rady a tipy jak přestat s kouřením

Jak (konečně) přestat kouřit

Kouření přináší kromě mnoha negativních dopadů na lidské zdraví i závislost na nikotinu. Tato závislost je určitou duševní poruchou trvalého charakteru, podobně jako alkoholismus. Jak natrvalo přestat s kouřením? Jaké jsou doporučené rady?Jak (konečně) přestat kouřit 1

More...

Vše začíná u nikotinu

Nikotin se krví dostává do mozku, kde ovlivňuje produkci dopaminu. Mozek je nastaven tak, aby chtěl další a další dávky. Jakmile hladina v krvi klesne, člověka to nutí dát si další cigaretu. Zvyšuje se počet nikotinových receptorů v mozku, které už nikdy nevymizí.

K tomu, aby člověk přestal kouřit, je třeba především pevná vůle. Musí jasně vědět důvody, proč chce tímto návykem přestat, a vědět, jaký přínos to bude mít pro jeho život. Tyt věci je třeba neustále si opakovat. Na nedostatek nikotinu je mozek citlivý nejvíce prvních 72 hodin od poslední cigarety.

Ve chvíli, kdy toužíme zapálit si, je třeba co nejvíce nasměrovat myšlení jiným směrem, zaměstnat se a odklonit tento moment co největším úsilím. Většina lidí ale v této době neodolá a znovu si zapálí. Tím jejich snaha na nějakou dobu končí.

Udává se, že jen 3% kuřáků úspěšně přestává kouřit. Ani pak není vyhráno, abstinence je velmi náročná a hodně lidí po čase zase kouřit začne.

Srovnání plic kuřáka a nekuřáka ve videu:​

Jak skutečně skončit s kouřením, co pomůže?

Pro skoncování s kouřením existují různí pomocníci. Vznikají poradny, vyvíjejí se podpůrné medikamenty, náplasti, přístroje, elektronické cigarety, zkouší se akupunktura, hypnóza a mnoho dalšího. Základ je ale v naší mysli. Je dobré pokroky si zapisovat a také se s nimi někomu svěřit.

Podpora ostatních je zásadní. Za fakt, že odoláváte, je vhodné se odměňovat. Motivací je i úspora financí a času. Uvádí se, že odvykání s pomocí lékaře má až 50% šanci na úspěch. Naproti tomu akupunktura je úspěšná z 5%.

Existují také aplikace na chytré telefony, které pomáhají při odvykání. Jsou většinou na principu deníků, které obsahují i statistiky a zajímavosti, a můžete se díky nim spojit s ostatními lidmi, kteří jsou na tom podobně. Odvykání prokazatelně usnadní přístroj fungující na principu biorezonance.

Nevýhodou může být cena za tyto procedury, která se vám ale vrátí díky úspoře za cigarety, které už si nebudete kupovat. Úspěšnost je asi 80%, což není vůbec málo a určitě stojí za povšimnutí.

Podívejte se na video 10 tipů jak přestat kouřit.

Pomoc v literatuře

I v literatuře, tedy knihách je kouření celkem populární téma a najdete řadu knih jak s ním přestat. Nejoblíbenější je z nich kniha Snadná cesta jak přestat kouřit od Allen Carr.

Snadna cesta jak prestat kourit

Snadna cesta jak prestat kourit

Toto je jedna z recenzí od čtenářky této knihy (převzato z martinus.cz).​

Nikdy som nemala silnú vôľu a prestať fajčiť som dokázala len počas tehotenstva a ihneď po ukončení dojčenia som si utekala kúpiť cigarety fajčila som 20 rokov krabičku denne a vyskúšala na odvykanie všetko.....el.cigi, antinikotinove centrum a nič....bola som rozhodnutá že podstúpim liečbu champixom aj keď má vážne vedľajšie účinky ale môj lekár bol na dovolenke tak som si začala čítať túto knihu....nechcela som fajčiť už počas jej čítania ale keďže autor trvá na tom ze prestať sa má až po úplnom docitani tak som sa premohla a posledný deň môjho fajciarskeho života som fajčila nasilu....už mesiac som nefajčiar a strašne si to užívam nefajcit je fakt zábava....presne ako mi kniha sľúbila....za mňa je táto kniha zázrak..

Tato kniha není jediná na téma jak přestat kouřit, pro inspiraci, do kterémůžete investovat se podívejte na tyto knihy.

Úspěšný příběh Jak jsem přestal kouřit si přečtete na Psychologie.cz.

Méně škodlivé elektronické cigarety?

Elektronické cigarety jsou poměrně velkým hitem. Pravdou ale je, že málo lidí se díky nim opravdu zbaví závislosti. Jejich přínos může být především v tom, že si regulujete obsah nikotinu v náplních a můžete si dopřát i elektronické kouření zcela bez nikotinu. Na výběr jsou různé příchutě a s elektronickou cigaretou máte daleko větší svobodu. Navíc do těla nepřinášíte škodlivé a rakovinotvorné látky, jako je tomu u tabáku.

Zdravotní výhody a nevýhody elektronických cigaret (anglicky)

Alternativní cestou, jak tělu dodat nikotin, jsou nikotinové náplasti. Pomáhají tlumit abstinenční příznaky. Řadí se ale mezi léky a jen tak běžně si je nemůžete koupit. Ovšem chuti na cigaretu vás nezbaví, zde hraje velkou roli psychická závislost.

Pořád budete mít touhu zapálit si a držet cigaretu v ruce. Podobně je tomu i u nikotinových žvýkaček, pastilek a ústních sprejů. Možná je kombinace s elektronickou cigaretou, která vaše ruce zaměstná.

Vždy ale pozor na koncentrace nikotinu. Výhodou je, že nikotin je tělu dodáván v čisté formě bez škodlivých látek.

Odvykání je složité, ale nikdy na něj není pozdě. Život bez cigaret za to stojí a váš organismus vám za to poděkuje.

Vaše zkušenosti a boj

Jak jste na tom vy? Jste úspěšní v boji s tím, jak přestat kouřit? Co vám pomohlo?

Leave a Comment:

1 comment
Michal says 13.12.2016

Já jsem úspěšně kouřit přestal a je to jedno z nejlepších rozhodnutí ! Jak pro moje okolí, tak hlavně pro moje zdraví.

Reply
Add Your Reply