Hudba je skvělým doplňkem sportovní aktivity a může být i jakýmsi motivátorem, který vás popožene k lepším výsledkům. Pomocí hudby dosáhnete lepšího času běhu i v posilovně lepších výkonů.
Podle knihy Uvnitř sportovní psychologie (Inside Sport Psychology) vám může hudba pomoci až o 15% lepších běžeckých časů, pokud patříte do skupiny lidé, kteří hledají stimulanty externě a okolo sebe – což hudba zrovna je. Druhá skupina je tvořena spíše profesionální sportovce, kteří raději poslouchají sebe a uzavřou se do sebe… Těm to nijak nepomáhá.
Obsah
Na sobě jsem zjistil, i studie to prokázali, že vaše tempo výrazně souvisí s hudbou, která vám hraje v uších. Opravdu je rozdíl, pokud posloucháte baladu nebo song power metalového žánru nebo třeba soundtrack z Rockyho.
Hudba vás může zrychlit a zlepšit vaše výsledky, ale jen když si zvolíte správný playlist, vaše výsledky mohou být i horší…
Ve spoustě filmů ze sportovního prostředí slyšíte různou hudbu, typické jsou scény z basketbalového nebo fotbalového prostředí, kdy jim v šatnách před zápasem zní hudba, která je nabudí. I tento stimul byl prokázán jako účinný a pokud si na něj v mládí zvyknete – pouštění před akcí – stane se z toho návyk a bez hudby před zápasem budete mít horší výsledky, protože se dostatečně nenabudíte. Hodně se pro tyto příležitosti užívá rap, ale třeba i rock – nejvíce asi Linkin Park. Pro každého na zemi je několik songů těch JEHO/JEJÍ, které si spojí se vzpomínkami, které efekt umocní.
Osobně mám taky jistou rutinu před každým tréninkem – běh, posilovna, kolo nebo bojové umění – kdy si pustím nějaké songy, které mě nabudí. Nemám žádný pevný playlist, ale vím, že musím si to pustit, jinak trénink něco postrádá. Takže potvrzuji odstavec výše. Jsem fanouškem metalu, takže převážně jsou to skladby z této škatulky, ale určitě nechybí zmiňovaný Rocky, Linkin Park nebo i Eminem…
V roce 2009 v Liverpoolu proběhl experiment s 12 dobrovolníky a třemi rozdílnými “tempy” hudby. Zvýšení tempa hudby znamenalo nárůst zvýšení výkonu o 3,5%, snížení tempa znamenalo pokles o 9,8%! Tempo hudby bylo sníženo/zvýšeno o 10%.
Roku 2004 se uskutečnil tento experiment se zadáním: Držte činku tak dlouho, jak můžete. Experiment proběhl několikrát s hudbou i bez ní. Motivační hudba, která jim hrála, pomohla dobrovolníkům v tom. že činky drželi déle…
Může být uděláno nepočítaně studií na podobné téma, stejně na každého působí hudba úplně jinak. Pro jednoho je to obtěžující a překážející při cvičení – zcela chápu, pro jiného je to naopak ten správný hec a motivace.
Hudba je pro mě jednou z mých závislostí a nedokážu bez ní příliš žít, neustále mám sluchátka (i při psaní tohoto článku) a poslouchám. V posilovně to má pro mě i jiný účinek. Po ukončení mého snažení se déle protahuji a třeba i na chvilku jen tak “zaseknu” a poslouchám a užívám si ty momenty štěstí po tréninku, které správné zvolená hudba ještě umocňuje.
Posloucháte hudbu při sportování? Co nesmí chybět ve vašem playlistu?