Snídaně je základ dne

Jak na snídani – první a nejdůležitější jídlo dne

Bez snídaně ani nezhubnete a ani nebudete mít nejideálnější podmínky pro budování svalstva. Pokud se říká, že pravidelná strava pomáhá v udržení metabolismu v práci, pak snídaně je to, co celý metabolismus startuje. Snídaně je královna mezi jídly a stejně by na ni mělo být pohlíženo.

Říká se, že by snídaně měla tvořit 25 – 30% toho, co sníme za celý den. Z toho jasně vyplývá, že přeskočení snídaně není krokem pro lepší výsledky v posilovně nebo na váze, a taky, že je třeba se zamyslet nad skladbou snídaně, pokud teď snídáte nahodile. Snídaně také znamená energii pro začátek vašeho dne i náladu minimálně do oběda.

Obsah tuků a bílkovin

Vaše snídaně by měla obsahovat tuky i bílkoviny. Bílkoviny drží vaši svalovou hmotu a tuky ve snídani pomáhají ve spalování tuků přes den podle jedné studie. Tady doporučuji jíst řecký jogurt, který obsahuje dostatek tuků a bílkovin má rovněž dostatek. Navíc je dobrý i chutově a jde kombinovat s hodně ingrediencemi – džem, ovoce, vločky,…

Pokud vám nevyhovuje jogurt, pak klidně přejděte na vejce. Není žádný důvod se bát cholesterolu. Vejce rovněž obsahují potřebné bílkoviny i tuky a ještě řadu dalších živin. Navíc vše za cenu nízkého obsahu kalorií. S vejcem se dají dělat divy a určitě znáte řadu úprav. Doporučuji, ale nepoužívat uzeniny pro snídani (nejlépe vůbec).

Jak na snídani - první a nejdůležitější jídlo dne 1

Anglická snídaně – inspirace pro tu vaši? Možná.

Podle další z mnoha studii je opravdu konzumace bílkovin a tuku ke snídani člověku prospěšná. Možná se vybízí kombinace vajec se slaninou jako ideální kombinace, ale to je na vás.

A co sacharidy?

Bez sacharidů by tělo příliš energie nenabralo. Nemluvíme o extrémních životních stylech založených jen na bílkovinách, ale o vyvážené stravě. Sacharidy ve formě celozrnného chleba, ovoce či domácího müsli jsou určitě vhodným zdrojem, naopak vyhněte se snídaňovému pečivu jako koblihy a různé koláčky, které jsou takovým zlem do žaludku a pro celé tělo, nejenže obsahují spoustu cukrů, ale tělo nijak nezasytí.

Vyhněte se džusům. Obsahují spoustu cukrů a různých přísad, které na místo zdraví, které reklamují, poskytují spíše opačnou službu. Když tak si vymačkejte vlastní džus nebo použijte vodu, která rozproudí organismus zdaleka nejlépe.

Ideální snídaně?

Snídejte v klidu s dostatečným časem na konzumaci – 15 -20 minut.

Já si v poslední době oblíbil kombinaci – voda, řecký jogurt, ovoce (jablko, banán nebo kiwi – záleží co je) a rýžové chleby „polystyrény“ nebo nějaké vhodné pečivo s lehkou vrstvou arašídového másla. Naučil jsem se toho sníst na snídani fakt hodně. A je to ku prospěchu.

Podobně výživnou snídani může být kombinace s vejci. Vejce s celozrnným pečivem a zelenina k tomu. Jako tečku klidně přidejte i to arašídové máslo s toastem.

Pro mě se stala snídaně extrémně důležitou a od doby, kdy si na ni dávám záležet, je to znát i v průběhu dne. Dobrou snídani nastartujete organismus mnohem rychleji a tím i více pálíte (nemusí jít jen o mou kombinaci s řeckým jogurtem a arašídovým máslem) a tělo si pak žádá pravidelné zásobování (musíte si brát jídlo do školy, práce, pořád něco při ruce).

Kombinace na vaši snídaně je na vás, ale když si dáte lehkou snídani jako jogurt s ničím(typicky nějaké jogurty z reklam, ale takové nezasytí a navíc to je spíše bílá voda než něco užitečného), nečekejte zázraky. Lepší než nic, ale z toho příliš energie nedostanete. Jezte jako králové hlavně na snídani

Obecně se doporučuje ještě konzumovat ovesná jídla. Máte-li chuť nebo upřednostňujete müsli, klidně si jej udělejte. Omezte cukr, který do něj dáte, a vezměte si i kus ovoce k tomu. Dobrou službu vykonají ovesné vločky v různých variacích – jako součást lívanců, do kaše s proteinovým práškem nebo s jogurtem a ořechy. Ovesné vločky jsou super.

Jak na snídani - první a nejdůležitější jídlo dne 2

Ovesné vločky s řeckým jogurtem a proteinovým práškem

Zkrátit spánek na úkor jídla se může zdát jako hloupost, ale ve finále snídaně má větší efekt než o 5 minut delší spánek. Tak snídejte!

Jaká jsou vaše oblíbená jídla na snídani? 

Leave a Comment: