Náhrada skutečného jídla – jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání]

Dostupné plnohodnotné jídlo v prášku již není hudbou budoucnosti, naopak stává se hitem napříč vyspělými zeměmi. Zrychlený životní styl klade na člověka vyšší nároky a to hned v mnoha směrech. Ruku na srdce, kdo z vás má čas si denně vařit vyvážená a chutná jídla?

Lidstvo už za starověkého Řecka věřilo v bájnou potravu bohů ambrosii, která měla poskytovat svým konzumentům nesmrtelnost. Z populárního seriálu Návštěvníci zase známe praktické amarouny z budoucnosti. V současnosti se komerčně vyrábí náhražky jídla ve formě prášku, potažmo již hotového drinku.

Minimalistická a zároveň nutričně plně vyvážená náhrada stravy plně splňuje aktuální trendy lifehackingu – triků k zefektivnění povinností každodenního života.

Jídlo v prášku jako řešení krize

Prvotním podnětem k prototypu průkopníka náhrady stravy byl kritický nedostatek času k přípravě jídla a skromné finanční prostředky.

Přelom roku 2012/2013 znamenal pro softwarového inženýra Roba Rhineharta začátek nového životního stylu. Pětadvacetiletý Rob vnímal jídlo jako přítěž a zdroj neustálého stresu, přistoupil tedy k řešení svého problému po svém – technicky. Odhodlaně se vrhl na studium biochemie výživy. Výsledkem byl seznam třiceti pěti živin potřebných pro přežití.

Jednotlivé složky, mezi něž patřili např. glukonát draselný, ​​uhličitan vápenatý, fosforečnan monosodný, ​​maltodextrin a olivový olej, Rob nakoupil ve formě pilulek či prášku, vše hodil s trochou vody do mixéru a započal 30denní experiment sám na sobě. Výsledky byly navzdory mnoha tragickým předpovědím Robova okolí přímo ohromující. Neumřel – naopak byl ve skvělé kondici. Tak vznikla značka Soylent, která položila základy světového boomu.

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 1

Složení náhrady jídla

Každá láhev hotového nápoje Ready-to-Drink a každá odměrka prášku představuje kompletní jídlo. Podívejme se blíže, co bývá základním složením produktů na bázi Soylentu:

 • proteiny – maximum proteinu pro zdravý růst svalů, rychlou regeneraci a redukci váhy, na rostlinné nebo živočišné bázi
 • pomalu hořící sacharidy – pomalu metabolizující sacharidy nabízejí trvalou energii bez nevýhod rafinovaného cukru
 • tuky – vysoce kvalitní zdroje mononenasycených tuků bez trans-tuků
 • vitamíny + minerály – každá dávka poskytuje řadu mikroživin
 • lecitin, omega-3 kyseliny, vláknina, lipidy…
 • kofein a L-theanin – tyto složky napomáhají vyššímu soustředění a udržují pocit větší energie

Síla sójového proteinového izolátu

Většinou je základním stavebním prvkem sušené i tekuté náhrady stravy sója. Přesněji sójový proteinový izolát. Ze všech rostlinných bílkovin je právě sója zdrojem kompletního spektra bílkovin s jejich nejvyšším obsahem. Plně se vyrovná klasickým živočišným zdrojům, jako jsou syrovátka, kasein a vaječné bílky.

Nahrazením živočišných bílkovin těmi rostlinnými můžeme ochránit vzácné zdroje naší planety.

Rostlinný bílkovinný základ má nespornou výhodu pro osoby citlivé na laktózu, vegany a konzumenty s dalšími speciálními požadavky na stravu. Existuje však v naší populaci malé procento lidí s alergií na sóju, těm nejsou výrobky obsahující sóju doporučovány.

Jak jídlo z prášku chutná?

Výrobci sušené náhrady stravy mají ve svém produktovém mixu většinou základní neutrální prášek, který si konzument snadno ochutí podle své obliby. K ochucení použije buď čerstvé ovoce, nebo přimíchá příchuť od výrobce. Na neutrální základ navazují řady přímo ochucených variant – oblíbené jsou vanilka, čokoláda, ovoce apod.

Své ochucené varianty mají i hotové nápoje v láhvi. Snídani se šálkem kávy v jednom zajistí kávová a kapučínová příchuť s povzbuzující dávkou kofeinu.

Výhody tekuté stravy

Mezi tekutou stravu řadíme různé domácí proteinové koktejly, šťávy, náhrady jídla z obchodu a komerční proteinové koktejly.

Hlavními důvody k přechodu na tekutou stravu jsou:

 • podpora udržitelnosti potravin
 • eliminace toxinů
 • zlepšení funkce orgánů
 • podpora hubnutí
 • hydratace organismu

Šetříte čas i planetu

Když jste příliš zaneprázdněni, potřebujete plnohodnotnou svačinu na svých cestách, praktická náhrada stravy vám může pomoci. Nápoje nahrazující jídlo nejsou další dietou – jsou určeny každému, kdo chce mít pozitivní vliv na svou každodenní stravu a zároveň šetřit naše vzácné přírodní zdroje.

Náhrady stravy v České republice

Náhrady jídla v sušené i tekuté podobě mají v Evropě své následovníky. Pro zájemce o plnohodnotnou stravu máme dobré zprávy. Ve stopách amerického Soylentu jdou i české startupy a vznikají tak nové varianty, které rychle získávají na popularitě.

Cena za jednu porci hotového plnohodnotného jídla se odvíjí od nakoupeného množství daného produktu. Výrobci na svých e-shopech razí cenovou politiku – čím více nakoupíš, tím levněji se najíš. Vyplatí se proto nakupovat větší balení, můžete se domluvit s přáteli a výrazně ušetřit.

TIP: Pokud teprve s náhradou stravy začínáte, využijte starter kity v menším balení a více příchutěmi.

MANAPokeatGOODLYSATUROGO MRPHuel
MANApokeatGOODLYSATUROGO MRPhuel
od 36 Kč / porceod 66 Kč / porceod 35 Kč / porceod 46 Kč / porceod 47 Kč / porceod 36 Kč / porce

GOODLY

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 2

Prezentuje se jako nízkokalorické jídlo, které dodá vše potřebné pro redukci váhy. Český GOODLY koupíte ve formě prášku, ten spolu s vodou protřepete v šejkru a jídlo máte připravené. Standardní porce jsou 2 odměrky (30 g) obsahující 116 kcal ve 200-300 ml vody. Porce si lehce přizpůsobíte aktuálnímu pocitu hladu a svým potřebám.

Příchutě: Neutral, Vanilka, Čokoláda, Lesní směs
Balení: 30 g, 1050 g
Cena od 35 Kč za porci.

SATURO

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 3

Rakouský startup SATURO vstoupil na český trh v roce 2018. Hlavními složkami jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitamíny a minerály. Nabídku tvoří varianty hotového nápoje v láhvi Ready To Drink, prášek k přípravě vlastního drinku (rostlinný protein/syrovátka), ale také kakaová tyčinka.

Příchutě: nápoj – Originál, Čokoláda, Vanilka, Jahody, Káva, Kokos, Banán; prášek – Vanilka a Čokoláda
Balení: nápoj – 330 ml, 500 ml; prášek – 1430 g, 1495 g = 13 porcí
Cena od 46 Kč za porci. Nápoj od 58 Kč.

GO MRP

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 4

Nutričně vybalancovaná strava ve formě koktejlu v prášku české firmy WeFood Nutrition s.r.o. GO MRP je bez sóji a obsahuje mléčnou bílkovinu. Prodává se pouze ve formě prášku.

Příchutě: Natural, Vanilka, Čokoláda + pomeranč, lesní směs, černý rybíz, červená řepa k dochucení
Balení: 20 x 100 g, 3000 g
Cena od 47 Kč za porci.

Huel

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 5

Kompletní výživa v prášku z Velké Británie. Huel je bez živočišných složek, vhodný i pro vegany. Nabídka je klasická – nápoj Ready-to-drink a prášek Huel Powder. Zpestření představují příchutě k přimíchání k základnímu prášku, dále granola a tyčinka.

Příchutě: nápoje – Vanilka a Berry; prášek – Moka, Čokoláda, Banán, Rebarbora a puding, Kakao, Čaj Matcha, Karamel, Jahoda, Mátová čokoláda
Balení: 500 ml, 1750 g = 14 porcí
Cena od 36 Kč za porci.

Pokeat

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 6

Jsme opět zpátky u českých firem – Pokeat je koncentrovaná náhrada jídla k přímé konzumaci. Obsahuje jen reálné suroviny ve formě pyré, žádné náhražky a chemikálie.

Příchutě: skořice, limeta, višeň
Balení: 120 g
Cena od 66 Kč za porci.

MANA

Náhrada skutečného jídla - jaké jsou plnohodnotná jídla v prášku [srovnání] 7

Asi nejrozšířenější česká značka náhrady jídla. MANA je k dostání v běžné síti obchodů, je tak vždy po ruce. Nutričně kompletní jídlo je k mání ve formě hotového drinku, nebo prášku. Obsahuje pečlivě vybrané rostlinné ingredience včetně izolované bílkoviny ze sóji.

Příchutě: Origin, Sunlight (Tropické ovoce), Love (Smyslná jahoda s malinou), Dream (Lahodné kakao)
Balení: 330 ml, 7 x 430 g = 35 porcí
Cena od 36 Kč za porci. Nápoj od 60 Kč.

MANAPokeatGOODLYSATUROGO MRPHuel
MANApokeatGOODLYSATUROGO MRPhuel
od 36 Kč / porceod 66 Kč / porceod 35 Kč / porceod 46 Kč / porceod 47 Kč / porceod 36 Kč / porce

Leave a Comment: