Jak na motivaci po padesátce

Zajímalo mě, co trápí fanoušky tohoto blogu. Vyšlo z toho několik zajímavých námětů na články. Jeden z nich je právě tento o motivaci pro lidi ve věku kolem padesátky a poté. Jak se motivovat v tomto věku?

V době psaní článku je mi 21 let. Nevím, jak se budu cítit za třicet let, ale pokusím se vžít do situace a proč bych se sebou chtěl něco dělat ve smyslu cvičení, pohybu nebo zdravého jídla. Těším se na vaše komentáře.

Život nekončí…

Cvičící babička - zdroj: facebook.com

Cvičící babička – zdroj: facebook.com

Často slyším lidi naříkat v tomto věku, že je už příliš nečeká. Mají špatné vyhlídky na práci. Začínají žít bez dětí. Řeší třeba první zdravotní problémy či životní krize. Život však v padesáti letech nekončí, pokračuje a bude pokračovat. Ovlivňujete svůj život již zcela sami.

Celý život je v rukou každého z nás a jak jej uchopíme je více méně na nás, existují výjimky.

Průměrný věk je u nás mezi 70 – 80 lety, tzn. i tak zbývá tomuto člověku 20 – 30 let, které může prožít kvalitně a stejně dobře jako ty léta předtím.

Zdravotní problémy

Se zvyšujícím se věkem se zvyšuje i pravděpodobnost nějakého zdravotního problému, pokud jste se nechovali k tělu příliš dobře – špatná strava, nezdravý životní styl, alkohol, cigarety, stres. V padesáti máte ještě solidní šanci ovlivnit, jak budete žít dále.

Pokud budete třeba pokračovat v trendu, který máte doposud – negativismus, špatná strava a věci viz. výše, pravděpodobně se dočkáte zdravotních komplikací.

Pokud změníte váš jídelníček nebo pokračujete v dobrém trendu z dřívějška, pak i v tomto věku můžete výt zdraví a žít plnohodnotný život. Chce to jen chtít a mít nějakou motivaci. Jak ji najít?

Trenér 70 let, klient 102 - zdroj: Facebook

Trenér 70 let, klient 102 – zdroj: Facebook

Motivace pro zdravý životní styl po padesátce

Když teď  ve svém věku uvažuji, proč bych chtěl být zdravý nebo pohybově aktivní v daném věku, je to třeba důvod vnoučat. Nemám sice zatím ani své děti, ale myslím, že každá babička či dědeček chce svá vnoučata chodit “venčit”, jezdit s nimi na tůry nebo na dovolenou. Proč se neudržovat v kondici třeba jen kvůli tomu? Navíc dáte vnukovi či vnučce skvělý příklad, který třeba bude následovat a vy jej naučíte zdravému životnímu stylu, což je hodně potřebné v době, kdy dětská obezita je nejvyšší v historii. Jednou chci být příkladem pro své děti i vnoučata. Vy ne?

"50, tlustý, cukrovka, stále před tebou"

“50, tlustý, cukrovka, stále před tebou”

Kromě vnoučat to může být další důvod poznávat nové země. Doteď jste na to neměli příliš času. Teď jej máte. Udržujte se v kondici. I ta je nutná pro cestování, které vám usnadní. A na pláži se třeba nebudete až tak stydět a budete mít lepší postavu než lidé o dvacet let mladší. Není to fajn pocit? Nebo se projet na kole k nedalekému jezeru, udělat si výlet na hrad. Vždyť je to fajn a je lepší takové výlety dělat na kole (žijete zároveň s přírodou) než autem.

Pokud budete žít zdravě, pak se to odrazí i na vašem vnitřním pocitu. Budete plní elánu, nebudete znudění, protože budete vždy vědět, co dělat. Budete pozitivní a budete třeba inspiraci pro kamarády/kamarádky. Budete vypadat ve vašem věku mlaději, celkově budete zdravější a bude vám prostě lépe. Pro mě je tohle důvod, proč se starám o to, co jím teď a myslím, že v budoucnu to nezměním… Nechci.

Mohu pokračovat s dalšími tipy PROČ, ale stejně si musíte najít svůj důvod. A prostě být zdravý pln energie je fajn…

Jak na to teda?

V kondici se udržujte hlavně chůzi nebo jízdou na kole. Cvičte v tempu, které vám vyhovuje. Hýbejte se 3-4 krát týdně. Jezte klidně podle jídelníčku, který jsem sepsal. A buďte pozitivní!

Věk je pouze číslo a to je třeba si uvědomit. Pokud chcete žít aktivní život po padesátce a prožít vaše vnuky naplno, je pro to třeba něco dělat. Minimálně hlídat si, co jíte. A nikdy není pozdě…

Našli jste důvod, proč chtít být v kondici?

Leave a Comment: