, co nechtějí číst o jídle, studovat jídlo a nejsou to typy, které si řeknou, že zhubnout a skutečně začnou. Poradny jsou tu pro ty, kteří potřebují pomocnou ruku a jsou ochotni obětovat peníze minimálně na doplňky stravy (například Naturhouse, kde platíte pouze doplňky) nebo na sestavení plánu (SvětZdraví a “single” poradci).

Pokud nevíte, minimálně je dobré si to vyzkoušet. Za vyplnění formuláře nic nedáte a vstupní konzultace u těch dvou velkých sítí jsou za minimální částky (zdarma a 200kč). Zkuste a dejte vědět do komentářů!

[button url=”http://hubnutiporadna.cz” target=”blank” background=”#3c5230″ size=”6″ center=”yes” desc=”konzultace a jídelníček zdarma”]Domluvit konzultaci u Naturhouse[/button] [button url=”https://fitness101.cz/vyzivova-poradna-petr-fort” target=”blank” background=”#e80025″ size=”6″ center=”yes” desc=”akční cena 200Kč”]Domluvit konzultaci u Svět zdraví[/button]

Leave a Comment: